• <
mewo_2022

Obajtek: strategia Orlenu zakłada inwestycje w wysokości 140 mld zł

gm

27.06.2022 13:51 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Obajtek: strategia Orlenu zakłada inwestycje w wysokości 140 mld zł

Partnerzy portalu

Obajtek: strategia Orlenu zakłada inwestycje w wysokości 140 mld zł - GospodarkaMorska.pl
Fot. Lotos

PKN Orlen, który w ciągu czterech lat przeznaczył na inwestycje 35 mld zł, planuje zainwestować 140 mld zł m.in. w zeroemisyjną energetykę – powiedział w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek.

„W ciągu czterech lat i trzech miesięcy, to co było raportowane, Orlen zarobił 27 mld zł, a zainwestował 35 mld zł. Cała strategia Orlenu to 140 mld zł. To nie tylko elektrownie gazowe, to nie jest kwestia bio-rafinerii, to nie jest kwestia petrochemii. To jest również i kwestia zeroemisyjnej energetyki” – powiedział Obajtek na konferencji „Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu”, która została zorganizowana przez senacką Komisję Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Obajtek powiedział też, że zakończenie fuzji z Lotosem wzmocni udział Skarbu Państwa w powiększonym w ten sposób podmiocie.

„To jest również (...) zbilansowanie nie tylko zakupu ropy, ale wielu rzeczy. Kwestii podejścia do logistyki, kwestii podejścia choćby nawet do detalu, kwestii podejścia do rozwoju petrochemicznego, wsadów petrochemicznych” – wymieniał.

Jak poinformował dziś Obajtek, proces przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen powinien się zakończyć na przełomie lipca i sierpnia tego roku, natomiast przejęcie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) na przełomie września i października.

„Sądzę, że Lotos przejmiemy na przełomie lipca i sierpnia, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przejmiemy w tym roku, myślę, że na przełomie września i października” – powiedział Obajtek na konferencji „Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu” zorganizowanej przez senacką Komisję Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.
Prezes Orlenu stwierdził, że po zakończeniu tych przejęć PKN Orlen będzie pracować nad synergiami, m.in. tymi dotyczącymi wydobycia.

„Te synergie możemy bardzo szybko wypracować” – dodał Daniel Obajtek.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.