• <
smartre_2023

Chińskie porty odmawiają przyjęcia litewskich towarów

06.12.2021 12:52
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Chińskie porty odmawiają przyjęcia litewskich towarów

Partnerzy portalu

Chińskie porty odmawiają przyjęcia litewskich towarów - GospodarkaMorska.pl

Spór dyplomatyczny między Litwą i Chinami przeniósł się do portów. Litewskie media podały, że Chińczycy odmówili przyjęcia produktów litewskich firm.

Spór Litwy z Chinami rozpoczął się od uruchomienia w Wilnie Tajwańskiego Biura Przedstawicielskiego, pełniącego rolę ambasady Tajwanu. Przeciwko temu protestował Pekin w związku z trwającymi napięciami między azjatyckimi krajami.

Teraz media poinformowały, że Chiny przystąpiły do ekonomicznych i handlowych akcji odwetowych. Litewska prasa podała, że towary niektórych jej firm zostały odrzucone z chińskich portów. Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis nazwał to „niezapowiedzianymi sankcjami” i poinformował, że Litwa zwróci się w tej kwestii po pomoc Komisji Europejskiej.

1 grudnia Chiny usunęły Litwę ze swojego elektronicznego systemu zgłoszeń celnych, co obecnie spowodowało odmowę przyjęcia jej produktów w portach. Jak podają media, chodzi głównie o meble i inne produkty drewniane.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Nabila Massrali potwierdziła, że KE otrzymała od Litwy informacje o sankcjach. – Zostaliśmy poinformowani, że litewskie towary nie są odprawiane przez chińskie służby celne, a wnioski importowe są odrzucane – powiedziała.

Odrzucanie litewskich produktów w chińskich portach może mieć negatywny wpływ na niektóre tamtejsze firmy, dla których Chiny są rynkiem zbytu lub które dystrybuują towary poprzez chińskie porty – w takim przypadku konieczne będzie zbudowanie nowych połączeń, co spowoduje znacznie opóźnienia w łańcuchach dostaw. Jak poinformował litewski minister finansów Gintare Skaiste, nie będzie to jednak miało wpływu na gospodarkę Litwy, jako że do Chin trafia mniej niż 1 proc. litewskiego eksportu.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.