• <
smartre_2023

Chiny. Wojsko przeprowadziło sprawdzian gotowości bojowej w Ciśnienie Tajwańskiej

AK

27.11.2021 13:47
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Chiny. Wojsko przeprowadziło sprawdzian gotowości bojowej w Ciśnienie Tajwańskiej

Partnerzy portalu

Chiny. Wojsko przeprowadziło sprawdzian gotowości bojowej w Ciśnienie Tajwańskiej - GospodarkaMorska.pl

Chińska armia poinformowała w sobotę, że przeprowadziła "sprawdzian gotowości bojowej" w Cieśninie Tajwańskiej "w odpowiedzi" na obecną wizytę parlamentarzystów USA na wyspie.

"Chińska armia przeprowadziła w piątek sprawdzian gotowości bojowej sił morskich i powietrznych w Cieśninie Tajwańskiej" – podano w oświadczeniu.

"To niezbędny środek w odpowiedzi na obecną sytuację w Cieśninie Tajwańskiej – podkreślili Chińczycy - Ochrona suwerenności narodowej i integralności terytorialnej jest świętą misją wojska".

Nie podano żadnych innych szczegółów tej akcji, w szczególności dotyczących ilości zmobilizowanych okrętów i samolotów. W piątek tajwańskie media donosiły, że w strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) pojawiło się osiem chińskich samolotów wojskowych, w tym dwa samoloty bombowe Xian H-6, zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych, oraz cztery myśliwce Shenyang J-16.

Delegacja kongresmenów z USA spotkała się w piątek z przedstawicielami tajwańskiego rządu, w tym z prezydent Caj Ing-wen oraz ministrem spraw zagranicznych Josephem Wu. W dwudniowej wizycie na Tajwanie bierze udział pięciu amerykańskich parlamentarzystów z Markiem Takano na czele.

"Wizyta delegacji kongresmenów pod przewodnictwem Marka Takano świadczy o intensywności i bliskości relacji tajwańsko-amerykańskich – napisano w oświadczeniu resortu spraw zagranicznych Tajwanu - Tajwan ma nadzieję na dalsze pogłębianie współpracy z USA i działanie na rzecz społeczności międzynarodowej".

Chiny wyraziły sprzeciw wobec wizyty amerykańskiej delegacji na Tajwanie. Jak przekazały w swoich mediach społecznościowych deputowane Partii Republikańskiej Elissa Slotkin oraz Nancy Mace, chińska ambasada w USA miała wywierać naciski, by odwołano wizytę członków Izby Reprezentantów na Tajwanie.

Źródło: PAP
Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.