• <
smartre_2023

Jan De Nul dostarczy kable z koreańskiej fabryki do Europy dla farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid

27.11.2021 18:24 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Jan De Nul dostarczy kable z koreańskiej fabryki do Europy dla farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid

Partnerzy portalu

Jan De Nul dostarczy kable z koreańskiej fabryki do Europy dla farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid - GospodarkaMorska.pl
Fot. Jan De Nul

Grupa Jan De Nul świadczy usługi związane z transportem i instalacją podmorskich kabli energetycznych. Firma realizuje kolejny kontrakt. Należący do Jana De Nul statek do układania kabli Isaac Newton załaduje kable 220 kV AC wyprodukowane w fabryce LS Cable w Donghae w Korei Południowej i przetransportuje je do Europy, gdzie zostaną zainstalowane w kwietniu 2022 roku na obszarze projektów Hollandse Kust Noord oraz West Aplha, łącznie stanowiące farmę Hollandse Kust Zuid.

Pierwsza partia kabli składa się z kompletnych kabli dla Hollandse Kust noord (HKn) oraz odcinka przybrzeżnego Hollandse Kust west Alpha (HKwA). Łącznie jest to ponad 90 km kabli o wadze 7160 ton i średnicy ponad 25 cm. Grupa Jan De Nul i LS Cable & System są wspólnie odpowiedzialne za projekt, dostawę, instalację, ochronę i testy 210 km podmorskich kabli energetycznych dla HKn i HKwA należących do TenneT. 

W ramach projektów operator sieci TenneT zajmuje się podłączeniem farm wiatrowych na Morzu Północnym do krajowej sieci elektroenergetycznej (Grid at Sea) oraz farm wiatrowych, które mają zostać zbudowane na Morzu Północnym. Budowa sieci na morzu i farm wiatrowych jest realizowana na zlecenie holenderskiego Ministerstwa Gospodarki i Klimatu.

Realizacja dostawy do projektu HKn przewidziana jest do końca 2022 roku. Zakończenie projektu HKwA planowane  na koniec 2023 roku. Obie farmy wiatrowe mają mieć moc zainstalowaną na poziomie 700 MW każda. Oznacza to, że łącznie będą wytwarzać ilość energii, którą rocznie zużywa ok. 1,4 mln holenderskich gospodarstw domowych.

Farma wiatrowa Hollandse Kust Zuid zostanie zbudowana bez dotacji rządowych. Na terenie famy zostanie zainstalowanych 140 turbin wiatrowych produkcji Siemens Gamensa o mocy 11 MW. Rząd zdecydował, że Hollandse Kust Zuid będzie mógł posiadać maksymalnie 252 turbiny wiatrowe o maksymalnej wysokości 251 metrów nad poziomem morza i minimalnej mocy 6 MW. Projekt o łączenjj mocy 1,5 GW jest budowany na obszarze podzielonym na cztery działki na Morzu Północnym, około 18 km od wybrzeża Holandii.

Do instalacji kabli zostaną wykorzystane nowoczesne jednostki 

– Z niecierpliwością czekamy na instalację kabli w drugim kwartale 2022 roku za pomocą specjalnie zbudowanego gąsienicowego pojazdu do wykopów Moonfish oraz naszych morskich statków instalacyjnych Isaac Newton i Adhémar de Saint-Venant – powiedział Jeroen Devos, Kierownik Projektu w Jan De Nul Group. 

Statek do układania kabli Isaac Newton będzie instalował kable na dnie morskim. W obszarze przybrzeżnym, urządzenie Moonfish zakopie kable do 8 m poniżej poziomu dna morskiego. Do zakopania kabli na morzu użyta zostanie koparka do rowów UTV1200, wspierana przez statek wielozadaniowy Adhémar de Saint-Venant. Jan De Nul zainstaluje również liczne systemy ochrony kabli oraz nasypy skalne w miejscach skrzyżowań kabli na trasie.

LS Cable jest odpowiedzialny za projekt, produkcję, zakończenie i testowanie podmorskich kabli energetycznych, jak również za 10,5 km kabli lądowych i około 1 km kabli platformowych. Kable lądowe i platformowe zostały już z powodzeniem wyprodukowane i przetransportowane na miejsce realizacji projektu w 2021 roku. TenneT buduje dwie platformy morskie, jedną dla Hollandse Kust (Noord) i jedną dla Hollandse Kust (West Alpha). Platformy te gromadzą energię wiatrową generowaną przez farmy wiatrowe i przetwarzają ją z napięcia 66kV na 220kV.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.