• <
smartre_2023

Port Szczecin. "Strażak-24" wrócił do pracy [WIDEO]

AK

27.11.2021 19:03
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Port Szczecin. "Strażak-24" wrócił do pracy [WIDEO]

Partnerzy portalu

Port Szczecin. "Strażak-24" wrócił do pracy [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. ZMPSiŚ

Po pięciomiesięcznej przerwie związanej z gruntownym remontem wrócił do służby w porcie Szczecin statek pożarniczy "Strażak-24". Ta jednostka strzeże bezpieczeństwa w porcie już od ponad 45 lat. Dzięki niedawnemu remontowi będzie mogła pracować jeszcze co najmniej przez kolejną dekadę. 

"Strażak-24" zbudowany został w 1976 roku na terenie stoczni "Wisła" w Gdańsku. Uczestniczy w asystach statków przewożących ładunki niebezpieczne oraz czynnie zapewnia ochronę przeciw pożarową w porcie. Musi być w ciągłej gotowości niezależnie od pogody, godziny czy pory roku.

- Remont jednostki został wykonany w Szczecinie na terenie stoczni Marco Service Sp. z o.o., która wykonała ogrom prac zarówno remontowych jak i modernizacyjnych - informuje Monika Woźniak-Lewandowska z Działu Marketingu i Komunikacji Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

Do najważniejszych zadań remontowych, jakie zostały wykonane na jednostce możemy zaliczyć między innymi kompleksową naprawę silników oraz systemów silnikowych, modernizację systemów gaszenia, modernizację systemów ochrony własnej, unowocześnienie  systemu nawigacji oraz polepszenie warunków pracy załogi jednostki.

- Dzięki wprowadzonym zmianom oraz naprawie, ta blisko „półwieczna” jednostka może dalej świadczyć swoje usługi na terenie portu w Szczecinie, a ze względu na zastosowane rozwiązania technologiczne może także edukować pokazując wykonaną pracę - dodaje Monika Woźniak-Lewandowska.

Warto wspomnieć o wielkim wkładzie włożonym w remont jednostki ze strony załóg, które pomagały w pracach stoczniowych oraz skrupulatnie sprawdzały w działaniu wszystkie zastosowane modernizacje i naprawy. 

Obecnie ZMPSiŚ SA ma w swojej flocie dwa statki pożarnicze. Jeden z nich, wspomniany „Strażak - 24” bazuje w Szczecinie, drugi „Strażak - 26” w Świnoujściu. Tam zapewnia asystę m.in. gazowcom zawijającym do terminalu LNG. Jesienią przyszłego roku flota powiększy się o nową jednostkę „Strażak-28”.

Strażak-24 przed remontem/ fot. ZMSiŚ

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.