• <
smartre_2023

Ukraina. Zełenski: Na inicjatywę "Ziarno z Ukrainy" zebrano ponad 180 mln dolarów

gm

29.11.2022 08:41 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Ukraina. Zełenski: Na inicjatywę "Ziarno z Ukrainy" zebrano ponad 180 mln dolarów

Partnerzy portalu

Ukraina. Zełenski: Na inicjatywę "Ziarno z Ukrainy" zebrano ponad 180 mln dolarów - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Inicjatywa "Ziarno z Ukrainy" stała się jedną z największych ukraińskich inicjatyw humanitarnych, na którą zgromadzono już ponad 180 milionów dolarów - powiedział w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wsparcie dla programu zadeklarowało już ponad 30 krajów.

"Kwota zgromadzonych środków na naszą inicjatywę Ziarno z Ukrainy rośnie i przekracza już 180 milionów dolarów. To już jest jedna z największych ukraińskich inicjatyw humanitarnych w historii. A będzie jeszcze większa" - powiedział Zełenski.

Wymienił przy tym kraje, które ogłosiły już swój wkład finansowy, techniczny lub logistyczny do inicjatywy. To Austria, Belgia, Bułgaria, Wielka Brytania, Grecja, Estonia, Irlandia, Hiszpania, Włochy, Kanada, Katar, Łotwa, Litwa, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia.

Bardzo znaczący udział w inicjatywie ogłosiły także Rumunia, Słowenia, USA, Turcja, Węgry, Finlandia, Francja, Chorwacja, Czechy, Szwajcaria, Szwecja i Unia Europejska. Do grona tego dołączyły Korea Płd., Japonia, a także NATO i ONZ.

Zełenski wyjaśnił, że zebrane środki zostaną przeznaczone na dostawy ukraińskiej żywności do krajów Afryki i Azji, w których najbardziej odczuwalny jest głód.

"Wszyscy razem pokazujemy, że elementy ukraińskiej formuły pokoju, z których jednym jest globalne bezpieczeństwo żywnościowe, są racjonalne i skuteczne oraz mogą i powinny być realizowane w interesie Ukrainy i całego świata" – podkreślił ukraiński prezydent.

Inicjatywa Ziarno z Ukrainy została uruchomiona z okazji 90. rocznicy Hołodmoru. W jej ramach do połowy przyszłego roku Kijów planuje wysłanie około 60 statków z ukraińskim zbożem do najbiedniejszych krajów Afryki i Azji.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.