• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kłajpeda rozszerza możliwość przeładunku produktów naftowych w porcie

28.03.2022 10:29
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kłajpeda rozszerza możliwość przeładunku produktów naftowych w porcie

Partnerzy portalu

Kłajpeda rozszerza możliwość przeładunku produktów naftowych w porcie  - GospodarkaMorska.pl
Fot. prasowe

Początek roku w Porcie Kłajpeda upłynął pod znakiem prac realizowanych w ramach pierwszego etapu przebudowy nabrzeża do przeładunku produktów naftowych. Litwa zainwestowała w ten projekt ponad 25 mln euro. 

Jak czytamy w komunikacie portu, w pierwszej fazie robót zastąpiono dawne kotwicowisko nabrzeżne nowym nabrzeżem o długości ponad 235 m. W ramach projektu nabrzeże pogłębiono do 17 m, co stanowi maksymalną głębokość, jaką może osiągnąć port. Po zakończeniu tego etapu spółka Klaipėdos Nafta AB (KN), która zajmuje się produktami naftowymi, może teraz przyjmować i ładować trzy tankowce jednocześnie, zamiast dotychczasowych dwóch. Nowe nabrzeże zapewni ciągłość pracy terminalu naftowego KN w czasie, gdy dwa pozostałe nabrzeża firmy będą przebudowywane lub remontowane. 

Prace infrastrukturalne w ramach pierwszego etapu zostały wykonane przez spółki Tilsta i Fegda, które wygrały przetarg.

– Pomimo chwilowego spadku obrotów ładunkowych, należy przyjąć perspektywę długoterminową - port musi być rozwijany w sposób ukierunkowany, musimy dołożyć maksymalnych starań, aby zwiększyć przewagę konkurencyjną portu i przyciągnąć strumienie ładunków – komentuje Algis Latakas, dyrektor generalny Zarządu Państwowego Portu Morskiego w Kłajpedzie.

W przyszłości, dzięki II fazie projektu, port w Kłajpedzie będzie mógł przyjmować tankowce o wyporności do 200 tys. ton.

Zgodnie z umową trójstronną podpisaną przez Zarząd Portu Kłajpeda i Klaipėdos Nafta z wykonawcą, zakupiono i zainstalowano również najbardziej zaawansowane urządzenia do przeładunku ropy naftowej w regionie Morza Bałtyckiego. Sprzęt ten może jednocześnie załadować pięć różnych rodzajów produktów naftowych do jednej cysterny. Ponadto jest bezpieczniejszy i bardziej niezawodny w niesprzyjających warunkach pogodowych. Spółka z powodzeniem przyjęła już sześć tankowców przy nowym nabrzeżu. 

Według KN, nowa infrastruktura i nadbudowa już teraz przyczynia się do zwiększenia elastyczności Terminalu Naftowego w Kłajpedzie, umożliwiając mu obsługę coraz bardziej zróżnicowanych produktów ropopochodnych.   

Źródło: Port Kłajpeda

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.