• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Dla Litwy eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę to wielka szansa

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Dla Litwy eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę to wielka szansa

Partnerzy portalu

Port Kłajpeda

W środę minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył, że Litwa powinna wykorzystać okazję i po dokonaniu pewnych inwestycji eksportować więcej ukraińskiego zboża przez Kłajpedę. Szef resortu nazwał eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę "wielką szansą".

– Litwa od kilku lat zabiega o ten tranzyt i myślę, że jest to naprawdę wielka szansa dla naszego portu, firm transportowych i kolei, które mogłyby przewieźć przynajmniej część ukraińskiego zboża przez terytorium Polski do Kłajpedy i stamtąd je eksportować – powiedział dziennikarzom Landsbergis.

Minister przypomniał, że „na razie tranzyt ukraińskiego zboża jest ograniczony ze względu na różnicę szerokości torów”. Rozstaw torów na Ukrainie i Litwie jest szerszy niż w Polsce. Landsbergis podkreślił jednak, że „przy dodatkowych inwestycjach wielkość tranzytu może znacznie wzrosnąć".

– Władze litewskie powinny pracować nad wykorzystaniem tej możliwości” – oświadczył szef MSZ.

Koleje litewskie w maju ubiegłego roku rozpoczęły przewożenie niewielkich ilości ukraińskiego zboża przez Polskę do portu w Kłajpedzie, wymieniając tabor kolejowy na granicy. Szacuje się, że w ten sposób Litwa może jednak przewozić tylko około 1 mln ton ukraińskiego zboża rocznie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mms/

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.