• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Iran przekazuje Rosji drogą morską miliony sztuk amunicji

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Iran przekazuje Rosji drogą morską miliony sztuk amunicji

Partnerzy portalu

Rząd w Teheranie odpowiada za dostarczenie rosyjskiej armii nawet 100 mln nabojów i 300 tys. pocisków różnego typu, w tym artyleryjskich, moździerzowych i przeciwpancernych. Telewizja Sku News poinformowała, że uzbrojenie przekazywane z użyciem statków jest wykorzystywane przez Kreml podczas wojny z Ukrainą.

Jak wynika z analizy ruchu statków na wodach Morza Kaspijskiego, dwie jednostki pływające pod rosyjską banderą i przewożące około 200 kontenerów z uzbrojeniem opuściły 10 stycznia irański port Amirabad. Dwa dni później zatrzymały się na kilka dni u wybrzeży Turkmenistanu, a następnie 27 stycznia dotarły do Astrachania w Rosji. Z kolei 3 lutego statki udały się w dalszy rejs.

Oprócz około 100 mln nabojów do pistoletów, karabinów maszynowych i karabinków szturmowych, Rosja sprowadziła z Iranu również około 300 tys. granatów, pocisków moździerzowych, artyleryjskich i przeciwpancernych oraz 10 tys. kamizelek kuloodpornych i hełmów. Władze w Moskwie miały zapłacić za te dostawy gotówką. Dokładna kwota nie jest znana, lecz informatorzy brytyjskiej telewizji ocenili ją jako "znaczącą".

- Iran stanął po niewłaściwej stronie historii; symptomatyczne jest jednak to, że agresor traci podczas wojny tak wiele amunicji, że musi poszukiwać wsparcia u "koalicji słabych państw", czyli w Iranie lub Korei Północnej - ocenił w rozmowie ze Sky News ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko.

Jak podkreślono w środowej analizie, wsparcie z Iranu nie wystarczy rosyjskim wojskom na długo, ponieważ, według różnych szacunków, siły najeźdźców zużywają na froncie od 20 tys. do nawet 70 tys. pocisków artyleryjskich w ciągu doby. W sierpniu 2022 roku Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze. Ich masowe użycie na polu walki na Ukrainie rozpoczęło się miesiąc później. Bezzałogowce, głównie maszyny Shahed-136, są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju.

Rząd w Teheranie konsekwentnie zaprzecza, że dostarczył Moskwie swoje drony. Państwa zachodnie, m.in. USA, od kilku miesięcy ostrzegają, że współpraca zbrojeniowa Iranu z Rosją może zostać rozszerzona i objąć też m.in. dostawy pocisków rakietowych. Kilkukrotnie służby morskie państw zachodnich dokonały rekwizycji irańskiej broni, która następnie jest przekazywana walczącej Ukrainie.

Fot. Depositphotos




Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.