• <
Baltexpo2023_duży

Premier Netanjahu: to Iran odpowiada za atak na tankowiec Campo Square

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Premier Netanjahu: to Iran odpowiada za atak na tankowiec Campo Square

Partnerzy portalu

Premier Netanjahu: to Iran odpowiada za atak na tankowiec Campo Square - GospodarkaMorska.pl
Fot. MarineTraffic.com

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w niedzielę, że Iran jest odpowiedzialny za atak na tankowiec Campo Square - poinformowała agencja Reutera. Statek pływa pod banderą Liberii, ale jest powiązany z firmą Zodiac Maritime, która jest kontrolowana przez izraelskiego magnata żeglugowego Eyala Ofera.

Kapitan statku potwierdził, że 10 lutego jednostka pokonująca Morze Arabskie została uszkodzona przez "latający obiekt".

"W zeszłym tygodniu Iran ponownie zaatakował tankowiec w Zatoce Perskiej i zaszkodził międzynarodowej swobodzie żeglugi" - powiedział Netanjahu na cotygodniowym posiedzeniu gabinetu.

Regionalne źródła obrony i bezpieczeństwa powiedziały, że podejrzewają, iż atak został przeprowadzony przez Iran, który nie skomentował incydentu. Wcześniej Teheran odrzucał oskarżenia, że stał za podobnymi atakami w ciągu ostatnich kilku lat.

Brytyjska firma Ambrey Intelligence, zajmująca się bezpieczeństwem morskim, potwierdziła, że bezzałogowe systemy powietrzne zaatakowały dwa tankowce i jeden masowiec na Morzu Arabskim i oceniła, że atak przeprowadził Teheran. Tankowiec został zaatakowany w czasie nasilenia się napięć między Iranem i krajami Zachodu w związku z dostarczaniem broni - w tym dronów kamikadze - do Rosji i brutalnym tłumieniem protestów wewnętrznych. 

os/ mal/

Dziękujemy za wysłane grafiki.