• <
BOTA_2023

Gasunie straciła na Nord Stream pół miliarda euro

Partnerzy portalu

Gasunie

Należący do państwa holenderski udziałowiec gazociągu Nord Stream firma Gasunie poinformował w środę, iż udział w projekcie kosztował ją w ubiegłym i bieżącym roku ponad pół miliarda euro. Państwowa firma posiada 9% udziałów w rosyjskim gazociągu, który we wrześniu ubiegłego roku został uszkodzony w wyniku wybuchów.

Z komunikatu przekazanego mediom wynika, iż Gasunie nie zamierza w przyszłości korzystać z rosyjskiego gazu. Przekazała w komunikacje, że "w obecnym kontekście geopolitycznym nie przewiduje wznowienia dostaw przez Nord Stream w dającej się przewidzieć przyszłości. Jednocześnie koncern poinformował, iż prezes firmy Han Fennema ustąpi we wrześniu przyszłego roku ze stanowiska “na własną prośbę”.

Gasunie informuje, że pomimo strat poniesionych w związku z Nord Stream w ubiegłym roku jej obroty wzrosły do 2,3 mld euro, w porównaniu z 1,4 mld euro rok wcześniej. Wynik po opodatkowaniu wyniósł 555 mln euro, w porównaniu do 311 mln euro w 2021 roku. Dziennik „Financieele Dagblad” zauważa, że dobry wynik firmy jest konsekwencją zmian, do jakich doszło w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Gazeta podała, że "jeszcze niedawno gaz płynął ze wschodu na zachód, natomiast obecnie jest transferowany głównie z Europy Północno-Zachodniej do Niemiec i dalej do Europy Środkowo-Wschodniej. Wskazuje też, że jest do tego wykorzystywana infrastruktura holenderskiej firmy. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na wykorzystanie morskiej infrastruktury do skraplania gazu, a także gazoporty, gdyż znaczna ilość transportów zaczęła przechodzić drogą morską. W tym celu m.in. w Niemczech i Polsce są uruchamiane terminale zdolne do przyjęcia jednostek morskich FSRU, przeznaczonych do magazynowania i regazyfikacji LNG.

apa/ drag/

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.