• <

Wynik wyszukiwania - "Gasunie" - Wiadomości

Rotterdamu energetyczna transformacja. Miasto i port jak jeden organizm

Rotterdam, miasto i port położone nad Morzem Północnym, wykorzystuje swoje położenie do kreowania połączeń morskich, logistycznych i biznesowych Europy Północnej ze światem. Port i działające w nim klastry przemysłowe są miejscem tworzenia przewagi konkurencyjnej w oparciu o innowacje.
17.12.2023

Komisja Europejska zatwierdza niemiecką pomoc publiczną w wysokości 40 mln euro na terminal LNG w Brunsbuttel

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, niemiecką pomoc publiczną w wysokości 40 mln euro na budowę i eksploatację nowego lądowego terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Brunsbuttel.
28.07.2023

Gasunie straciła na Nord Stream pół miliarda euro

Należący do państwa holenderski udziałowiec gazociągu Nord Stream firma Gasunie poinformował w środę, iż udział w projekcie kosztował ją w ubiegłym i bieżącym roku ponad pół miliarda euro. Państwowa firma posiada 9% udziałów w rosyjskim gazociągu, który we wrześniu ubiegłego roku został uszkodzony w wyniku wybuchów.
08.03.2023

Eksperci przygotują koncepcję produkcji wodoru na Morzu Północnym

Konsorcjum NortH2, w skład którego wchodzą inwestorzy Eneco, RWE, Equinor i Shell, we współpracy z Gasunie zbada możliwości skoordynowania projektów produkcji, przesyłu i magazynowania zielonego wodoru w warunkach morskich. Koncepcję przygotują konsultanci z uznanej firmy Ramboll.
29.12.2022

Bogata w złoża gazu Holandia jest zmuszona do importowania surowca zza granicy

Pomimo posiadania największych w Europie złóż, kraj musi importować ten surowiec. Wydobycie z Groningenveld w północnej prowincji Groningen zostało zredukowane ze względu na osiadanie gleby nad polem i trzęsienia ziemi.
17.12.2022

W Holandii coraz mniejsze zapasy gazu. Powodem mróz

Zużycie gazu w Niderlandach gwałtownie wzrasta z powodu mrozu i konieczne jest wykorzystywanie zapasów z magazynów - informuje państwowe przedsiębiorstwo gazowe Gasunie. Szacuje, że zużycie gazu w krótkim czasie wzrosło o prawie jedną trzecią.
14.12.2022

Niderlandy potrzebują więcej terminali LNG - twierdzi Gasunie

Holandia potrzebuje dodatkowych terminali z gazem skroplonym (LNG), by przetrwać zimę 2023/2024 - ostrzega państwowa spółka gazowa Gasunie w komunikacie dotyczącym bezpieczeństwa dostaw energii w Holandii. W związku z tym firma zamierza otworzyć w przyszłym roku kilka dodatkowych terminali LNG.
13.12.2022

Gasunie ma rozwijać sieć wodorową na Morzu Północnym

Holenderski minister ds. polityki klimatycznej i energetycznej Rob Jetten zamierza wyznaczyć Gasunie zajmującą się infrastrukturą energetyczną do rozwoju morskiej sieci wodorowej w rejonie Morza Północnego.
07.12.2022

Policja będzie pilnować budowy terminali LNG w Niemczech

Rząd Niemiec nakazał policji pilnowanie budowanych terminali LNG. Zwiększono też nadzór lotniczy nad siecią kolejową. Są to szczególne rozwiązania tymczasowe, gdyż obecnie rząd przygotowuje ustawę mającą na celu wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej.
31.10.2022

Pływający terminal Golar Igloo zawitał w Eemshaven

W porcie morskim Eemshaven w Groningen na północy Holandii pojawił się pierwszy pływający terminal FSRU. Golar Igloo – bo o nim mowa - jest pierwszym z dwóch jednostek FSRU, które wspólnie utworzą pływający terminal LNG w Niderlandach o nazwie EemsEnergy Terminal.
10.09.2022

Dania i Niemcy będą wspólnie rozwijać infrastrukturę wodorową

Duński operator systemu przesyłowego Energinet oraz holenderska spółka Gasunie zacieśniają współpracę w zakresie rozwoju infrastruktury wodorowej. Inwestorzy wskazują, że w Danii już teraz odczuwa się duże zainteresowanie rynku możliwością zaopatrywania niemieckich klientów w ekologiczny wodór produkowany w Danii. Do tego będzie potrzebna infrastruktura przesyłowa.
06.09.2022

Gaz na europejskim rynku tanieje. Dostawy w lecie o ponad 2 proc. tańsze

W poniedziałek gaz w holenderskim hubie TTF z dostawą w miesiącach letnich tanieje o 2-2,5 proc. Kontrakty z dostawą w lipcu spadły o ponad 2,5 proc., do 81 euro za MWh.
06.06.2022

W Porcie Rotterdam powstanie terminal do importu zielonego amoniaku

Holenderskie firmy - Gasunie, HES International i Vopak - łączą siły w celu budowy terminala importowego dla nośników wodoru w porcie w Rotterdamie. Infrastruktura posłuży do rozładowywania jednostek transportujących zielony amoniak. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie importu wodoru do Europy.
20.04.2022

Hyundai będzie przerabiał metanowce na FSRU

Koreański koncern Hyundai Heavy Industries przygotowuje się do przerabiania statków do transportu LNG na pływające terminale FSRU – pisze gazeta Korea Economic Daily. To reakcja na spodziewany popyt na te jednostki w Europie.
05.04.2022

RWE zbuduje terminal w Brunsbüttel do importu zielonego amoniaku

Zaledwie niedawno podpisano porozumienie w sprawie przyspieszonej budowy pierwszego niemieckiego terminalu LNG w Brunsbüttel koło Hamburga. Niemiecki koncern RWE idzie o krok dalej. Firma chce zrealizować w najbliższej okolicy terminala kolejny projekt: terminal do importu zielonej energii, a dokładnie zielonego amoniaku.
27.03.2022

Niemiecki bank podpisał porozumienie ws. budowy terminala LNG u ujścia Łaby

Niemiecki państwowy bank rozwojowy KfW podpisał z firmami Gasunie i RWE memorandum ws. budowy terminala LNG u ujścia Łaby - poinformowało w sobotę niemieckie ministerstwo gospodarki (BMWi). Budowę terminali zapowiedział ostatnio kanclerz Olaf Scholz.
06.03.2022

W Niemczech powstanie wielkoskalowa instalacja morska do produkcji zielonego wodoru

RWE, Shell, Gasunie i Equinor podpisały list intencyjny w sprawie ściślejszej współpracy w ramach projektu AquaSector, którego celem jest budowy pierwszej w Niemczech wielkoskalowej instalacji morskiej do produkcji zielonego wodoru.
26.07.2021

Wiceszef MSZ o wizycie prezydenta Niemiec: okazja do podtrzymania naszego stanowiska ws. Nord Stream 2

Spotkanie prezydentów Polski i Niemiec będzie okazją do dyskusji o blaskach i cieniach traktatu polsko-niemieckiego, z drugiej - okazją do jasnego przekazania sygnału podtrzymania naszego stanowiska ws. Nord Stream 2 - podkreślił w czwartek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
17.06.2021

Waszczykowski: KE jest pod wpływem Niemiec, które dążą do budowy NS2

Komisja Europejska jest pod przemożnym wpływem polityki niemieckiej, która dąży do budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 - powiedział w środę w Polskim Radiu Łódź eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski.
16.06.2021

Morski rurociąg przetransportuje zielony wodór z Morza Północnego

AquaDuctus to projekt budowy rurociągu, który będzie transportował zielony wodór z Morza Północnego w stronę kontynentu. Wyzwania podjęło się konsorcjum firm GASCADE, Gasunie, RWE i Shell, które podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy projekcie budowy infrastruktury wodorowej.
04.05.2021

Port w Rotterdamie jest coraz bliżej stania się hubem wodorowym

Port w Rotterdamie - wiodący europejski węzeł handlowy, wraz z Gasunie pracuje nad stworzeniem nowego rurociągu wodorowego, który ma stanowić podstawę przyszłej infrastruktury wodorowej.
19.03.2021

Niemiecki Związek Armatorów: Nasz kraj powinien zainwestować w infrastrukturę LNG

Niemieckie Stowarzyszenie Armatorów (VDR) z zadowoleniem przyjął inwestycje w logistykę łańcucha dostaw kraju, a także projekt terminalu Brunsbüttel.
05.10.2020

Cztery firmy zakwalifikowały się do przetargu na budowę niemieckiego terminalu LNG

German LNG Terminal wybrał cztery firmy do przetargu na budowę terminala skroplonego gazu ziemnego w niemieckim Brunsbuettel. Realizacja inwestycji odbędzie się w formule EPC (inżynieria, zaopatrzenie i budowa).
03.10.2019

Niedługo ruszy przetarg na budowę niemieckiego terminalu LNG

Spółka German LNG Terminal rozpocznie w tym miesiącu proces przetargowy w wyborze wykonawcy dla terminalu LNG w niemieckim Brunsbuettel. Do ostatecznego przetargu mają zostać zaklasyfikowane cztery firmy.
23.06.2019

Ekolodzy sprzeciwiają się niemieckiemu terminalowi LNG w Brunsbüttel

W niemieckim Brunsbüttel planowana jest budowa terminalu importowego LNG. Problem w tym, że ma on powstać w sąsiedztwie elektrowni jądrowej i wielu dużych przedsiębiorstw, czemu sprzeciwia się niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe. Stowarzyszenie przedstawiło we wtorek w Berlinie opinię prawną, według której plan budowy terminalu w Brunsbüttel nie powinien zostać zatwierdzony.
29.05.2019

Ekspert: warto obserwować stanowisko Zełenskiego ws. dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę

Choć ukraiński prezydent nie jest odpowiedzialny za politykę energetyczną, warto obserwować stanowisko prezydenta elekta Wołodymyra Zełenskiego ws. przyszłości dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę - mówił PAP ekspert Wojciech Jakóbik. Pokaże to np., czy prozachodnia polityka energetyczna będzie utrzymana.
23.04.2019

Niedługo ruszy budowa nowego terminalu LNG w niemieckim Rostocku

Spółka joint venture Novateku i Fluxys podpisała umowę dzierżawy terenu w Porcie Rostock pod budowę średniej wielkości terminalu LNG.
17.10.2018

Spółka joint venture poszukuje inwestorów do budowy terminalu LNG w Niemczech

Trzy spółki joint venture, które chcą zbudować terminal importowy LNG w północnych Niemczech, uruchomiły otwarty nabór na oferty od inwestorów. Chcą dzięki temu poznać zainteresowanie rynku i uzyskać szczegółowy wgląd w popyt na taką inwestycję.
02.08.2018

Trwa poszukiwanie inwestorów do budowy niemieckiego terminalu gazowego

Trzy spółki joint venture, które chcą zbudować terminal importowy LNG w północnych Niemczech, uruchomiły otwarty nabór na oferty od inwestorów. Chcą dzięki temu poznać zainteresowanie rynku i uzyskać szczegółowy wgląd w popyt na taką inwestycję.
18.03.2018

UE: Projekt zmian dyrektywy gazowej krytykowany przez europejski biznes

Projekt zmian dyrektywy gazowej, który może podważyć projekt Nord Stream 2, został skrytykowany przez biorące udział w konsultacjach Komisji Europejskiej firmy i stowarzyszenia z Europy Zachodniej. Polskie podmioty w przesłanych opiniach wsparły nowelizację.
02.02.2018

Rozpoczynają się prace nad projektem niemieckiego terminalu LNG

Trzy spółki joint venture, które chcą zbudować terminal importowy LNG w północnych Niemczech, uruchomiły otwarty nabór na oferty od inwestorów. Chcą dzięki temu poznać zainteresowanie rynku i uzyskać szczegółowy wgląd w popyt na taką inwestycję.
17.01.2018

Niemcy rozważają budowę własnego gazoportu, by stłumić zapotrzebowanie na surowiec z Rosji

Według agencji Interfax Energy Niemcy planują zbudować terminal LNG na potrzeby transportu.
27.11.2017

Ekspert: Sankcje USA mogą uderzyć w Nord Stream 2 i rosyjskie gazociągi

Decyzja Kongresu USA dotycząca nałożenia na Rosję nowych sankcji może uderzyć w firmy zaangażowane w projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 - uważa Marco Giuli, ekspert ds. energetycznych brukselskiego think tanku European Policy Centre.
25.07.2017

Bruksela obawia się, że amerykańskie sankcje uderzą w Nord Stream 2

Komisja Europejska opracowała listę europejsko-rosyjskich projektów energetycznych, które mogą zostać dotknięte nowymi sankcjami, jeśli USA nałożą je na Rosję - informuje portal Euractiv. Wśród nich jest m.in planowana budowa gazociągu Nord Stream 2.
25.07.2017

Niemcy rozważają budowę własnego gazoportu

Według agencji Interfax Energy Niemcy planują zbudować terminal LNG na potrzeby transportu.
17.07.2017

Nord Stream 2 może blokować polsko-norweski gazociąg

Wbrew obiegowej opinii gazociągi mogą sie krzyżować. To ważna informacja w kontekście budowy Korytarza Norweskiego, bo daje to możliwość Rosjanom utrudnienia realizacji gazociągu na surowiec z Norwegii do Polski.
29.05.2017

Nowe usprawnienia w dystrybucji LNG w Europie

Holenderskie firmy Gasunie i Royal Vopak ogłosiły podjęcie decyzji o rozwinięciu infrastruktury i usług związanych z rozładunkiem i załadunkiem LNG w swoim wspólnym przedsiębiorstwie- Gate terminal.
22.07.2014

Rośnie przesył gazu za pośrednictwem Nord Streamu

Od początku roku dzienny przesył gazu gazociągiem Nord Stream wzrósł do 90 mln m3 surowca na dobę. To o 40 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
28.01.2014

Finlandia godzi się na podwojenie Nord Streamu

Premier Finlandii Jyrki Katainen poinformował, że Helsinki nie widzą przeciwwskazań do budowy dwóch kolejnych nitek Nord Streamu. Deklaracja padła podczas spotkania Katainena z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.
15.11.2012

Gazprom Export i Gasunie będą współpracowały w sprawie LNG

Gazprom Export i Gasunie będą współpracowały w sprawie LNG technologii stosowania gazu LNG na małą skalę. Memorandum podpisali szef Gazprom Export, Aleksander Miedwiediew, oraz prezes Gasunie, Paul van Gilder.
25.10.2012

Gazprom rozważa rozbudowę Gazociągu Północnego

Rosyjski Gazprom rozważa rozbudowę Gazociągu Północnego (Nord Stream). W nadchodzących miesiącach ma się rozpocząć analizowanie możliwości położenia trzeciej i czwartej nitki - zapowiedział w środę szef Gazpromu Aleksiej Miller.
29.12.2011

Nord Stream: do końca 2012 r. druga nitka Gazociągu Północnego

W czwartym kwartale 2012 r. uruchomiona zostanie druga nitka gazociągu Nord Stream. Pozwoli to na przesył 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie - poinformował doradca ds. państw bałtyckich i Polski spółki Nord Stream AG Romans Baumanis.
28.11.2011

Nord Stream ma przynosić zysk za 14-15 lat

Gazociąg Nord Stream ma zacząć przynosić zyski za 14-15 lat – poinformował dyrektor zarządzający projektem Matthias Warning.
09.05.2011

Nord Stream ukończył drugą fazę finansowania

Finansowanie projektu gazociągu Nord Stream jest zabezpieczone: Dziś firma wraz ze swoimi akcjonariuszami , którymi są między innymi OAO Gazprom, E.ON Ruhrgas AG, BASF S.E. /Wintershall Holding GmbH, N.V. Nederlandse Gasunie, oraz GDF SUEZ S.A. poinformowali udanym podpisaniu drugiej fazy finansowania budowy gazociągu. Finansowanie projektu w jego drugiej fazie wyniesie 2,5 miliarda euro.
05.03.2011

Czy Nord Stream rzeczywiście zagraża polskim portom?

Porty Szczecin-Świnoujście nie mają planów w których przeszkadzałby im Nord Stream. Zaznaczają jednak, że gazociąg będzie eksploatowany przez 40-50 lat a w tym czasie mogą się one pojawić. Wkrótce pojawić mają się jednak oficjalne plany pogłębienia toru wodnego do 2020 roku.
14.02.2011

Nord Stream podpisuje umowę z polskimi organizacjami rybackimi

Dnia 11 stycznia 2011 r. spółka Nord Stream AG podpisała umowę z dwoma polskimi organizacjami rybackimi – Zrzeszeniem Rybaków Morskich – Organizacją Producentów i Organizacją Producentów Rybnych Władysławowo sp. z o.o. w sprawie wynagrodzenia dla wszystkich polskich rybaków zwyczajowo prowadzących połowy w rejonie rurociągu.
17.01.2011

Putin: Polska żąda zmiany trasy gazociągu

Polska zwróciła się do Komisji Europejskiej z żądaniem, by ta zmusiła uczestników projektu Nord Stream (Gazociąg Północny) do zmiany uzgodnionej już trasy tej magistrali - informuje we wtorek "Kommiersant", powołując się na premiera Rosji Władimira Putina.
22.09.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.