• <
smartre_2023

Gasunie ma rozwijać sieć wodorową na Morzu Północnym

zk

07.12.2022 09:26 Źródło: gasunie.nl, offshore-energy.biz
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Gasunie ma rozwijać sieć wodorową na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

Gasunie ma rozwijać sieć wodorową na Morzu Północnym - GospodarkaMorska.pl
Gasunie

Holenderski minister ds. polityki klimatycznej i energetycznej Rob Jetten zamierza wyznaczyć Gasunie zajmującą się infrastrukturą energetyczną do rozwoju morskiej sieci wodorowej w rejonie Morza Północnego.

Jak podaje Gasunie, minister ogłosił swój zamiar w Izbie Reprezentantów 2 grudnia 2022 roku.

Oczekuje się, że wodór produkowany przy użyciu morskiej energii wiatrowej pochodzącej z projektów offshore na Morzu Północnym będzie odgrywał ważną rolę w transformacji energetycznej, a także przyczyni się do zwiększenia niezależności energetycznej kraju.

Holandia niedawno wyznaczyła cel 70 GW morskiej energii wiatrowej do 2050 roku, opierając się na założeniu, że 50 GW może zostać zainstalowane już do 2040 roku.

Oprócz produkcji energii elektrycznej rząd planuje również, że część mocy z krajowych morskich farm wiatrowych została wykorzystana do wielkoskalowej produkcji zielonego wodoru a Morzu Północnym, co wiąże się z koniecznością stworzenia infrastruktury wodorowej.

Dyrektor generalny Gasunie, Han Fennema, powiedział, że firma jest gotowa do rozpoczęcia rozwoju sieci wodorowej i w szczególności analizuje, w jaki sposób można ponownie wykorzystać istniejącą infrastrukturę gazową na Morzu Północnym.

Na początku tego roku Holandia podpisała z Belgią, Danią i Niemcami Deklarację z Esbjergu, w której zobowiązała się do wprowadzenia co najmniej 65 GW morskiej energii wiatrowej do 2030 roku i 150 GW do 2050 roku oraz wyznaczenia łącznych celów w zakresie zielonego wodoru na poziomie około 20 GW zdolności produkcyjnej do 2030 roku.

Ponadto kraje uzgodniły, że będą wspólnie rozwijać Morze Północne jako Zieloną Elektrownię Europy, czyli system morskiej energii odnawialnej, który będzie się składał z wielu połączonych projektów i węzłów energetycznych, produkcji morskiej energii wiatrowej, a także połączeń międzysystemowych w zakresie energii elektrycznej i zielonego wodoru.

Zgodnie z tą deklaracją Gasunie podpisała niedawno MoU z duńskim przedsiębiorstwem energetycznym Energinet w celu przyspieszenia przygotowań do budowy transgranicznej infrastruktury wodorowej między Danią a Niemcami.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.