• <
mewo_2022

W Niemczech powstanie wielkoskalowa instalacja morska do produkcji zielonego wodoru

26.07.2021 21:18 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore W Niemczech powstanie wielkoskalowa instalacja morska do produkcji zielonego wodoru

Partnerzy portalu

W Niemczech powstanie wielkoskalowa instalacja morska do produkcji zielonego wodoru - GospodarkaMorska.pl
Fot. AquaVentus/Equinor

RWE, Shell, Gasunie i Equinor podpisały list intencyjny w sprawie ściślejszej współpracy w ramach projektu AquaSector, którego celem jest budowy pierwszej w Niemczech wielkoskalowej instalacji morskiej do produkcji zielonego wodoru. 

Projekt AquaSector zakłada powstanie elektrolizerów o mocy ok. 300 MW umożliwiających produkcję do 20 tys. ton zielonego wodoru rocznie. Paliwo ma być transportowane na ląd (do miejscowości Heligoland – przyp. red.) rurociągiem AquaDuctus, którego uruchomienie zaplanowane na 2028 rok. 

Sygnatariusze listu postrzegają projekt AquaSector jako fazę weryfikacji pomysłu (proof of concept) realizacji projektu AquaVentus zakładającego instalację elektrolizerów o mocy do 10 GW do 2035 roku i transporcie zielonego wodoru rurociągiem do Niemiec. 

Zdaniem Equinora wodór transportowany rurociągami może być bardziej opłacalny niż przesył energii elektrycznej produkowanej w instalacjach morskich (np. wiatrakach). Rurociąg mógłby zastąpić pięć linii wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC). Według koncernu to zdecydowanie najbardziej opłacalny sposób transportu dużych wolumenów energii na duże odległości. 

Kamień milowy w budowie gospodarki wodorowej

Dzięki inwestycjom realizowanym w ramach projektu AquaVentus sygnatariusze listu chcą przyczynić się do dekarbonizacji dostaw energii w Niemczech i całej  Europie. AquaSector ma być kamieniem milowym we wdrażaniu niemieckiej i europejskiej strategii wodorowej. 

Realizacja projektu może wspomóc rozwój rynku, którego efektem będzie rosnące zapotrzebowanie na zielony wodór. W pierwszym etapie zostanie wykonane szczegółowe studium wykonalności. Pozwoli pozyskać istotne, wstępne informacje na temat w jakich warunkach projekt będzie opłacalny, a także wyzwań technicznych oraz handlowych, które trzeba pokonać, aby z sukcesem zrealizować inwestycje w morskie instalacje do produkcji zielonego wodoru. 

Zgodnie ze Strategią Wodorową Unii Europejskiej, zaprezentowaną przez Komisję Europejską w 2020 roku, za trze lata moc elektrolizerów ma wynieść 6 GW i 40 GW do 2030 roku. 


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.