• <
mewo_2022

Niebieski amoniak w kolejce za zielonym wodorem. Trwa konkurs na projekt Barents Blue

zk

21.06.2021 14:51 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Niebieski amoniak w kolejce za zielonym wodorem. Trwa konkurs na projekt Barents Blue

Partnerzy portalu

Niebieski amoniak w kolejce za zielonym wodorem. Trwa konkurs na projekt Barents Blue - GospodarkaMorska.pl
Fot. Istock

Horisont Energi nagrodził Saipem i Technip Energies za badania i wykonanie pełnego projektu koncepcyjnego kompleksu obojętnego pod względem emisji dwutlenku węgla do pozyskiwania amoniaku Barents Blue w Hammerfest w północnej Norwegii.

Według Horisont będzie to pierwszy w Europie wielkoskalowy kompleks do produkcji niebieskiego amoniaku z gazu ziemnego. System będzie oparty na technologii SynCOR i amoniaku firmy Haldor Topsøe. Zarówno Saipem, jak i Technip Energies już zbudowały instalacje do amoniaku, wykorzystujące ten proces.

CO2 wychwycony podczas procesu produkcyjnego jest transportowany w obszary morskie, gdzie ma docelowo być składowany w naturalnych zbiornikach w dnie. 

Proponowana elektrownia mogłaby stanowić rynek zbytu dla dużych ilości gazu ziemnego z obszaru Morza Barentsa.

Neutralny dla klimatu

Amoniak jest obecnie drugim najczęściej używanym gazem przemysłowym na świecie. Wszystko wskazuje, że w przyszłości, będzie używany jako paliwo neutralne dla klimatu, zwłaszcza w sektorze morskim.

Dwa konkurujące ze sobą zespoły podejmą próbę znalezienia najbardziej innowacyjnych rozwiązań i pełnego opracowania modułowego projektowania procesów dla określonych warunków. 

Pełne wdrożenie i budowa Barents Blue jest planowana na lata 2023-2025. Prace i dalszy rozwój projektu będzie wspierać FEED.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.