• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Od maja 2028 roku w Australii będzie obowiązywał zakaz eksportu żywych owiec drogą morską

13.05.2024 13:47 Źródło: Ministerstwo ds. rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa Australii
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Od maja 2028 roku w Australii będzie obowiązywał zakaz eksportu żywych owiec drogą morską

Partnerzy portalu

Rząd Australii ogłosił, że eksport żywych owiec drogą morską zakończy się 1 maja 2028 roku. Decyzja wywołuje niemałe kontrowersje z racji na znaczenie hodowli tych zwierząt w kraju. Ich populacja wynosi ponad 70 mln sztuk. Stąd zostaną podjęte działania, które mają wesprzeć osoby działające w tej branży i uchronić przed potencjalnymi stratami finansowymi.

Ogłoszona 11 maja br. decyzja, motywowana względami humanitarnymi, wywołuje kontrowersje także wśród ekologów, z racji na szereg wytrychów prawnych. Władze w Canberze przekazały, że do wskazanej daty handel będzie możliwy do kontynuowania bez żadnych dodatkowych ograniczeń, takich jak pułapy lub kontyngenty. Zakaz nie będzie dotyczył innych gałęzi przemysłu eksportu zwierząt gospodarskich, takich jak wywóz żywego bydła, ani nie będzie dotyczył eksportu żywych owiec drogą powietrzną.

Minister ds. rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa Murray Watt powołał Niezależny Zespół ds. Konsultacji z Zainteresowanymi Stronami w celu udzielenia porady, w jaki sposób i kiedy rząd powinien stopniowo wycofywać się z eksportu żywych owiec drogą morską. Członkowie zespołu zostali wybrani na podstawie ich zróżnicowanego zestawu umiejętności i doświadczeń. Obejmuje to rolnictwo, administrację publiczną, ekonomię i dobrostan zwierząt. Od marca do października 2023 roku członkowie zespołu spotkali się z ponad 2000 osób i otrzymali ponad 4100 odpowiedzi na zgłoszenia i ankiety. Konsultacje nie uwzględniały zasadności ani polityki rządu w celu stopniowego wycofywania eksportu żywych owiec drogą morską.

Ogłoszenie decyzji ministerstwa było połączone z publikacją raportu Niezależnego Zespołu. Zaprezentowano również pakiet wsparcia przejściowego dla branży hodowlanej. Plany mają być zgodne z zaleceniami przekazanym ministrowi 25 października 2023 roku po szeroko zakrojonych konsultacjach z zainteresowanymi stronami. Krajowa Federacja Rolników podchodzi krytycznie do całego programu, oskarżając rząd o uleganie aktywistom. Ci z kolei zwracają uwagę, że rocznie z kraju jest eksportowanych ponad 600 000 owiec, gdy jeszcze dwie dekady temu było to niemal dziesięć razy więcej. Minister Murray Watt podawał również dane, że decyzja o zakazie eksportu cieszy się poparciem większości Australijczyków.

Transport żywego inwentarza drogą morską wywołuje niemało kontrowersji z racji na warunki panujące na statkach. Zwierzęta w trakcie transportu są narażone na szereg czynników środowiskowych, jak choćby kontakt z wodą morską, temperatura (wysoka jak i niska) oraz mocne przechyły w wyniku fal na oceanach i morzach. To powoduje nie tylko stres, ale też może doprowadzić do paniki i nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy pewna część zwierząt ginie. Zawsze pojawia się też pytanie, czy są one przewożone w humanitarny sposób. Przykładem kontrowersji było zawrócenie z trasy prowadzącej do Izraela statku przewożącego 14 tys. owiec i 2 tys. krów w związku z atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Obrońcy praw zwierząt zarzucali armatorowi oraz firmom odpowiedzialnym za transport, że przewożąc bydło w taki sposób narażają je na skrajne niebezpieczeństwo z powodu warunków.

Hodowla owiec to dla dużej grupy Australijczyków istotne źródło utrzymania, co wiąże się też z wykorzystaniem m. in. wełny i mięsa. W kraju występują ogromne rancza wielkości polskich województw, na których jest przepędzane miliony sztuk tych zwierząt. W ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła ich ilość, a jednocześnie pojawił się problem spadku cen baraniny. Mimo kontrowersji i dyskusji z samymi hodowcami, rząd wprowadzi prawo w życie i już w tym celu przeznaczył 107 milionów dolarów australijskich, które w ciągu pięciu lat trafią do właścicieli stad oraz firm działających w ramach łańcucha dostaw w związku z drastycznym ograniczeniem eksportu żywego inwentarza. Zdaniem władz danie pięciu lat na wdrożenie wszystkich rozwiązań będzie przeprowadzone także z korzyścią dla branży, aby wspólnie planować przyszłość eksportu żywych owiec drogą morską.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.