• <
smartre_2023

Rosja chce całkowitej kontroli nad Północną Drogą Morską

jm

06.12.2022 13:57
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Rosja chce całkowitej kontroli nad Północną Drogą Morską

Partnerzy portalu

Rosja chce całkowitej kontroli nad Północną Drogą Morską - GospodarkaMorska.pl

Rosyjski parlament ogranicza możliwość korzystania z Północnej Drogi Morskiej dla zagranicznych jednostek, póki co wojskowych.

Nowa ustawa wprowadzana przez Dumę stanowi, że zagraniczne wojskowe jednostki muszą poinformować Rosję o chęci wykorzystania Północnej Drogi Morskiej na trzy miesiące wcześniej. Trwają dyskusje na temat tego prawa, jako że może być niezgodne z Konwencją ONZ o Prawie Morza. Sęk w tym, że Rosjanie obecnie wydają się uważać akweny wzdłuż swoich północnych wybrzeży za swoje „wody wewnętrzne”.

Ustawa została zaakceptowana przez Radę Federacji 30 listopada. Od tego czasu, zgodnie z nowymi rosyjskimi przepisami, zagraniczne jednostki wojskowe chcące przepłynąć między Europą i Azją wzdłuż Północnej Drogi Morskiej, muszą poinformować o tym rosyjskie władze z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Agencja TASS podaje, że zgodnie z nowymi przepisami na „wewnętrznych wodach” wzdłuż PDM może być w danym momencie obecny tylko jeden zagraniczny okręt wojenny lub inna państwowa jednostka nienależąca do Rosji. Wyjątkiem są jednostki wizytujące rosyjskie porty. Uchwała daje Moskwie także prawo zawieszenia możliwości przechodzenia zagranicznych okrętów i innych państwowych jednostek przez Północną Drogę Morską.

Według uzasadnienia, ustawa została uchwalona by „zapewnić interesy narodowe Federacji Rosyjskiej w regionie Arktyki, a także bezpieczeństwo żeglugi morskiej na Północnej Drodze Morskiej”.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.