pc
Zielone światło dla powrotu jachtu Zjawa IV do kraju. Jak czytamy na profilu Centrum Wychowania Morskiego ZHP, armatora jachtu, po wielu problemach związanych z wyborem rodzaju transportu, decyzja padła na drogę morską. Wybrane zostały już holownik i ponton, na który zostanie załadowana Zjawa IV. Na przeszkodzie stoi już teraz tylko pogoda.
Pierwsze próby sprowadzenia Zjawy IV z duńskiego Dragor do Polski rozpoczęły się w połowie grudnia. Najpierw jacht miał przyjechać transportem drogowym przez Szwecję i promem do kraju. Wydane zostały wszelkie niezbędne zgody, a transport miał ruszyć na koniec stycznia. Niestety, remonty mostów w Szwecji spowodowały, że trzeba było zmienić trasę. Kolejną wersją był drogowy transport przez Niemcy, jednak ta opcja okazała się bardzo droga. Ostateczny wybór padł na drogę morską. Zestaw holownik i ponton popłynie po Zjawę IV z Gdyni do Dragor. Pozostaje jedynie czekać na właściwą pogodę, czyli wiatr mniejszy niż 4B.
Jak poinformowało Centrum Wychowania Morskiego ZHP, poszukiwany jest osprzęt do umocowania Zjawy na pontonie. Potrzeba 20 szakli 10-13 tonowych i 20 pasów 10-tonowych o długości 22 metrów.
Zjawa IV utknęła na mieliźnie 5 grudnia u wybrzeży Szwecji w okolicach Falsterbo. Polski jacht wracał z transatlantyckiego rejsu.
Zjawa IV to kecz bermudzki. Ma 18,7 m długości, 5,64 m szerokości oraz 2 m zanurzenia. Został zbudowany w 1949 r. w Szwecji i początkowo pełnił funkcję kutra ratowniczego. W latach 70. trafił do Centrum Wychowania Morskiego ZHP i zaczął pływać jako harcerski jacht szkolny.
Zjawa IV jest kontynuatorką jachtów o tej samej nazwie. W latach 1932-1939 Władysław Wagner, jako pierwszy Polak, opłynął nimi kulę ziemską.
Zjawa IV:
Port macierzysty: Gdynia
Data budowy: 1949 r. jako Szkwał, przebudowana w 1956 r. na kecz Zjawa IV
Materiał: drewno
Typ ożaglowania: kecz bermudzki
Powierzchnia ożaglowania: 162 m²
Liczba masztów: 2
Długość całkowita: 18,7 m
Szerokość: 5,64 m
Zanurzenie: 2 m
Armator: CWM ZHP
00:01:27
Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza
Po raz pierwszy zwodowana na Pomorzu Zachodnim. Ta luksusowa łódź od razu stała się hitem
00:02:33
23
Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]
Z Gdyni na Hel drogą morską
Anonymous kontra Rosja. Celem aktywistów luksusowy jacht Putina: Jego położenie to "piekło"
W Łebie powstała oficjalna plaża dla naturystów
Premier Turyngii: skonfiskujmy oligarchom luksusowe jachty i przekażmy je Sea-Watch
00:00:37
Wieloryb „pożarł” kajakarki [wideo]
[WIDEO] Żuławy. Przejechała przez most zwodzony w trakcie podnoszenia
Najbardziej luksusowe katamarany, które powstały w Gdańsku. Francis Lapp: My po prostu szyjemy jachty na miarę
00:00:31
Agresywne orki atakują i niszczą statki [wideo]
Właściciel szczecińskiego jachtu, który zatonął w Niemczech, musi wydobyć wrak
Dziewczynka na dmuchanym jednorożcu wypłynęła na pełne morze [wideo]
Jachty pięciu rosyjskich oligarchów zakotwiczyły na Malediwach
Sztokholm na turystycznym kursie. W 2025 r. 30% więcej pasażerów niż przed rokiem
Sunreef Yachts zaprezentuje dwa modele na targach w Katarze i Abu Zabi 2025
Władze Gdyni przygotowują wniosek ws. powstania Olimpijskiego Centrum Żeglarskiego
Resort infrastruktury zamierza uszczelnić system rejestracji jachtów
Jeppe Borch najlepszy w żeglarskim Pucharze Świata w Szczecinie
Jak chińskie opłaty portowe wpłyną na branżę rejsową?