• <
nauta_2024

Pożar na unikalnym rosyjskim lodołamaczu. Jedna osoba nie żyje

jm

09.04.2024 11:00
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Pożar na unikalnym rosyjskim lodołamaczu. Jedna osoba nie żyje

Partnerzy portalu

Katerina Velikaya, fot. stocznia Zvezda

W poniedziałek rano na rosyjskim statku dostawczym klasy lodowej Katerina Velikaya wybuchł pożar. Do sytuacji doszło w stoczni we Władywostoku, gdzie jednostka jest wyposażana. Jedna osoba nie żyje, trzy trafiły do szpitala z poważnymi obrażeniami.

Przyczyna pożaru nie jest znana. Wiadomo, że wybuchł w poniedziałek rano. Kiedy pierwsi ratownicy i strażacy dotarli na miejsce, dym wypełniał już ładownie statku i unosił się nad rufą. Ogień uszkodził komorę napędu statku.

Katerina Velikaya to lodołamacz klasy 7 zwodowany w 2020 roku z myślą o misjach w warunkach podbiegunowych. Jest w stanie pokonywać lód o grubości do 2,5 metra. Statek przeznaczony jest do transportu ładunków, eskorty innych jednostek, misji badawczych oraz eliminowania wycieków ropy oraz gaszenia pożarów innych statków. Mierzy 106 metrów i może pomieścić na pokładzie 49 osób. Rosnieft chce go wykorzystywać do obsługi morskich platform wiertniczych w rejonie Arktyki.

To pierwszy z czterech zamówionych w 2015 statków tego typu, do tej pory jednak nie został przekazany do eksploatacji, choć miał wejść do służby w 2019 roku. We Władywostoku miał zostać wyposażony, a także przejść próby cumownicze i próby morskie. W związku z pożarem należy spodziewać się kolejnych opóźnień.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.