• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Amerykański lodołamacz powrócił z wyprawy na Antarktydę

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Amerykański lodołamacz powrócił z wyprawy na Antarktydę

Partnerzy portalu

Fot. X/@USCGPACAREA

USCGC Polar Star lodołamacz należący do amerykańskiej straży przybrzeżnej powrócił do USA po trwającej 138 dni wyprawie na Antarktydę. Podróż odbywała się w ramach corocznej operacji Deep Freeze będącej misją zaopatrzeniową na stację McMurdo. Operacja ma na celu wsparcie programu National Science Foundation.

Lodołamacz w czasie podróży przełamał 38-kilometrowy kanał przez lód, zapewniając swobodny przepływ dla statków towarowych do stacji McMurdo. Załoga pomogła w dostawie dziewięciu milionów galonów paliwa i 80 milionów funtów ładunku, co znacznie wspomaga prace naukowe na lodowym kontynencie. Po 51 dniach operacji na Antarktydzie załoga opuściła region 14 lutego.

Statek ma ponad 121 metrów długości i 25 metrów szerokości. Jego całkowity tonaż to 13 190 ton. Polar Star na zakrzywionym dziobie ma blachę o grubości 44 mm, a na śródokręciu – 32 mm. Potrafi brnąć przez lód o grubości ponad 6 metrów, choć musi to robić cofając i nacierając ponownie. Lód o grubości do dwóch metrów nie jest jednak żadnym wyzwaniem. W ten sposób lodołamacz stał się idealnym narzędziem do dostarczania zapasów na McMurdo – amerykańską stację badawczą, największa na Antarktydzie.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.