• <

Za atakami na rosyjski port i terminal naftowy stoją SBU i HUR

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Za atakami na rosyjski port i terminal naftowy stoją SBU i HUR

Partnerzy portalu

Fot. social media

Nocne ataki na rosyjskie obiekty wojskowe i logistyczne w Sewastopolu na okupowanym Krymie, w rosyjskim Tuapse i porcie w Noworosyjsku zostały przeprowadzone przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i wywiad wojskowy HUR – poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina.

"Ta noc była bardzo gorąca dla rosyjskich obiektów wojskowo-logistycznych na Krymie i na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego... SBU i HUR wspólnie podpaliły cele w Zatoce Sewastopolskiej” – powiedziało źródło, na które powołuje się agencja.

„Zwiadowcy pracowali także nad portem morskim w Noworosyjsku, a ludzie (szefa SBU generała Wasyla) Maluka nad rafinerią ropy naftowej w Tuapse" – dodał rozmówca Interfaxu-Ukraina.

Według jego relacji w wyniku tych działań w Zatoce Sewastopolskiej, głównej bazie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, „przez całą noc trwał pokaz fajerwerków”. Ukraińcy uderzyli też w podstację elektryczną, co doprowadziło do wyłączenia dostaw prądu w Sewastopolu.

"W porcie morskim Noworosyjsk doszło do eksplozji w pobliżu terminalu naftowego i na stacji kolejowej. Drony SBU po raz drugi w tym roku +odwiedziły+ rafinerię ropy naftowej Tuapse, którą Rosjanie zaczęli odbudowywać" - powiedział rozmówca agencji; po ataku SBU z 25 stycznia rafineria wstrzymała działanie.

W ocenie źródła Interfaxu-Ukraina operacja z ostatniej nocy udowodniła, że Rosja nie jest w stanie chronić swoich głównych baz morskich w Sewastopolu i Noworosyjsku.

Wcześniej ukraińskie media podały na podstawie źródeł rosyjskich, że port w Noworosyjsku i znajdujące się tam składy ropy zostały zaatakowane dronami i rakietami. O godz. 5 rano czasu lokalnego w mieście słychać było 28 eksplozji. Władze zakazały mieszkańcom opuszczania domów i odwołały zajęcia w placówkach oświatowych.

Światła nie było także na okupowanym Krymie, gdzie z powodu ataku również odwołano zajęcia. Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że zestrzeliło nad półwyspem 51 dronów. Rosjanie mieli też unieszkodliwić sześć ukraińskich dronów morskich.

W Tuapse w Kraju Krasnodarskim SBU i HUR uderzyły dronami w rafinerię naftową, która jest jednym z największych takich zakładów w Rosji. Wybuchł tam pożar, a mieszkańcy alarmowali o przerwach w dostawach prądu.

Z Kijowa Jarosław Junko
jjk/ ap/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.