• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zmasowany atak ukraińskich dronów na Sewastopol. Rosja wysłała Flotę Czarnomorską

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zmasowany atak ukraińskich dronów na Sewastopol. Rosja wysłała Flotę Czarnomorską

Partnerzy portalu

Fot. TASS

Po nocnym, zmasowanym ataku dronów, w okupowanym przez Rosję Sewastopolu na Krymie nie ma światła, a władze odwołały zajęcia w szkołach i przedszkolach – poinformowały w piątek rosyjskie kanały na Telegramie.

Sewastopol to główna baza nękanej przez Ukraińców atakami dronów i rakiet rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Miejscowy gubernator Michaił Razwożajew oświadczył, że obrona powietrzna odparła atak na miasto i „zniszczyła dziesiątki dronów powietrznych i ponad pięć dronów morskich”.

Poinformował też, że odłamki zestrzelonych bezzałogowców spadły na lokalną podstację elektryczną. „W związku z zaistniałą sytuacją podjąłem decyzję o odwołaniu zajęć we wszystkich szkołach (…) i przedszkolach” – napisał. (https://t.me/razvozhaev/6442)

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że nad Krymem przechwyconych zostało 51 dronów.

„Dyżurne środki obrony powietrznej zniszczyły i przechwyciły 51 dronów nad terytorium Półwyspu Krymskiego (…). W nocy lotnictwo morskie i kutry patrolowe Floty Czarnomorskiej zniszczyły na wodach Morza Czarnego sześć dronów morskich” – poinformowano. (https://t.me/mod_russia/38828)

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

AKTUALIZACJA

13:34

Za atakami w Sewastopolu i Noworosyjsku stoją SBU i HUR

Nocne ataki na rosyjskie obiekty wojskowe i logistyczne w Sewastopolu na okupowanym Krymie, w rosyjskim Tuapse i porcie w Noworosyjsku zostały przeprowadzone przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i wywiad wojskowy HUR – poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina.

"Ta noc była bardzo gorąca dla rosyjskich obiektów wojskowo-logistycznych na Krymie i na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego... SBU i HUR wspólnie podpaliły cele w Zatoce Sewastopolskiej” – powiedziało źródło, na które powołuje się agencja.

„Zwiadowcy pracowali także nad portem morskim w Noworosyjsku, a ludzie (szefa SBU generała Wasyla) Maluka nad rafinerią ropy naftowej w Tuapse" – dodał rozmówca Interfaxu-Ukraina.

Według jego relacji w wyniku tych działań w Zatoce Sewastopolskiej, głównej bazie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, „przez całą noc trwał pokaz fajerwerków”. Ukraińcy uderzyli też w podstację elektryczną, co doprowadziło do wyłączenia dostaw prądu w Sewastopolu.

"W porcie morskim Noworosyjsk doszło do eksplozji w pobliżu terminalu naftowego i na stacji kolejowej. Drony SBU po raz drugi w tym roku +odwiedziły+ rafinerię ropy naftowej Tuapse, którą Rosjanie zaczęli odbudowywać" - powiedział rozmówca agencji; po ataku SBU z 25 stycznia rafineria wstrzymała działanie.

W ocenie źródła Interfaxu-Ukraina operacja z ostatniej nocy udowodniła, że Rosja nie jest w stanie chronić swoich głównych baz morskich w Sewastopolu i Noworosyjsku.

Wcześniej ukraińskie media podały na podstawie źródeł rosyjskich, że port w Noworosyjsku i znajdujące się tam składy ropy zostały zaatakowane dronami i rakietami. O godz. 5 rano czasu lokalnego w mieście słychać było 28 eksplozji. Władze zakazały mieszkańcom opuszczania domów i odwołały zajęcia w placówkach oświatowych.

Światła nie było także na okupowanym Krymie, gdzie z powodu ataku również odwołano zajęcia. Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że zestrzeliło nad półwyspem 51 dronów. Rosjanie mieli też unieszkodliwić sześć ukraińskich dronów morskich.

W Tuapse w Kraju Krasnodarskim SBU i HUR uderzyły dronami w rafinerię naftową, która jest jednym z największych takich zakładów w Rosji. Wybuchł tam pożar, a mieszkańcy alarmowali o przerwach w dostawach prądu.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.