• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rosja ulepsza bazę Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rosja ulepsza bazę Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku

Partnerzy portalu

Fot. Ministerstwo Obrony Rosji

W związku z tym, że baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na okupowanym Krymie jest podatna na ukraińskie ataki, Rosja poprawia infrastrukturę w położonym dalej na wschód porcie w Noworosyjsku - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

W aktualizacji wywiadowczej opublikowano zdjęcie satelitarne wykonane 1 kwietnia, które pokazuje moment umieszczania systemów rakietowych na fregacie rakietowej typu Admirał Grigorowicz, znajdującej się w bazie Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku.

Jak wyjaśniono, nowoczesne rosyjskie okręty, takie jak fregaty typu Admirał Grigorowicz, wyposażone są w systemy pionowego wystrzeliwania pocisków manewrujących przeznaczonych do uderzania w cele na morzu i na lądzie. Wcześniej takie pociski ładowano w Sewastopolu na Krymie.

Dodano, że Flota Czarnomorska w dużej mierze wycofała swoje okręty nawodne i podwodne z Sewastopolu do leżącego dalej na wschód Noworosyjska, a od czasu odwołania jej dowódcy w marcu tego roku, jej aktywność jest najmniejsza od początku wojny.

Oceniono, że choć Flota Czarnomorska niemal na pewno pozostaje w Noworosyjsku, gdyż jest to postrzegane jako najlepsza metoda na unikanie ukraińskich ataków z morza, to rozbudowa infrastruktury technicznej i logistycznej ma prawdopodobnie na stałe poprawić możliwości tej bazy.

bjn/ adj/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.