• <

Wynik wyszukiwania - "tankowanie" - Wiadomości

Morze Śródziemne. Turystyka od Cabo Verde, po Wenecję i Istambuł

Morze Śródziemne i wschodni Atlantyk oraz morza przyległe to akweny niezwykle atrakcyjne dla turystów korzystających z rejsów wycieczkowych. To drugi co do wielkości rynek cruisów na świecie, z 21,5% udziałem w rynku i miejscem docelowym ponad 7 mln pasażerów rocznie.
15.04.2024

Szwedzki Greenpeace przeprowadził akcję przeciwko tankowaniu rosyjskiej floty cieni

Aktywiści z organizacji Greenpeace poinformowali w piątek o przeprowadzeniu na Morzu Bałtyckim w pobliżu Gotlandii akcji protestacyjnej przeciwko 125-metrowemu tankowcowi, który z tego miejsca zaopatruje w paliwo tzw. rosyjską flotę cieni. Sprawą możliwego wandalizmu zajęła się szwedzka policja.
12.04.2024

Normalizacja żeglugi na Kanale Panamskim ma nastąpić do 2025 roku, o ile dopisze pogoda

Z racji na zbliżający koniec pory suchej w Ameryce Środkowej, Zarząd Kanału Panamskiego liczy na normalizacje w kwestii poziomu wody i możliwości zwiększenia liczby statków przemieszczających się przez tę istotną trasę morską. W oparciu o obecny i prognozowany poziom wody w jeziorze Gatun oraz w związku z operacyjną strategią wodną (OWS) wdrożoną przez zarząd oraz władze Panamy, stopniowo ma zwiększać się ilość oferowanych tranzytów. Od 25 marca jest to 27 dziennie, gdy jeszcze w lutym spadła do zaledwie 18.
12.04.2024

Jak wygląda remont największych okrętów na świecie? Stocznia należąca do HII kończy prace na lotniskowcu

Huntington Ingalls Industries (HII) kończy prace w suchym doku, w trakcie którego wykonano tankowanie i kompleksowy remont USS John C. Stennis (CVN 74), lotniskowca typu Nimitz. To jeden z największych okrętów w arsenale US Navy.
10.04.2024

Łotewska firma zaopatruje w paliwo rosyjską flotę cieni na Bałtyku

Łotewska firma od miesięcy zaopatruje w paliwo (bunkier) rosyjską tzw. flotę cieni, czyli wyeksploatowane i często niemające ubezpieczenia statki - ujawniła we wtorek telewizja SVT. Tankowanie odbywa się za pośrednictwem cypryjskiego tankowca zakotwiczonego u wybrzeży Gotlandii na Morzu Bałtyckim.
09.04.2024

Pierwsze bunkrowanie metanolem kontenerowca Ane Maersk w Antwerpii

Pierwszy na świecie duży kontenerowiec napędzany metanolem Ane Maersk zawinął 1 kwietnia do mieszczącego się w porcie w Antwerpii MSC PSA European Terminal (MPET). ​ Statek zakończył w nim swoją pierwszą operację bunkrowania na wodach europejskich. Skutecznie zrealizowana procedura ma wpisywać się w ideę dekarbonizacji transportu morskiego i Portu Antwerpia-Bruga, aby stać się miejscem obsługi jednostek z napędem konwencjonalnym, jak i coraz popularniejszym ekologicznym, o niższej lub zerowej emisji CO2.
04.04.2024

Duńska fregata Iver Huitfeldt patroluje Morze Czerwone. Była wzorem dla "Miecznika"

Okręt sił morskich Danii rozpoczął zadania związane z ochroną żeglugi na Morzu Czerwonym. To wkład kraju w ochronę tras morskich w ramach misji "Prosperity Guardian" pod auspicjami USA. Iver Huitfeldt to interesująca jednostka dla polskich specjalistów morskich, gdyż była wzorem dla projektu platformy Arrowhead 140, na której są oparte przyszłe fregaty programu "Miecznik".
16.02.2024

Możliwa sensacja: czy odnaleziono samolot Amelii Earhart?

Firma Deep Sea Vision podała, że udało się zlokalizować na południowym Pacyfiku obiekt, który może być wrakiem samolotu słynnej lotniczki Ameliii Earhart.
30.01.2024

Napędy elektryczne prowadzą branże morską w stronę zielonej przyszłości

„W ostatnich latach świadomość ekologiczna i troska o środowisko naturalne stały się istotnymi aspektami dla wielu dziedzin życia, w tym także dla motorowodniactwa. W fascynujący sposób branża marine kieruje się w stronę nowoczesnych, zrównoważonych rozwiązań, a jednym z najbardziej zauważalnych trendów jest przenikanie napędów elektrycznych do świata jednostek pływających” – mówi Marcin Hołub.
07.12.2023

Kręte zielone ścieżki dojścia do zeroemisyjności. Polska na ścieżce podejścia

Polska z programami rozwoju energetyki odnawialnej na lądzie i morzu oraz planami budowy energetyki jądrowej weszła na ścieżkę podejścia. Od warunków prawnych, determinacji władz krajowych i samorządów oraz społeczności lokalnych będzie zależało w jakim tempie osiągniemy wskaźniki i cele założone w raporcie DNV.
19.11.2023

Viasea Shipping planuje budowę kontenerowców napędzanych wodorem

Enova zapewnia znaczące wsparcie w łącznej wysokości 171,8 mln koron norweskich koron dla Viasea Shipping na zakup dwóch kontenerowców napędzanych wodorem.
11.11.2023

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Crew Transfer Vessels (CTV) – zaopatrzeniowce

W ciągu najbliższych lat polska wyłączna strefa ekonomiczna na Bałtyku stanie się miejscem nigdy dotąd niespotykanej aktywności gospodarczej. Rozpocznie się budowa morskich farm wiatrowych (MFW), których moc osiągnie kilkanaście GW, a do roku 2040 nawet kilkadziesiąt. Wygeneruje to istotny przepływ pracowników oraz ładunków z portów do farm wiatrowych. Jednym ze sposobów transportu będzie wykorzystywanie jednostek typu CTV.
16.10.2023

Szczecinianie budują napęd wodorowy do katamaranu PAN. „Największy, jaki powstał na Pomorzu Zachodnim”

Technologie wodorowe coraz odważniej wchodzą do branży marine. Szczecińska firma właśnie kończy budowę ogniwa wodorowego o dużej mocy dla katamaranu Polskiej Akademii Nauk. Projekt wpisuje się w nurt poszukiwań nowych rozwiązań dotyczących rozwoju przyjaznych środowisku środków transportu. „Zakończenie prac nad ogniwem planujemy na listopad” – zdradza Marcin Hołub.
16.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenie tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienie przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Seaspan i AES podpisują protokół ustaleń w sprawie współpracy związanej z bunkrowaniem LNG

W ramach 3. Międzynarodowego Globalnego Forum LNG, które odbyło się w Kartagenie w Kolumbii, Seaspan podpisał protokół ustaleń (MoU) z globalną firmą energetyczną AES. Współpraca ta ma na celu głównie świadczenie usług bunkrowania skroplonym gazem ziemnym (LNG) dla statków żeglugowych przepływających przez Kanał Panamski , a także zbadanie możliwości świadczenia tych i podobnych usług na rynkach regionalnych w obszarze wpływu terminala LNG Costa Norte.
06.10.2023

COSCO Shipping podpisuje porozumienie o współpracy w zakresie budowy łańcucha przemysłowego zielonego metanolu

20 września COSCO Shipping, State Power Investment Corporation Limited (SPIC), Shanghai International Port Group (SIPG) oraz China Certification & Inspection Group (CCIC) wspólnie podpisały online "Memorandum o współpracy w zakresie budowy łańcucha przemysłowego zielonego metanolu".
21.09.2023

Babcock i HII wspierają budowę atomowych okrętów podwodnych w ramach programu AUKUS

Dwa wiodące koncerny zbrojeniowe połączyły siły w Australii, współpracując w celu spełnienia kluczowych wymagań w zakresie zapewnienia zdolności dla atomowych okrętów podwodnych, ktore w przyszłości znajdą się w wyposażeniu Royal Australian Navy.
21.09.2023

Incat Tasmania dostarczy największy na świecie statek akumulatorowo-elektryczny

Australijska stocznia Incat Tasmania ustanawia rekord dla największego statku elektrycznego na świecie, dzięki nowemu 130-metrowemu promowi typu ro-pax budowanemu dla urugwajskiego operatora, Buquebús. Będzie miał czterokrotnie większą moc niż kolejna co do wielkości instalacja i 40 razy większą niż pierwszy na świecie prom zasilany akumulatorowo, Ampere.
25.08.2023

Lato z metanolem. Armatorzy eksperymentują. Porty i administracja morska pod presją operatorów

Maersk i Hong Lam Marine pomyślnie przeprowadziły pierwszą na świecie operację bunkrowania metanolem kontenerowca Maersk w Raffles Reserved Anchorage w Singapurze ogłosiły Zarząd Portu Singapur i Maersk w końcu lipca br. Ale nie jest to pierwsze bunkrownie statku metanolem. Szlak przetarły Stena Line i Port w Göteborgu. Przebudowany w stoczni Remontowa prom Stena Germanica wykonał milowy krok w zakresie wykorzystania metanolu jako paliwa okrętowego.
07.08.2023

Wodne stacje paliw Orlenu gotowe do pracy

Z początkiem maja PKN Orlen uruchomi wodne stacje tankowania na Mazurach, nad Zalewem Zegrzyńskim oraz nad morzem. Oprócz paliwa będzie można w nich kupić produkty spożywcze i akcesoria do łodzi. W trosce o środowisko stacje wyposażono w rozwiązania techniczne zapobiegające m.in. rozlaniu paliwa do wody.
25.04.2023

Transport morski w gospodarczych sztormach. Raport UNCTAD 2022

Wyższe ceny zboża i stawki za fracht suchych towarów masowych na początku 2022 r. przyczynią się do 1,2-procentowego wzrostu konsumpcyjnych cen żywności. Kontenerowce cumowały w portach o 13,7% dłużej w 2021 r. w porównaniu z 2020 r., pogłębiając opóźnienia i braki. A w ciągu ostatniego roku całkowita emisja gazów cieplarnianych ze światowej floty wzrosła o 4,7% - to ustalenia eksportów UNCTAD zawarte w najnowszym raporcie „Maritime Transport Review 2022”.
23.12.2022

Zaginiony statek towarowy jest już bezpieczny

Transportowiec Mutia Ladjoni 7, którego poszukiwały służby SAR Indonezji i Nowej Gwinei, odnalazł się dryfujący na morzu.
18.11.2022

Hiszpania. Media: Rosjanie omijają sankcje, sprzedając na M. Śródziemnym paliwo z tankowców

Rosjanie poprzez pływające pod banderami innych państw tankowce sprzedają na Morzu Śródziemnym ropę naftową, co służy omijaniu unijnych sankcji nałożonych na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - napisały we wtorek hiszpańskie media.
25.10.2022

Dużo pracy i dobre perspektywy – dyskusje o wodorze jako paliwie w Gdyni

„Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” to hasło, które towarzyszyło tegorocznej konferencji PCHET – Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies, która odbyła się 4 i 5 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Organizatorem wydarzenia jest Klaster Technologii Wodorowych.
13.10.2022

Automatyka z Norwegii wspomoże bunkrowanie LNG w portach Kanady i USA

Høglund podjął się opracowania zintegrowanego systemu automatycznego dla pierwszych bunkierek LNG, które będą operować wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Układ będzie zastosowany na trzech nowobudowanych statków do bunkrowania LNG (LNGBV).
26.09.2022

Wyspy Salomona. Okręt straży przybrzeżnej USA nie został wpuszczony do portu

Okręt straży przybrzeżnej USA nie mógł wejść do portu na Wyspach Salomona, bo władze tego wyspiarskiego państwa na Pacyfiku nie odpowiedziały na prośbę o tankowanie – podała w piątek agencja Reutera. Wyspy Salomona podpisały niedawno umowę o bezpieczeństwie z Chinami.
26.08.2022

Wodór jednym z głównych tematów konferencji energetycznej w Rzeszowie

W jakim kierunku i na jaką skalę jest szansa na rozwój technologii wodorowych w Polsce? Jak będzie kształtował się udział wodoru w strukturze bilansu energetycznego? Czy koszty związane z jego wytwarzaniem nie przesądzą o jego przyszłości? Czy zasadna jest specjalizacja w ramach dolin wodorowych w kontekście Polski czy lepiej skoncentrować się na działaniach, które będą wyróżniały Polskę na tle pozostałych państw Unii Europejskiej, aby budować konkurencyjność na poziomie europejskim? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć ucz
16.08.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

PKN Orlen: ruszają stacje paliw na wodach Mazur, Bałtyku i Zalewu Zegrzyńskiego

PKN Orlen uruchamia nawodne stacje paliw na Mazurach, nad Morzem Bałtycki i nad Zalewem Zegrzyńskim. Koncern poinformował w piątek, że będą one działały do końca września w Giżycku, Sztynorcie, Węgorzewie, Pięknej Górze, Mikołajkach, Nieporęcie i Pucku.
29.04.2022

Czy tankowanie będzie droższe? Konflikt rosyjsko-ukraiński a rynek paliw

Konflikt rosyjsko-ukraiński ma olbrzymi wpływ na globalny rynek paliw. Do dotychczasowych zawirowań spowodowanych problemami z globalnym łańcuchem dostaw dochodzi wojenna zawierucha, której konsekwencje wszyscy odczuwamy przy tankowaniu.
11.03.2022

Pierwszy na świecie holownik napędzany metanolem już w 2023 roku?

Maritime Partners razem z Elliott Bay Design Group, e1 Marine i ABB ogłosili plany dotyczące budowy pierwszego na świecie zestawu holowniczego napędzanego metanolem już w 2023 roku.
02.12.2021

Skandynawski kurs na hydrogen i projekty w żegludze i portach. Polska ma nowy kurs. Czas na projekty

Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
30.11.2021

DCT Gdańsk. „Morskim kolosom nie opłaca się zanieczyszczać morza”

Specjaliści z DCT Gdańsk i Urzędu Morskiego w Gdyni obalają mit mówiący o tym, że statki stanowią wielkie zagrożenie dla czystości wody. Nasi rozmówcy wyjaśniają, kto i w jaki sposób czuwa nad odbiorem nieczystości z morskich kolosów, dlaczego monitoruje się wody balastowe oraz ile trzeba zapłacić za nieprzestrzeganie zasad.
08.10.2021

Lotos przygotowuje się do produkcji wodoru do tankowania statków

Grupa Lotos chce stać się wiodącym producentem zielonych paliw i już przygotowuje się do ekspansji w dziedzinie tankowania pojazdów zasilanych wodorem, w tym statków.
05.10.2021

Ponad tuzin gazowców LNG ustawiło się w kolejce w Katarze

Ponad tuzin tankowców z skroplonym gazem ziemnym czeka na swoją kolej, aby zatankować w katarskim porcie Ras Laffan, co jest wyraźnym znakiem, jak napięty stał się światowy rynek gazu.
16.09.2021

Niemcy rozpoczną import zielonego wodoru zza granicy w 2024 roku

Wodór – to słowo klucz przyszłej gospodarki Unii Europejskiej, w szczególności Niemiec. Nasi sąsiedzi słyną z realizacji nierzadko krytykowanej polityki transformacji energetycznej (Energiewende) – proces modernizacji jest kosztowny, a elektryfikacja nie jest wszędzie możliwa. Wyjściem ma być rozwój gospodarki wodorowej. Innowacyjne paliwo będzie produkowane na terenie kraju, ale i importowane zza granicy.
28.06.2021

Przyszłość widzą w czystym wodorze. W Biproraf ułatwi to wiedza i doświadczenie

Spółka Biproraf z 48-letnią już dziś historią jest przykładem na to jak z firmy projektowej stać się generalnym realizatorem inwestycji. Firma specjalizuje się w projektach w formule głównie EP (engineering, procurement) a także wchodzi coraz odważniej w projekty EPC (engineering, procurement, construction).
09.06.2021

Rosja: dodatkowe myśliwce Su-30SM zasilą Flotę Bałtycką

Ministerstwo obrony Rosji chce wzmocnić Flotę Bałtycką dodatkowymi nowoczesnymi myśliwcami Su-30SM - podał w środę dziennik "Izwiestija". Terminy ich dostarczenia nie są znane. Obecnie jedną eskadrę Su-30SM ma 4. pułk lotnictwa szturmowego w Kaliningradzie.
09.06.2021

PSL: Szwedzi zakończyli swoją inwestycję w ramach projektu promowego i czekają na nasze promy, a my nie mamy nic

Szwedzi zakończyli swoją inwestycję i zmodernizowali nabrzeża w ramach polsko-szwedzkiego projektu promowego i czekają na promy, które miała wybudować Polska; a my dziś nie mamy projektu, nie mamy finansowania, nie mamy nic - powiedział we wtorek poseł PSL Jarosław Rzepa.
08.06.2021

Szwedzi zaniepokojeni brakiem progresu Polski ws. realizacji wspólnego programu promowego

Szwedzkie Ystad jest zaniepokojone brakiem progresu ze strony Polski w realizacji wspólnego projektu dot. m.in. zwiększenia zdolności przewozowych i przeładunkowych między Polską a Szwecją - mówił przedstawiciel portu Ystad. PŻB chce przebudować jeden z promów na napęd LNG, który miałby pływać do tego miasta.
27.05.2021

Ponowne uruchomienie Colonial Pipeline po cyberataku

Największy rurociąg benzynowy w Ameryce wraca do eksploatacji, po cyberataku, który nastąpił w piątek,7 maja. W wyniku ataku podniosły się ceny pomp i została zablokowana dostawa paliwa we wschodniej części Stanów Zjednoczonych.
13.05.2021

LOTOS otwiera stacje dla żeglarzy

Maj to miesiąc, w którym rozpoczyna się sezon żeglarski i motorowodny. W marinach jachtowych Gdyni i Gdańska swoją działalność wznowiły także nadwodne stacje paliw sieci LOTOS.
01.05.2021

Stena Line przyspiesza eliminację energii z paliw kopalnych w żegludze poprzez zmniejszenie emisji CO2 o 30% do roku 2030

W 2020 roku operator promowy Stena Line kontynuował plan redukcji emisji całkowitej CO2 i w związku z tym obecnie wyprzedza o dziesięć lat cele Międzynarodowej Organizacji Morskiej w zakresie obniżenia emisji w żegludze międzynarodowej. Oprócz tego szwedzkie przedsiębiorstwo żeglugowe chce przyspieszenia przejścia na żeglugę wolną od paliw kopalnych i przedstawia swój plan ograniczenia emisji całkowitej CO2 nawet o 30% do 2030 r.
07.04.2021

TSL stawia na LNG

Rosnąca liczba przewoźników decyduje się na inwestycję w paliwa alternatywne. Jest to spowodowane koniecznością przestrzegania coraz bardziej restrykcyjnych norm emisyjności i zapisami, które we Wspólnocie wprowadza European Green Deal. Przedsiębiorcy transportowi mają do wyboru elektryki i gaz. Rzeczywistość pokazuje, że ten drugi napęd jest popularniejszy. Czy LNG wkrótce stanie się wiodącym paliwem w ciężarówkach? O możliwych kierunkach rozwoju paliw alternatywnych w transporcie ciężarowym mówi Marta Staniszewska, ekspert GBox
11.02.2021

LOTOS-Air BP z nowymi cysternami

Trzy nowe cysterny lotniskowe zasilą warszawską bazę spółki LOTOS-Air BP Polska. Pojazdy, poza standardowymi operacjami tankowania samolotów, będą wykorzystywane również podczas świadczenia usług roztankowywania paliwa, w trakcie przeglądów lub awarii maszyn lotniczych.
26.11.2020

Pompeo zapowiada zacieśnienie współpracy z Dżakartą na Morzu Południowochińskim

Waszyngton wypracuje nowe sposoby współpracy z Indonezją na Morzu Południowochińskim – zapowiedział w czwartek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Pretensje Pekinu na tym akwenie nazwał bezprawnymi.
29.10.2020

Kolejny transport sprzętu ochronnego zakupionego przez Lotos dotarł do Polski

Samolot An-124 "Rusłan" z około 105 tys. kombinezonów i 210 tys. przyłbic na pokładzie wylądował w poniedziałek o 17.30 na lotnisku Wrocław-Strachowice. To kolejny transport środków niezbędnych do walki z COVID-19 zakupionych w Chinach na zlecenie polskiego rządu przez Grupę Lotos - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.
11.05.2020

Branża transportowa nie skorzysta na tarczy antykryzysowej. Bez realnej pomocy przewoźników czeka fala upadłości

– Branża transportowa znalazła się w tragicznej sytuacji, przewoźnicy stoją pod ścianą – mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Jak podkreśla, przedsiębiorcy bardzo liczyli na rozwiązania zawarte w rządowej tarczy antykryzysowej, ale ta praktycznie nie objęła branży transportowej. Bez rządowej kroplówki i zastrzyku finansowania czeka ją fala upadłości. Część właścicieli firm działających w branży, która zatrudnia ponad 0,5 mln pracowników, już rozpoczęła zwolnienia.
03.04.2020

Kolej może już wkrótce być całkowicie ekologiczna. Będzie napędzana wodorem lub energią słoneczną

W miarę wycofywania starych pociągów z tradycyjnymi silnikami pojawiają się nowe – napędzane wodorem czy fotowoltaiką. W Wielkiej Brytanii linia biegnąca do Londynu z Hampshire jest obecnie jedyną na świecie, która działa wyłącznie dzięki energii słonecznej. Zmieniają się też same dworce – zasilane zieloną energią stają się hubami komunikacyjnymi. – Aby kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru, konieczne są programy modernizacyjne – ocenia Paweł Skoczowski, ekspert klastra Luxtorpeda 2.0.
10.03.2020

Pierwszy rosyjski statek pasażerski napędzany LNG

Jak poinformował na swojej stronie koncern Gazprom: "Pierwszy w Rosji statek pasażerski napędzany LNG zostanie zbudowany w Tatarstanie".
03.03.2020

Futurystyczny jacht z napędem wodorowym za blisko 650 mln dolarów (foto)

Multimiliardera, Billa Gatesa wymienia się wsród potencjalnych kupców jednostki określanej "pierwszym na świecie jachtem z napędem wodorowym". Jej cena oscyluje na 644 milionów dolarów. Nieoficjalnym budowniczym jachtu ma być holenderska stocznia Feadship.
10.02.2020

LNG paliwem przyszłości. Jak rozwija się niezbędna infrastruktura w Polsce?

Udział LNG w transporcie morskim i drogowym będzie rósł. – To paliwo przyszłości: ekologiczne, bardziej ekonomiczne, cichsze i jednocześnie szeroko dostępne – ocenia Marcin Płocharski z Polskiej Platformy LNG. Skroplony gaz ziemny sprawdzi się w transporcie drogowym pod warunkiem rozwoju odpowiedniej infrastruktury. W Polsce działają zaledwie cztery punkty ładowania, a pojazdów napędzanych LNG jest nieco ponad pół tysiąca. Na podobną barierę napotyka wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie morskim.
21.01.2020

Zielone światło na kolejne usługi paliwowe dla Seaspan. W Kolumbii Brytyjskiej powstanie infrastruktura STS umożliwiająca tankowanie skroplonego gazu.

Rząd Kolumbii Brytyjskiej zezwolił koncernowi Seaspan Marine Transportation na poszerzenie oferty usług tankowania LNG przez statki na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej.
28.10.2019

Jednostka Kairos przeprowadziła pierwsze bunkrowanie SIMOPS w Helsinkach

Bunkierka LNG Kairos przeprowadziła pierwsze bunkrowanie typu SIMOPS na kontenerowcu Wes Amelie - pionierem wśród tych jednostek z napędem LNG. Oznacza to, że statek mógł w tym samym czasie co tankowanie paliwa być rozładowywany i załadowywany.
23.09.2019

Ośrodek Szkoleniowy Exerters wychodzi naprzeciw potrzebom rozwijającego się rynku LNG w Polsce

Z początkiem sierpnia Exerters uruchomiło nową witrynę internetową https://www.exelng.pl przedstawiając tym samym największe spektrum szkoleń o tematyce ściśle powiązanej ze skroplonym gazem ziemnym w Polsce.
08.08.2019

„Latający człowiek” przeleciał nad La Manche na flyboardzie (wideo)

Franky Zapata, nazywany "latającym człowiekiem", przeleciał w niedzielę rano nad kanałem La Manche na flyboardzie. Próba podjęta przez niego 25 lipca zakończyła się fiaskiem - śmiałek spadł do morza podczas próby zatankowania.
04.08.2019

Brazylia: sąd nakazał Petrobrasowi zatankowanie dwóch irańskich statków

Sąd Najwyższy Brazylii nakazał w czwartek państwowemu koncernowi naftowemu Petrobras zatankowanie dwóch irańskich statków ze zbożem, aby mogły powrócic na Bliski Wschód; oczekiwały one od miesiąca bez paliwa w pobliżu portu Paranagua.
25.07.2019

Latający człowiek próbował pokonać La Manche. Nie udało się

Franky Zapata, nazywany "latającym człowiekiem", nie przeleciał w czwartek nad kanałem La Manche na flyboardzie; po kilkunastu minutach lotu spadł do morza podczas próby zatankowania.
25.07.2019

Francja: Prefektura odradza przeprawę nad La Manche na flyboardzie

Francuska prefektura morska dla kanału La Manche i Morza Północnego wydała "nieprzychylną opinię" wobec planów mistrza świata w pływaniu na skuterach wodnych Franky'ego Zapaty, który 25 lipca chce przelecieć nad La Manche na flyboardzie - pisze w czwartek AFP.
18.07.2019

Nowy dowódca zbiornikowca ORP Bałtyk

Zgodnie z marynarską tradycją i morskim ceremoniałem 15 lipca w trakcie pobytu okrętu na morzu, odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia zbiornikowcem ORP Bałtyk Z-1.
16.07.2019

Containerships przeprowadziło przełomowe bunkrowanie paliwem LNG

Containerships, armator należący do CMA CGM Group, przeprowadził pierwsze bunkrowanie typu SIMOPS. Oznacza to, że jednostka mogła w tym samym czasie co tankowanie paliwa być rozładowywana i załadowywana.
07.07.2019

Pierwsze w historii lądowanie śmigłowca na polskim okręcie klasy korweta

W ubiegłym tygodniu śmigłowiec SH2G z 43 Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego wylądował na ORP Ślązak zbudowanym przez PGZ Stocznię Wojenną.
13.05.2019

ORLEN Paliwa i PKP CARGO podpisały list intencyjny o współpracy

PKP CARGO i ORLEN Paliwa zadeklarowały ścisłą współpracę w zakresie wykorzystania potencjału obu firm w obszarze transportu, infrastruktury kolejowej i logistyki paliw.
04.04.2019

LOTOS z bardzo dobrym zyskiem w 2018 roku

Wyniki finansowe Grupy Kapitałowej LOTOS S.A. osiągnięte w 2018 roku są dowodem na bardzo dobrą kondycję firmy. Spółka wypracowała skonsolidowany zysk netto w wysokości 1,6 mld zł. Udało się osiągnąć najwyższą w historii wartość oczyszczonej EBITDA wg. LIFO 3,1 mld zł. Przychody ze sprzedaży wyniosły 30,1 mld zł (to o 24,5% więcej niż w 2017 r.), a na inwestycje przeznaczono 1 mld zł. Przerobiono też najwięcej ropy naftowej w historii rafinerii – 10,8 mln ton. Kurs akcji na GPW pod koniec 2018 r. zbliżył się do poziomu 90
13.03.2019

Interfax: Japońskie myśliwce obserwowały rosyjskie bombowce nad Oceanem Spokojnym

Myśliwce japońskich sił powietrznych obserwowały rosyjskie bombowce odbywające lot szkoleniowy nad zachodnią częścią Oceanu Spokojnego - informuje w piątek Interfax, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.
16.02.2019

ORP Bałtyk wraca z ćwiczeń Dynamic Mongoose

Po zakończeniu ćwiczeń NATO z zakresu zwalczania okrętów podwodnych, do macierzystego portu w Gdyni powrócił zbiornikowiec ORP Bałtyk. Załogę powitała delegacja Sztabu Flotylli i Dywizjonu Okrętów Wsparcia na czele z dowódcą 3. Flotylli Okrętów kmdr Mirosławem Jurkowlańcem. Jednostki gdyńskiej Flotylli w manewrach Dynamic Mongoose uczestniczyły już po raz czwarty.
13.07.2018

ORP Kościuszko wrócił do domu

W poniedziałek, 9 lipca do Portu Wojennego Gdynia powróciła fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko. Jednostka wzięła udział w ćwiczeniu pod kryptonimem Dynamic Mongoose. Polska Marynarka Wojenna uczestniczyła w nim już po raz czwarty.
10.07.2018

Ostatni port Daru Młodzieży przed wypłynięciem na ocean

Dar Młodzieży po wizycie w Estonii, Norwegii i Danii wrócił do Polski na uroczyste obchody Światowych Dni Morza, które odbędą się w dniach 13-15 czerwca w Szczecinie. Podczas postoju w porcie fregata zostanie przygotowana do wypłynięcia na szerokie wody. Przed nią wizyta między innymi w Dakarze, Kapsztadzie, czy Szanghaju.
13.06.2018

Analitycy: Paliwa nie tanieją

W ciągu ostatnich ośmiu tygodni koszty tankowania wzrosły o 10 proc. Najbliższe dni nie przyniosą zmiany i przy dystrybutorach znowu zapłacimy więcej - przewidują analitycy e-petrol.
02.06.2018

Polska branża transportowa niedoinwestowana

Podstawowym nośnikiem informacji w polskich firmach nadal są klasyczne papierowe segregatory i arkusze Excel – wynika z badania TomTom Telematics. Klasyczne analogowe narzędzia stosowane są w 40 proc. Jedynie co ósma firma używa systemów telemetrycznych, które pomagają obniżyć koszty, zwiększyć efektywność wykorzystania pojazdów i bezpieczeństwo kierowców. Polskie przedsiębiorstwa wydają na ten cel znacznie mniej niż te we Francji czy w Niemczech – problem ten szczególnie widoczny jest w branży transportowej, gdzie inwestycja zwr
04.04.2018

Rosja: Lot patrolowy bombowców Tu-95MS nad Oceanem Spokojnym

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS przeprowadziły w czwartek lot patrolowy nad neutralnymi wodami w południowej części Oceanu Spokojnego. Lot rosyjskich maszyn, które wystartowały z lotniska na wyspie Biak w Indonezji trwał około ośmiu godzin.
07.12.2017

Narada szkoleniowo-metodyczna w 3FO

Narada szkoleniowo-metodyczna dla kierowniczej kadry 3. Flotylli Okrętów oraz 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej rozpoczęła się niedzielę. Przewodniczył jej dowódca 3. FO kontradmirał Krzysztof Jaworski.
05.10.2017

Okręty Gdyńskiej Flotylli w Szczecinie

Trzy okręty polskiej Marynarki Wojennej z 3. Flotylli Okrętów z Gdyni przybiją w najbliższy poniedziałek do szczecińskich nabrzeży. Jeden z nich ORP Wodnik udostępni swój pokład zwiedzającym.
30.09.2017

Największy wielozadaniowy śmigłowiec w Europie może być produkowany w Polsce

Śmigłowiec AW101 jest największy w Europie. Dotychczas zamówiono już 220 takich maszyn. Ze względu na jego wielkość, konstrukcję i bezpieczeństwo jako jedyny spełnia wymogi wojska – przekonują przedstawiciele Leonardo Helicopters.
15.09.2017

Testy LNG w transporcie ciężarowym

Pokazanie potencjału gazu skroplonego LNG jako alternatywnego paliwa w transporcie ciężkim jest celem testów, prowadzonych w Polsce przez firmę przewozową HOYER Polska i białostocki Barter SA. Testy potrwają do końca lipca.
04.07.2017

Wizyta Trumpa: Pisula: Wartość amerykańskich inwestycji w Polsce to 20-30 mld dol

Wartość amerykańskich inwestycji w Polsce szacowana jest między 20 mld a 30 mld dolarów - mówi PAP prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Tomasz Pisula. Najwięcej inwestują firmy związane z branżą motoryzacyjną, lotniczą i spożywczą.
03.07.2017

Rosja będzie konkurentem Polski na rynku LNG. Przewaga wciąż jest jednak po polskiej stronie

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na paliwo LNG, wzrasta potrzeba na nowe instalacje do regazyfikacji i przeładunku tego surowca. Ta gałąź branży w szczególności szybko rozwija się w regionie Morza Bałtyckiego.
13.05.2017

Powstanie drugiego gazoportu coraz bliżej. Jest umowa na studium wykonalności

Gaz-System podpisał z ILF Consulting Engineers Polska umowę na przygotowanie studium wykonalności dla pływającego terminalu gazowego FSRU.
04.05.2017

Nowy dowódca ORP Bałtyk

W poniedziałek, 3 kwietnia dowodzenie okrętem ORP Bałtyk objął dotychczasowy zastępca dowódcy okrętu ORP Wodnik, kpt. mar. Sławomir Gronowski.
03.04.2017

Zawisza Czarny rozpoczyna sezon żeglarski

1 kwietnia harcerski żaglowiec szkolny "Zawisza Czarny" rozpocznie sezon żeglarski 2017. Załogę będą stanowili polscy harcerze z 3. RDH "Nieprzemakalni", która działa w środowisku polonijnym w Edynburgu w Szkocji. Po rejsie, który skończy się 6 kwietnia, 32 osobowa grupa harcerzy planuje zostać trzy dni w Gdyni i spędzić czas na poznawaniu Trójmiasta.
31.03.2017

W Świnoujściu załadowano 1 000 cystern z LNG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo umacnia pozycję w segmencie „LNG małej skali”. Od czerwca 2016 r. spółka sprzedała swoim klientom już ponad tysiąc cystern z gazem skroplonym.
21.03.2017

Salish Eagle dotarł na Wyspy Kanaryjskie

Coraz bliżej do Kanady. Prom Salish Eagle dla BC Ferries, który zbudowała w Gdańsku stocznia Remontowa Shipbuilding w oparciu o projekt Remontowa Marine Design & Consulting, dopłynął do Santa Cruz de Tenerife na Wyspach Kanaryjskich. Tam został zaopatrzony w paliwo. Do Kolumbii Brytyjskiej ma dotrzeć w kwietniu.
23.02.2017

Kolejny prom dla BC Ferries wypłynął z Gdańska do Kanady

Salish Eagle gotowy. Druga jednostka dla kanadyjskiego armatora w sobotę opuściła gdański port. Ekologiczny pasażersko-samochodowy prom ma do pokonania 10 440 mil morskich.
13.02.2017

Rosja zaprzecza, jakoby planowała zawinięcie jej lotniskowca do Ceuty

Moskwa zdementowała w środę "spekulacje zagranicznych mediów", jakoby planowano zawinięcie lotniskowca Admirał Kuzniecow do hiszpańskiej Ceuty w celu uzupełnienia paliwa. Tymczasem wg hiszpańskiego MSZ Rosja wycofała wniosek o zawinięcie tego okrętu do Ceuty.
26.10.2016

Zakończono pierwsze bunkrowanie w fińskim terminalu LNG w Pori

Spółka Skangas zakończyła bunkrowanie pierwszego statku w niedawno wybudowanym terminalu LNG w fińskim Pori. Inauguracyjną jednostką został tankowiec Ternsund.
06.10.2016

Zmodernizowany ORP „Bałtyk” wrócił do służby. Jest jak nowy

Zbiornikowiec ORP „Bałtyk” powrócił do Portu Wojennego Gdynia po zakończonym remoncie stoczniowym. Okręt przechodził naprawę główną, połączoną z modernizacją systemu podawania paliwa i materiałów trwałych metodą burtową. Remont zbiornikowca paliwowego typu ZP-1200M zgodnie z założonym planem trwał 13 miesięcy.
27.09.2016

W Szwecji zakończono pierwsze bunkrowanie LNG ze statku na statek

Fiński koncern Skangas uważa przeprowadzenie pierwszego bunkrowania paliwa LNG ze statku do statku za początek nowej ery dla tego paliwa w światowej żegludze.
15.09.2016

Rosyjska marynarka wojenna ćwiczy na Krymie

Rosyjska marynarka wojenna i wojska lądowe przeprowadzają na Krymie ćwiczenia logistyczne - poinformowała agencja RIA Nowosti cytując wiceministra obrony Rosji generała Dmitrija Bułgakowa. Ukraiński Krym został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.
19.08.2016

Zapunktuj foce śledzia

Rusza akcja „Zapunktuj foce śledzia”. Sieć stacji paliw LOTOS umożliwia przekazanie punktów programu premiowego Navigator, które w postaci środków finansowych wesprą Stację Morską w Helu i pozwolą na zakup morskich ryb dla stałych mieszkańców fokarium. Foki znajdujące się pod opieką Stacji Morskiej potrzebują każdego dnia ok. 35 kilogramów świeżych ryb.
08.07.2016

Francuskie protesty sprowadziły jeszcze więcej chaosu do Calais

Blokady autostrad i protesty w rafineriach paliwowych są przyczyną ponownych problemów dla kierowców ciężarówek we Francji.
25.05.2016

Otwarcie terminala LNG już za progiem. Jaka będzie przyszłość największej polskiej inwestycji energetycznej

Już w połowie lipca terminal LNG w Świnoujściu rozpocznie działalność komercyjną. To nie tylko ważna sprawa dla regionu, ale też dla całego kraju. Polska z działania gazoportu odniesie bowiem szereg korzyści. A w przyszłości ma być dalej rozbudowywany.
01.05.2016

Niecodzienna wizyta okrętów NATO w Gdyni

Wczoraj (27.04) port w Gdyni odwiedziły 3 okręty należące do sił NATO z rejonu Bałtyku. Jednostki ESPS Alvaro de Bazan (Hiszpania), HDMS Peter Willemoes (Dania) i HMS Iron Duke (Wielka Brytania) przybyły na regularny postój w porcie i tankowanie paliwa.
28.04.2016

Niecodzienna wizyta okrętów NATO w Gdyni

Wczoraj (27.04) port Gdynia odwiedziły 3 okręty należące do sił NATO z rejonu Bałtyku. Jednostki ESPS Alvaro de Bazan (Hiszpania), HDMS Peter Willemoes (Dania) i HMS Iron Duke (Anglia) przybyły na regularny postój w porcie i tankowanie paliwa.
28.04.2016

Nowe technologie w służbie oszczędności energii i ochrony środowiska

Päivi Haikkola z Deltamarin, największego fińskiego biura konsultingowo-projektowego w branży morskiej twierdzi, że właściciele i operatorzy promów odniosą wymierne korzyści z nowych dostępnych na rynku technologii dotyczących oszczędzania energii i środowiska. Sądzi on także, że operatorzy zdecydują się na użycie tych z obecnie dominujących technologii, które są dostępne i wspierane w obrębie ich obszarów operacyjnych.
20.04.2016

Polonus w końcy zwodowany

Po dwóch miesiącach w końcu udało się naprawić Polonusa. W czwartek (14.01) jacht został zwodowany.
15.01.2016

Metanol realną alternatywą dla innych paliw żeglugowych

Łatwo dostępny metanol ma "historyczną szansę", aby stać się opłacalną, ekologiczną alternatywą dla innych paliw żeglugowych – podano w raporcie opublikowanym przez firmę badawczą FCBI Energy. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ na przemyśle morskim spoczywa presja redukcji emisji gazów cieplarnianych.
23.12.2015

Barter SA: Dostawy LNG dla statków

Barter SA podpisał z Portem Gdańskim ramową umowę na tankowanie statków skroplonym gazem ziemnym – LNG. Białostocka spółka dostarcza to paliwo także do Warszawy i Olsztyna, które jako pierwsze wprowadziły autobusy miejskie na LNG.
19.02.2015

Europejskie porty: Stacja LNG w Antwerpii- i to już w 2016!

Na początku 2016 roku, port w Antwerpii (Belgia) posiadać będzie własną stację bunkrowania i tankowania LNG.
28.10.2014

Polar Empress NB 369 – kolejna realizacja CRIST zakończona powodzeniem (foto, wideo)

13 października 2014 r. CRIST przekazał Armatorowi mocno wyposażony kadłub nowoczesnej jednostki służącej do badań sejsmicznych dna morskiego w poszukiwaniu złóż ropy naftowej. Projekt zrealizowano dla Klienta - Myklebust Verft AS (grupa Kleven, Norwegia). Docelowym właścicielem statku będzie GC Rieber Shipping.
14.10.2014

Paliwo promowe: Perspektywy bunkrowania LNG w europejskich portach

W ostatnich latach potwierdzono, że gaz ziemny jest ekologicznym paliwem. Jego zawartość siarki jest prawie zerowa, a stężenie tlenku azotu w gazach wydzielanych w procesie spalania może być zredukowane o 80%.
20.08.2014

Antwerpia planuje zbudowanie stałej stacji bunkrowania LNG

Wejście w życie dyrektyw siarkowej z dniem 1 stycznia 2015 roku spowodowało poszukiwanie przez operatorów promowych rozwiązań alternatywnych dla oleju napędowego. Jednym z tych rozwiązań jest LNG. Barierą jego wejścia na rynek jest między innymi fakt, iż obecnie nie istnieje jeszcze w 100% niezawodny łańcuch dostaw LNG.
29.07.2014

Skangass, Fjord Line: Śledztwo w sprawie wycieku gazu

Podsumowano śledztwo w sprawie wycieku gazu ziemnego, który wystąpił 9 maja bieżącego roku, w Risavika, podczas bunkrowania paliwa od dostawcy norweskiego Skangass do jednostki Bergensfjord, należącej do przewoźnika Fjord Line.
04.07.2014

Pionierska technologia Brittany Ferries

Przewoźnik promowy Brittany Ferries zdecydował się na zastosowanie napędu gazowego w swoich jednostkach, czego skutkiem będzie powstanie pierwszego promu napędzanego LNG, jednocześnie nie będącego gazowcem, który zawinie do brytyjskich, francuskich i hiszpańskich brzegów. Firma złożyła zamówienie francuskiej stoczni STX w Saint Nazaire, a zakończenie prac planowane jest na grudzień 2016 roku.
04.06.2014

PŻM czeka na gaz z Gazoportu

Statki Polskiej Żeglugi Morskiej nie będą mogły tankować w świnoujskim terminalu LNG. W Polsce jak na razie nie ma firmy, która dostarczałaby paliwo gazowe na statki.
04.02.2014

Dyrektywa siarkowa zagrozi małym armatorom i bałtyckiej żegludze promowej. Koszty zakupu paliwa mogą wzrosnąć nawet o 70 proc.

Armatorzy promów pasażerskich oraz małych statków towarowych pływających po Bałtyku mogą znaleźć się w trudnej sytuacji od początku przyszłego roku. Po wejściu w życie unijnej dyrektywy siarkowej koszty zakupu paliwa dla statków mogą się zwiększyć aż o 70 proc. Zmiany nie zaszkodzą jednak flocie masowców Polskiej Żeglugi Morskiej.
04.02.2014

Paliwa gazowe- tanio i ekologicznie czy drogo i niewydajnie?

Pierwsze silniki okrętowe, wykorzystujące paliwo gazowe powstały w 2001r. Plany wprowadzenia ograniczeń emisji dwutlenku węgla przyczyniły się do wznowienia dyskusji o masowym wykorzystaniu statków, wyposażonych w silniki zasilane gazem. Obecnie silniki napędowe tego typu wykorzystują zarówno niewielkie statki pomocnicze jak i siłownie okrętowe dużych jednostek pełnomorskich. Popularyzacja rozwiązania i idące za nią modyfikacje techniczne sprawiają, że w perspektywie kilku lat silniki gazowe mogą stać się istotną alternaty
25.10.2013

Fjord Line: Pierwsze problemy nowego promu

Pierwsze problemy techniczne nowego promu Stavangerfjord.
24.07.2013

Port w Antwerpii chce zarabiać na tankowaniu statków LNG

Coraz więcej europejskich portów dostrzega szansę, jaką niesie ze sobą napędzanie statków gazem skroplonym - LNG. Do ich grona dołączył belgijski port w Antwerpii, który chce wybudować własną "stację benzynową" do tankowania statków tym paliwem.
28.05.2013

„Polska od Bałtyku odepchnie się sama”?

„ W naszym kraju gosposie domowe, mogą liczyć na większe zainteresowanie przedstawicieli rządu niż marynarze” ironizował przedstawiciel branży morskiej na konferencji poświęconej powrotowi armatorów pod polską banderę. Zdaniem Jacka Dubińskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków w Polsce brakuje dialogu między przedsiębiorcami tworzącymi branżę morską a urzędnikami państwowymi, tworzącymi regulacje prawne. Przykładem tego niepokojącego zjawiska jest kwestia dostosowania polskiego prawa mors
14.05.2013

Torpedę- pal!

Przez Bałtyk przechodzi strategiczna jednostka transportowa dostarczająca wsparcie w rejon objęty kryzysem. Porusza się ona w osłonie okrętów bojowych. Radary dalekiego zasięgu wykrywają jednak wrogie samoloty, które w kierunku zespołu okrętów odpalają rakiety. Niemalże w tym samym czasie stacje hydroakustyczne wykrywają okręt podwodny, a na trasie przejścia pojawiają się miny morskie. Transport musi jednak bezpiecznie dotrzeć do portu docelowego.
16.04.2013

Bunkrowanie statków LNG przyniesie portom miliony. Szwecja już zarabia, Polska zacznie w przyszłym roku

Sztokholmskie porty jako jedne z pierwszych na świecie i pierwsze na Bałtyku oferują tankowanie dużych statków pasażerskich paliwem LNG metodą vessel-to-vessel. Ta usługa będzie w portach północnej Europy żyłą złota, bo bałtyckie wody niedługo zapełnią statki napędzane LNG. Wszystko przez unijne przepisy środowiskowe. Polska może na tym najwięcej skorzystać.
03.04.2013

Komisja Europejska wskazuje LNG jako ekologiczne paliwo przyszłości

Skroplony gaz ziemny jest zdaniem Komisji Europejskiej najbardziej perspektywicznym alternatywnym paliwem dla transportu wodnego. To jeden z kluczowych wniosków płynących z pakietu „Czysta energia dla transportu” przestawionego 24 stycznia br. przez dyrekcję generalną ds. transportu w KE.
13.02.2013

Firmy skandynawskie zainteresowane terminalem LNG

Skandynawskie firmy zamierzają tankować statki napędzane LNG i przeładowywać skroplony gaz w budowanym terminalu w Świnoujściu - poinformował prezes Polskiego LNG Rafał Wardziński.
11.02.2013

Darłowskie „czternastki” w Norwegii

Na Morzu Północnym rozpoczynają się dzisiaj manewry sił NATO pod kryptonimem Dynamic Mongoose 2012. Głównym celem ćwiczeń z udziałem morskich samolotów patrolowych i śmigłowców z 6 państw jest doskonalenie procedur współpracy podczas prowadzenia działań wykrywania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych. Do udziału w manewrach polska Marynarka Wojenna skierowała trzy śmigłowce Mi-14PŁ z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie.
31.05.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.