• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Nowy dowódca ORP Bałtyk

Nowy dowódca ORP Bałtyk - GospodarkaMorska.pl

mk

03.04.2017 Źródło: własne

W poniedziałek, 3 kwietnia dowodzenie okrętem ORP Bałtyk objął dotychczasowy zastępca dowódcy okrętu ORP Wodnik, kpt. mar. Sławomir Gronowski.

Zgodnie z ceremoniałem, w tym dniu na okręcie po raz ostatni wyszedł na morze dowódca zdający obowiązki kpt. mar. Krzysztof Duszyński, odchodzący do Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej. Przekazanie dowodzenia odbyło się zgodnie z ceremoniałem morskim, na wodach Zatoki Gdańskiej. Podczas uroczystej zbiórki dowódca dywizjonu, kmdr Albert Figat wręczył proporczyk dowódcy okrętu nowemu dowódcy ORP Bałtyk. Proporczyk dotychczasowego dowódcy zbiornikowca został oprawiony w ramkę i wraz z podpisami całej kadry okrętowej podarowany na pamiątkę kpt. mar. Duszyńskiemu.

- Bardzo się cieszę Panie Kapitanie, że Panu przekazuję te obowiązki. Mam nadzieję, że będzie Pan godnie reprezentował biało czerwoną banderę na wszystkich morzach i oceanach. Załoga otrzymuje dowódcę, którego zna, ceni i mam nadzieję, że tak jak do tej pory wszystkie zadania będą wykonywane na jak najwyższym poziomie - powiedział dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia, kmdr Albert Figat, witając nowego dowódcę na pokładzie okrętu.

Dotychczasowy dowódca okrętu, kpt. mar. Krzysztof Duszyński, został wyznaczony na stanowisko służbowe zastępcy komendanta Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej i awansował na stopień komandora podporucznika. W uroczystości uczestniczył dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia, kmdr Albert Figat, Matka Chrzestna okrętu, pani Janina Chruścik, byli dowódcy dywizjonu i okrętu oraz zaproszeni goście.

Kmdr ppor. Krzysztof Duszyński urodził się 20 lutego 1980 roku w Kowarach. Swoją służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął w 1999 roku wstępując do Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni na Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. W 2003 roku został mianowany na stopień podporucznika marynarki oraz wyznaczony na swoje pierwsze stanowisko służbowe dowódcy działu nawigacji i uzbrojenia artyleryjskiego na ORP Bałtyk. W roku 2006 ukończył studia magisterskie na kierunku nawigacja w AMW, a następnie został mianowany na stopień porucznika marynarki i wyznaczony na stanowisko Zastępcy Dowódcy Okrętu ORP Piorun. W 2007 roku zostaje wyznaczony na stanowisko zastępcą dowódcy stacji demagnetyzacyjnej SD-13 i w roku 2008 wraca na ORP Bałtyk jako Zastępca Dowódcy Załogi. Od 1 grudnia 2011 roku, przez ponad 5 lat, pełnił obowiązki na stanowisku dowódcy ORP Bałtyk.

Kpt. mar. Sławomir Gronowski urodził się 11 września 1981 roku w Gdyni. Swoją służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął w 2001 roku wstępując do Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni na Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Po promocji oficerskiej, w 2005 roku został mianowany na stopień podporucznika marynarki i wyznaczony na stanowisko służbowe dowódcy działu nawigacji i uzbrojenia artyleryjskiego na ORP Bałtyk. W 2008 roku został skierowany do wykonywania obowiązków na stanowisku zastępcy dowódcy stacji demagnetyzacyjnej SD-13. Obowiązki te pełnił nieprzerwanie aż do 2011 roku, kiedy to został przeniesiony na stanowisko zastępcy dowódcy ORP Bałtyk. W 2013 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy ORP Wodnik. Po 4 latach służby na ORP Wodnik wraca na ORP Bałtyk jako Zastępca Dowódcy Załogi.

Zbiornikowiec paliwowy ORP Bałtyk przeznaczony jest do zaopatrywania okrętów w materiały pędne i smary. Z-1 transportuje, przechowuje, przyjmuje i wydaje produkty naftowe innym jednostkom zarówno w portach, jak i na morzu, a także z brzegu. Okręt może zaopatrywać jednostki w morzu również w inne produkty dzięki ruchomym żurawikom przeładunkowym. Jednostka wyposażona jest we wszystkie niezbędne systemy przyłączeniowe, spełniające standardy obowiązujące w NATO, umożliwiające tankowanie wszystkich okrętów współpracujących z polską Marynarką Wojenną.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31264,00 $ tona -1,40% 21 cze
 Cynk 2832,00 $ tona -1,43% 21 cze
 Aluminium 2353,00 $ tona -0,88% 21 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.