• <
mewo_2022

Przyszłość widzą w czystym wodorze. W Biproraf ułatwi to wiedza i doświadczenie

09.06.2021 12:28 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Przyszłość widzą w czystym wodorze. W Biproraf ułatwi to wiedza i doświadczenie

Partnerzy portalu

Przyszłość widzą w czystym wodorze. W Biproraf ułatwi to wiedza i doświadczenie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Biproraf

Spółka Biproraf z 48-letnią już dziś historią jest przykładem na to jak z firmy projektowej stać się generalnym realizatorem inwestycji. Firma specjalizuje się w projektach w formule głównie EP (engineering, procurement) a także wchodzi coraz odważniej w projekty EPC (engineering, procurement, construction).

Długoletnia obecność na rynku zobowiązuje.

– Przez wszystkie te lata firma ewoluowała od projektów rafineryjnych związanych z utrzymaniem ruchu, optymalizacją procesu po duże realizacje związane z budową nowych instalacji głównie dla branży rafineryjnej, petrochemicznej, gazowej. Dzięki temu wykształcił się ekspercki zespół projektowy, globalne relacje z dostawcami technologii w branży Oil&Gas, zdobyte doświadczenie z podwykonawcami budowlano/montażowymi oraz kadra wyspecjalizowana w zarządzaniu projektami– tłumaczy Tomasz Dudek, prezes spółki Biproraf.

Biproraf należy do Grupy Technologicznej ASE. Co to oznacza?

– Od 10 lat należymy do Grupy ASE. Dla spółki był to niewątpliwie impuls rozwojowy i dynamiczne wejście w nowe obszary działalności, kontakty z dostawcami, rozwinięcie struktury organizacyjnej służącej dostosowaniu się do nowych wymogów rynkowych. Biproraf stał się firma inżynierską i wypracował stabilną pozycję na rynku. Staliśmy się partnerem biznesowym dla największych klientów z rynku energetycznego, Oil&Gas i Offshore w Polsce, oraz jesteśmy wybierani również jako kluczowy partner przez dużych i znanych kontraktorów z Europy i nie tylko – tłumaczy.

– Zobowiązują nas umowy o poufności, mogę jedynie dodać, że w szczególności współpracujemy z największymi firmami z branży w naszym kraju oraz we Włoszech, Niemczech czy Hiszpanii a także patrząc poza Europę – w Korei Południowej. 

Wiedza i doświadczenie

Za sprawą połączenia wiedzy i doświadczenia, zdolności analitycznych, projektowych oraz nadzorów Biproraf wielokrotnie już pokazał, że jest w stanie zrealizować najtrudniejsze technologicznie obiekty przemysłowe oraz infrastruktury przemysłu. Jesteśmy również gotowi do wyzwań zmieniającego się rynku energii i paliw, związanego z wdrażaniem zielonego ładu. Po tylu latach doświadczeń w realizacji projektów węglowodorowych jest nam łatwiej przejść do projektów czysto wodorowych.  

– Podążamy z duchem czasu. Stawiamy na eksperckie wsparcie dla naszych klientów i chyba jako jedni z  pierwszych  projektujemy i budujemy już instalacje czystego wodoru dla klientów w Polsce  – podkreśla prezes Dudek. – Nasz zespół wspiera klienta od pierwszych spotkań, w ramach których przedstawiane są  możliwości proponowanych rozwiązań wodorowych wraz doborem technologii (w ramach konsultingu), poprzez koncepcję, a następnie kontraktację i budowę aż do uruchomienia instalacji i supportu podczas eksploatacji przekazanego projektu.

Postawili na wodór

Biproraf aktywnie uczestniczy w projektach wodorowych – zarówno w instalacjach produkujących wodór szary uzyskiwany z gazu ziemnego jak i w instalacjach produkujących wodór zielony, czyli opartych na procesie elektrolizy – wodór w tym przypadku powstaje z wody i prądu pozyskiwanego ze źródeł OZE. Największym atutem zielonego wodoru (poza kwestią oczywistą czyli zerowym śladem węglowym) jest skalowalność rozwiązań produkcyjnych, co pozwala naszym klientom na dużą elastyczność inwestycyjną.

– Tak, zaczęliśmy od  realizacji projektów związanych z tzw. szarym wodorem, który znajdzie zastosowanie dla ogniw wodorowych np. w autobusach itp. Jest to etap przejściowy, który szacuje się, że potrwa kilka lat, aż będzie możliwa produkcja zielony wodór na większą skalę z odnawialnych źródeł energii z wykorzystaniem elektrolizerów – – wyjaśnia.

Dodajmy, że już teraz specjaliści z Biprorafu uczestniczą w szeregu spotkaniach, dyskusjach doprecyzowujących współpracę wykonawczą w zakresie produkcji zielonego wodoru opartego na elektrolizerach uznanych producentów. Przygotowujemy jednocześnie koncepcje realizacji tych projektów. Cieszymy się jednocześnie że możemy brać udział w tych innowacyjnych przedsięwzięciach.

Partnerami są nie tylko spółki z branży Oil&Gas, ale i spółki komunalne oraz transportowe. Zakresem produkcyjnym są elektrolizery o wydajności od 50 kg do nawet 4 500 kg (10MW) na dzień wraz z całą niezbędną infrastrukturą tj. uzdatnianiem wody, osuszaniem H2, sprężaniem, magazynowaniem i tankowaniem do floty samochodowej lub bateriowozów. To może być ciekawa propozycja innych branż,  firm które myślą o praktycznym wykorzystaniu wodoru. 

Już na tym etapie Biproraf ustanowił partnerskie relacje z dostawcami technologii z USA, Kanady i Europy w zakresie elektrolizerów w różnej technologii (PEM, AEM) o rożnej wydajności produkcyjnej, kompresorów wodorowych  , wysokociśnieniowych zbiorników, systemów nalewu i tankowania. Rozpoczęliśmy również współpracę z polskim partnerami w zakresie technicznych rozwiązań dla instalacji produkcji czystego wodoru i liczymy na dalszy rozwój innowacyjnych produktów/systemów.  

– Jesteśmy współzałożycielem Klastra Technologii Wodorowych oraz Czystych Technologii Węglowych, który ma obecnie bardzo dużą dynamikę, zasięg ogólnopolski, przybywa członków, jest to już duża platforma wymiany wiedzy, jaki również prac w kierunku legislacji, bo to  jest istotne w punktu widzenia pozwoleń administracyjnych i rozwiązań systemowych  – informuje szef spółki.

– Klaster zrzeszając dziesiątki podmiotów utworzył wielopłaszczyznową formę współpracy, pozwalając swoim specjalistom kooperować w dużych projektach wodorowych – uzupełnia.

Obecnie Biproraf w zakresie projektów wodorowych realizuje:

> wytwórnia wodoru dla klienta z branży Oil&Gas, Polska

Instalacja oparta na reformingu parowym, produkcja wodoru w jakości 4.0 z gazu ziemnego. Projekt EPC realizowany  z wykorzystaniem  najlepszych rozwiązań technicznych oraz w najwyższych standardach bezpieczeństwa

> oczyszczanie Wodoru do jakości 5.0 dla klienta z branży Oil&Gas, Polska

Instalacja oparta na unikalnej  technologii PSA z zaworem rotacyjnym oczyszczanie wodoru do jakości 5.0 na potrzeby automotive o wydajności  około 1000kg/dzień. Projekt EPC w skład którego poza technologią wchodzi proces sprężania (do 400bar) oraz magazynowania w wysokociśnieniowych zbiornikach wraz z tankowaniem do bateriowozów.

> oczyszczanie Wodoru do jakości 5.0 dla klienta z branży Oil&Gas, Polska

Biproraf występuje w tym projekcie jako wykonawca EP  odpowiadając za realizację wszystkich projektów technicznych   oraz dostawę technologii oczyszczania wodoru do jakości 5.0, a także sprężania i tankowania. Projekt jest w fazie kontraktacji technologii i  projektowania.

 Koncepcji tzw. hUBu wodorowego i kilku koncepcji produkcji zielonego wodoru z elektrolizy z wykorzystaniem energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych oraz fotowoltaiki wraz z załadunkiem na bateriowozy i magazynem energii. 

48 lat na rynku. A tak się zaczęło...

Biuro powstało w 1973 roku i nosiło nazwę Biura Projektów i Realizacji Inwestycji Rafinerii Nafty „Bipronaft” – Kraków Oddział w Gdańsku. Od roku 1989 przyjęło nazwę Przedsiębiorstwo Projektowo-Usługowe „BiproRaf” Sp. z o.o. W styczniu 2007 roku firma KTI Poland SA z włoskim kapitałem przejęła udziały Lurgi S.A. i Grupy Lotos S.A., a od sierpnia 2011 właścicielem stu procent udziałów została firma Automatic Systems Engineering Sp. z o.o.

fot. Biproraf


Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.