• <
smartre_2023

Zaginiony statek towarowy jest już bezpieczny

rk

18.11.2022 09:12

Partnerzy portalu

Zaginiony statek towarowy jest już bezpieczny - GospodarkaMorska.pl
Tribun Papua

Transportowiec Mutia Ladjoni, 7, którego poszukiwały służby SAR Indonezji i Nowej Gwinei, odnalazł się dryfujący na morzu.


Władze w Dżakarcie informują, że statek towarowy zgłoszony jako zaginiony, odnalazł się po czterech dniach po wydaniu komunikatu. Został odholowany do portu Dobo z 13 członkami załogi. Dwaj pozostali, w tym kapitan, zostali przetransportowani do szpitala z powodu powikłań zdrowotnych.


Pierwotnie założono, że jednostka zmieniła kurs, aby zrobić postój na tankowanie. Właściciel statku, PT Pelayaran Surya Bintang Timur, poinformował, że stracił kontakt z nim w ubiegły piątek i od soboty bezskutecznie próbował się z nim skontaktować przez radio. Trasa przewidywała, że statek będzie płynął do portu Bontang na wyspie Borneo, ale mógł zmienić kurs do portu Dobo, by uzupełnić paliwo. Na obecnym etapie rejsu podróżował tylko z balastem.


W akcji poszukiwawczej brały udział statki ze służby SAR, a także indonezyjska marynarka wojenna i lokalna policja. Poproszono również o pomoc jednostki rybackie z regionu.


towarowym w piątek i nie był w stanie skontaktować się z nim przez radio w sobotę. Statek Mutia Ladjoni 7 został znaleziony dryfujący po tym, jak statek stracił całą moc. Statek towarowy wypłynął z portu Timika w Indonezji na Zachodnią Nową Gwineę w środę, 9 listopada. Trasa przewidywała, że statek będzie płynął do portu Bontang na wyspie Borneo. Właściciel statku, PT Pelayaran Surya Bintang Timur, poinformował, że stracił kontakt ze statkiem towarowym w piątek i nie był w stanie skontaktować się z nim przez radio w sobotę.


Zespół prowadzący operację SAR uważał, że Mutia Ladjoni 7 zmienił kurs, aby zrobić postój na tankowanie w Dobo, zanim statek zamilkł. Jednostkę odnaleziono dryfującą od kilku dni na morzu. Zabrakło na niej paliwa i padła łączność. Służby zapewniły pomoc medyczną członkom załogi i doprowadziły do odholowania statku do najbliższego portu. Okazało się wtedy, że kapitan i jeszcze jeden członek załogi mają zły stan zdrowia, więc natychmiast przetransportowano ich do szpitala.


Statek Mutia Ladjoni 7 został zbudowany w 1983 roku i jest obecnie zarejestrowany w Indonezji. To nieduży transportowiec o długości 84 metrów. Do jego zadań należy transportowanie ładunków (głównie drobnicy) między wyspami. Właściciel jednostki, PT Pelayaran Surya Bintang Timur posiada sześć podobnych statków.

Gospodarka Morska
PT Pelayaran Surya Bintang Timur

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.