• <
siemens_gamesa_2022

Uruchomiono prototyp turbiny Haliade-X o mocy 14 MW

05.10.2021 18:06 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Uruchomiono prototyp turbiny Haliade-X o mocy 14 MW

Partnerzy portalu

Uruchomiono prototyp turbiny Haliade-X o mocy 14 MW - GospodarkaMorska.pl
Fot. GE

Jeden z liderów produkcji turbin GE Renewable Energy poinformował, że prototyp Haliade-X o mocy 14 MW wyprodukował pierwszą energię w Rotterdamie, mieście portowym w Holandii. Jest to największa jak dotąd turbina na świecie, która rozpoczęła fizyczną produkcję energii elektrycznej. 

Haliade-X 14 MW może wytworzyć do 74 GWh energii elektrycznej w skali roku i jest ulepszoną wersją Haliade-X 13 MW, która otrzymała certyfikat w styczniu 2021 roku. Obecnie trwają pomiary certyfikacyjne dla wersji 14 MW. GE Renewable Energy był pierwszym graczem w branży, który rozpoczął eksploatację morskiej turbiny wiatrowej w kategorii 12 MW w listopadzie 2019 roku. 

Możliwość generacji większej mocy w pojedynczej turbinie oznacza, że w ramach każdej farmy wiatrowej trzeba zainstalować mniej turbin. Oprócz mniejszych nakładów inwestycyjnych, upraszcza to również eksploatację i konserwację, co przekłada się bezpośrednio na dostępność zeroemisyjnej energii dla każdego odbiorcy.

- W ciągu ostatnich dwóch lat nauczyliśmy się wiele na temat obsługi i optymalizacji wydajności naszej platformy Haliade-X, co pozwoliło nam znacząco wzmocnić platformę Haliade-X do 14 MW – powiedział Vincent Schellings, Chief Technology Officer w GE Renewable Energy Offshore Wind

Turbina o mocy 14 MW zadebiutuje na farmie Dogger Bank C

Haliade-X 14 MW zadebiutuje na morskiej farmie wiatrowej Dogger Bank C, która znajduje się ponad 130 km od północno-wschodniego wybrzeża Anglii i wraz z Dogger Bank A i Dogger Bank B ma stać się po zakończeniu budowy największą morską farmą wiatrową na świecie. GE Renewable Energy dostarczy 87 jednostek Haliade-X 14 MW dla etapu Dogger Bank C.

GE Renewable Energy to firma o wartości 16 miliardów dolarów, która łączy jeden z najszerszych portfeli w branży OZE. Producent zainstalował już ponad 400 GW mocy w różnego rodzaju instalacjach oraz wyposażył ponad 90 proc. zakładów energetycznych na całym świecie w swoje rozwiązania sieciowe. Jest obecny w ponad 80 krajach i zatrudnia 40 tys. pracowników. 

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.