• <

Port Gdańsk na Międzynarodowych Targach Logistyki i Transportu w Chinach

gm

28.09.2023 10:46 Źródło: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk na Międzynarodowych Targach Logistyki i Transportu w Chinach

Partnerzy portalu

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.

W chińskim Shenzen odbyło się wydarzenie skierowane do branż zajmujących się transportem i logistyką, China International Logistics Fair 2023 (CLIF), na którym nie zabrakło także polskich akcentów. Była to okazja do pokazania krajowej oferty oraz rozwijania współpracy na polu międzynarodowym.

Reprezentujący gdański port mieli okazję zaprezentować swoją ofertę handlową także podczas odbywającego się równolegle Shenzhen World Port Chain Strategy Forum 2023. Wraz z Portem Gdańsk wystawiali się również inne polskie firmy: Adampol S.A., Kador i Langowski Logistics.

Fot. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Pobyt w Chinach to także okazja do zapoznania się z rozwijającą się dynamicznie w tym kraju branżą portową. Państwo Środka stało się czołowym punktem przeładunków w skali nie tylko Azji, ale też świata. Przedstawiciele Portu Gdańsk, Michał Stupak z Departamentu Handlowego oraz Brigitte Zhang z Biura w Szanghaju odwiedzili porty w Qinzhou oraz Guangzhou. Z tym drugim Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podpisał w 2016 roku list intencyjny o współpracy. Posiada on aż 154 regularne linie kontenerowei i przeładowuje 24,4 mln TEU. Delegacja przybyła także do znajdującego się do miasta Nanning, które wprawdzie znajduje się 150 km od morza, niemniej znajduje się tam siedziba Beibu Gulf Ports (BGP), firmy zrzeszającej trzy porty: Qinzhou, Beihai i Fanchengang. Porty Zatoki Beibu w 2022 roku przeładowały 370 mln ton ogółem, w tym 7 mln TEU.

– W trakcie spotkań, nasi rozmówcy byli zainteresowani powierzchniami magazynowymi już istniejącymi, ale także inwestycjami na gruntach portowych. Chińczycy byli ciekawi strategii jaką przyjął Port Gdańsk w związku z pandemią i zmianą sytuacji geopolitycznej, spowodowaną agresją Rosji na Ukrainę. Byli pod wrażeniem tego, że dajemy sobie radę, nie tylko z utrzymaniem dotychczasowych wolumenów, ale przede wszystkim, że notujemy wzrosty przeładunków, podczas gdy większość portów europejskich ma spadki – podsumował wyjazd Michal Stupak.

Podczas targów w Shenzen polskie stoisko zorganizowało spotkanie handlowe, w którym uczestniczyło ponad 50 chińskich firm.

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.