• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ukraińskie porty zwiększyły w tym roku przeładunki o 15,8%.

19.12.2023 09:48 Źródło: Administracja Portów Morskich Ukrainy
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Ukraińskie porty zwiększyły w tym roku przeładunki o 15,8%.

Partnerzy portalu

Trwająca od lutego ubr. wojna na Ukrainie okazała się wyjątkowo bolesna dla krajowej branży żeglugowej, jednak w ostatnim czasie udało się jej częściowo podźwignąć z kryzysu. Krajowe statystyki podają, że w okresie styczeń-listopad br. porty zwiększyły przeładunki w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku o 15,8%, do 52,8 mln ton. Jest to efekt wykorzystania tzw. "korytarza zbożowego", współpracy międzynarodowej i sukcesów w zakresie zabezpieczenia ukraińskich wód terytorialnych i infrastruktury morskiej.

O tegorocznych wynikach poinformowała Administracja Portów Morskich Ukrainy (Адміністрація морських портів України, AMPU). Wskazała, że wynik jest lepszy o 7,2 mln ton (45,6 mln ton w 2022 roku). W sumie wyeksportowano 47,9 mln ton ładunków, a importowano 4,6 mln ton. Poprawie uległa także infrastruktura portowa, usprawniając także transport rzeczny, we współpracy z Rumunią, gdyż nad Morzem Czarnym i na Dunaju otwarto w sumie 23 nowe terminale, pozwalając zwiększyć obsługę statków transportowych. Dzięki współpracy z Rumunią eksport z portów naddunajskich wzrósł do 4 mln ton miesięcznie.

Po tym jak doszło do eskalacji walk na Morzu Czarnym w związku z zerwaniem przez Rosję umowy ws. korytarza zbożowego, ukraińskie resorty: Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy doprowadziły do otwarcia nowego 10 sierpnia br., we współpracy z zagranicznymi partnerami. Tylko od 30 listopada działające w jego ramach porty miały przeładować nawet 6,4 mln ton.


Fot. Administracja Portów Morskich Ukrainy


Fot. Administracja Portów Morskich Ukrainy

Obecny rok stał się też udanym dla Administracji Portów Morskich Ukrainy, gdyż urząd stał się pełnoprawnym członkiem międzynarodowej branży morskiej, współpracując z bliźniaczymi podmiotami z innych państw przy projektach odbudowy ukraińskiej żeglugi oraz infrastruktury portowej. Wśród priorytetów AMPU na kolejny rok znajdują się wzrost frachtu w porcie morskim, rozwój klastra Portowego Dunaj jako głównej alternatywnej drogi eksportowej morskiej, odbudowa infrastruktury portowej, która doznała znacznych szkód w wyniku ataków wroga, realizacja projektów inwestycyjnych oraz projektów partnerstwa publiczno-prywatnego.

Choć w tym roku ukraińska branża portowa zaliczyła wzrost, to wciąż nieco ponad 1/3 przeładunków sprzed wojny. W 2021 roku porty obsłużyły 153,3 mln ton ładunków. Ponadto od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji aktywnie działa tylko 6 z 13 należących do państwa portów: Czarnomorsk, Izmaił, Odessa, Piwdennyj oraz Ust-Dunajsk.

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.