• <
BOTA_2023

Port Gdańsk współpracuje z miastem w kwestii wzmożonego ruchu ciężarówek

gm

25.01.2023 11:39
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk współpracuje z miastem w kwestii wzmożonego ruchu ciężarówek

Partnerzy portalu

Port Gdańsk współpracuje z miastem w kwestii wzmożonego ruchu ciężarówek - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Jak informowaliśmy wcześniej na portalu GospodarkaMorska.pl, 11 stycznia 2023 roku miało miejsce spotkanie w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, w którym udział wzięli m. in. urzędnicy miejscy, przedstawiciele Portu Gdańsk, Policji i Straży Miejskiej. Spotkanie miało na celu analizę problemu i wypracowanie rozwiązań, które pomogą zlikwidować zatory generowane przez samochody ciężarowe w tym rejonie. Port Gdańsk przedstawił szczegóły proponowanych rozwiązań.

Rekordowe przeładunki w Porcie Gdańsk spowodowały kilka problemów w samym mieście, głównie wynikających z dużego natężenia ruchu pojazdów ciężarowych zmierzających do portu. Jak informowaliśmy wcześniej, 11 stycznia doszło do spotkania na ten temat zorganizowanego przez Piotra Kryszewskiego, zastępcę prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych. Celem spotkania było m.in. zaadresowanie wspomnianych problemów komunikacyjnych. Wzięli udział m.in. Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, Sylwester Mieszczak, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku, Roman Słowiński, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego, Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Anna Bobrowska, zastępca dyrektora ds. infrastruktury i remontów GZDiZ, Tomasz Wawrzonek, zastępca dyrektora ds. zarządzania GZDiZ, oraz przedstawiciele Inspekcji Transportu Miejskiego i Straży Miejskiej.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk poinformował dziś o szczegółach proponowanych rozwiązań. Według opublikowanego komunikatu, ZMPG zidentyfikowało dwa najważniejsze problemy, które wpływają na funkcjonowanie przedsiębiorców, okolicznych mieszkańców i osób korzystających z Trasy Sucharskiego – zatory drogowe powodowane przez samochody ciężarowe oraz zanieczyszczone drogi dojazdowe.

Port twierdzi, że korki na Trasie Sucharskiego wynikają w głównej mierze z działań przewoźników, którzy nie dostosowują się do zaleceń wydawanych przez operatorów i terminale i nie respektują wyznaczanych im terminów okien załadunkowych, co skutkuje zatorami drogowymi przed południem. Tymczasem przewoźnicy powinni zgłaszać się po towar w określonych i zaawizowanych godzinach. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk przypomina także, że odbiór towaru może następować także w nocy. Jednocześnie port przypomina, że Trasa Sucharskiego i powiązana z nią infrastruktura nie wchodzi w zakres infrastruktury portowej, za którą ZMPG ponosi odpowiedzialność i którą zarządza.

Podczas spotkania Port Gdańsk wyraził pełną gotowość przygotowania kolejnych terenów portowych z przeznaczeniem na parking buforowy. ZMPG zaoferowało także sfinansowanie takiej budowy. W pierwszej kolejności wymagana jest jednak decyzja umożliwiająca wycinkę dzikiej roślinności tych terenach. Parking taki miałby umożliwić wywoływanie przewoźników w odpowiedniej kolejności na poszczególne terminale po załadunek towaru.

Port Gdańsk wystąpił także z propozycją sfinansowania kilkukrotnego sprzątania ulic w najbliższym otoczeniu portu. Jednocześnie warto podkreślić, że za stan pojazdów i przewożenie ładunku zgodnie z przepisami odpowiada przewoźnik oraz kierowca, a sam port nie ma uprawnień, by zaradzić potencjalnym naruszeniom w tym zakresie.

Ponadto Port Gdańsk zwrócił się także do operatorów portowych, aby umożliwili przewoźnikom mycie samochodu na swoim terenie przed wyjazdem na drogę publiczną. Port Gdańsk, zgodnie z deklaracją złożoną na spotkaniu, razem z operatorami przeanalizuje również możliwości zamontowania dodatkowych myjek dla samochodów.


port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.