• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Port Esbjerg dąży do bardziej globalnego biznesu

gm

27.11.2023 09:41 Źródło: Port Esbjerg

Partnerzy portalu

Fot. Port Esbjerg

Podczas gdy Port Esbjerg wciąż umacnia swoją pozycję wiodącego międzynarodowego portu wiatrowego, z coraz większą śmiałością spogląda w stronę innych obszarów biznesowych. Zarząd portu deklaruje, że chce się skupić na prowadzeniu bardziej globalnej i zróżnicowanej działalności.

Port Esbjerg właśnie zapewnił urządzenia dokujące dla statku instalacyjnego Vole au Vent, który ma załadować ostatnie turbiny dla farm wiatrowych Vesterhav Nord i Vesterhav Syd, które są gotowe na morzu i oczekują na ostateczne ustalenia techniczne umożliwiające masową produkcję energii elektrycznej.  

Był to jednak jedyny w tym roku duński projekt morskiej energetyki wiatrowej. 

- W Port Esbjerg nasz portfel zamówień na morską energię wiatrową jest pełny na nadchodzące lata, co przyniesie korzyści zarówno zielonej transformacji, jak i całemu lokalnemu i duńskiemu łańcuchowi wartości. Ruszamy pełną parą, czyniąc niezbędne przygotowania. Współpraca jest dla nas niezwykle ważna, abyśmy mogli odnieść sukces w ogromnej transformacji, przez którą przechodzi Europa i świat - mówi Dennis Jul Pedersen, dyrektor generalny Portu Esbjerg.

Pedersen wyraża także nadzieję, że dzięki współpracy z innymi głównymi portami wiatrowymi w Europie uda się jeszcze bardziej zoptymalizować wydajność portu.

Współpraca międzynarodowa była również omawiana przy okazji wizyty Alana Finkela, czołowego australijskiego naukowca zajmującego się zieloną transformacją. Został zaproszony przez rząd duński i, jak powiedział, odwiedził Esbjerg w poszukiwaniu inspiracji. 

Pomimo dużej odległości geograficznej wierzy, że istnieją solidne podstawy dla przyszłej współpracy między krajami, zapewniając wniesie swoich umiejętności oraz doświadczenia do każdego takiego partnerstwa opartego na współpracy.

- Z niecierpliwością czekamy również na nowy projekt UE z siedzibą w Esbjerg, w ramach którego badane będą możliwości wykorzystania dronów latających i żeglujących w celu optymalizacji transformacji ekologicznej. Otrzymujemy pozytywne sygnały z kontynentu północnoamerykańskiego i witamy coraz większą liczbę delegacji z tej części świata. Jednocześnie obserwujemy również wzrost liczby gości z Indii i Dalekiego Wschodu, począwszy od dużych delegacji handlowych, gości politycznych wysokiego szczebla, takich jak ambasadorowie i ministrowie, a także szerokiego grona przedstawicieli firm - dodaje Pedersen. 

Podczas takich wizyt rozmawia się nie tylko o morskiej energetyce wiatrowej, ale także o innych kategoriach ładunków, które mogą być przewożone przez statki RoRo i drobnice. To obecnie główny cel w Porcie Esbjerg i tak pozostanie w nadchodzących latach. 

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.