• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Nowoczesne, elektryczne holowniki rozpoczynają pracę w Porcie Vancouver

rk

12.04.2024 11:54 Źródło: Port Vancouver, SAAM Towage
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Nowoczesne, elektryczne holowniki rozpoczynają pracę w Porcie Vancouver

Partnerzy portalu

Fot. Port Vancouver

Dwa elektryczne holowniki weszły w wyposażenie portu w Vancouver, co stanowi ważny kamień milowy dla rozwoju największego portu w Kanadzie. Towarzyszyło temu 10 kwietnia br. uroczyste wydarzenie z udziałem mieszkańców, urzędników, pracowników miejskich i portowych, a także przedstawicieli branży morskiej. Jednostki rozpoczną regularną działalność w maju i będą wykorzystywać czystą energię z sieci hydroelektrowni Kolumbii Brytyjskiej.

Nowe jednostki pomocnicze mają 23 metry długości, 70 ton uciągu na słupie i 5240 kWh pojemności akumulatora. Zostały zbudowane w tureckiej stoczni Sanmar Shipyards, na zlecenie SAAM Towage, na podstawie projektu wykonanego przez biuro Robert Allan. Wykonawca przewiduje, że dwa holowniki z napędem elektrycznym zmniejszą emisję CO2 o 2400 ton rocznie. Holowniki emitują również znacznie mniej hałasu morskiego, eliminując jego niekorzystny wpływ środowisko i organizmy wodne w porcie w Vancouver i poza nim.

– Na całym świecie działa tylko garstka elektrycznych holowników. Teraz zobaczymy ich ciężką pracę w porcie w Vancouver. Zmniejszenie zanieczyszczenia dzięki tym elektrycznym holownikom jest porównywalne z zejściem 600 samochodów z drogi - powiedział David Eby, premier Kolumbii Brytyjskiej.

– Dzisiaj robimy zdecydowany krok w przyszłość. Chrzest i uruchomienie naszych pierwszych holowników elektrycznych są dowodem naszego zaangażowania w przechodzenie w kierunku coraz bardziej zrównoważonej działalności, w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań dostosowanych do każdego klienta i warunków w każdym porcie - powiedział dyrektor generalny SAAM, Macario Valdés.

– Dodając do naszej floty holowniki z napędem elektrycznym, SAAM Towage przoduje w operacjach morskich i jest dowodem naszego zaangażowania. Wspólnie z naszymi partnerami wyznającymi te same wartości chcemy dawać pozytywny przykład dla branży w nadziei, że inni dołączą do nas i pójdą ich śladem tutaj, w Kanadzie i na całym świecie – powiedział Sander Bikkers, prezes i dyrektor krajowy SAAM Towage Canada.

Zamówienie SAAM na dwa holowniki zostało zawarte w umowie z firmą wydobywczą Teck Resources, która zgodziła się wykorzystać holowniki do holowania statków w Neptune Terminals, znajdującym się w Vancouver. W ten sposób prace w terminalu związane z przyjmowaniem statków transportujących węgiel i potas mają pozostawać zgodne z ideą dekarbonizacji branży morskiej, w tym portowej.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.