• <
gryfia_70lat

Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie

gm

17.06.2022 09:19 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie

Partnerzy portalu

Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie - GospodarkaMorska.pl

Prezydent Emmanuel Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie. Według francuskiego prezydenta Rumunia jest w trakcie realizacji inwestycji i może stanowić swego rodzaju „punkt łącznikowy" dla Europy.

Prezydent Macron powiedział w czwartek w Kijowie, że Francja chce pomagać Rumunii w tranzycie dużych ilości zbóż blokowanych na Ukrainie z powodu braku porozumienia pozwalającego na transportowanie ich Morzem Czarnym z powodu rosyjskiej blokady.

„Będziemy kontynuować dyplomatyczną rozgrywkę w tej sprawie z sekretarzem Generalnym ONZ”, aby wykorzystać port w Odessie jako morski port wyjściowy dla nasion (kukurydza, pszenica...) - wyjaśnił prezydent Francji w wywiadzie dla stacji TF1.

Odessa znajdującą się tylko kilkadziesiąt kilometrów od granicy ukraińsko-rumuńskiej to, zdaniem Macrona, alternatywna droga pozwalająca transportować zboża Dunajem do Europy.

Macron rozmawiał na ten temat w środę w Rumunii z prezydentem Klausem Iohannisem - podają francuskie media.

"Francja pomoże (Ukrainie i Rumunii – red) dzięki naszym ekspertom, naszym żołnierzom i naszym firmom” – dodał Macron.

Zdaniem Macrona, gdyby porozumienie w sprawie alternatywnej drogi transportowej zbóż zostało osiągnięte, obniżyłoby to ceny żywności i złagodziło światowy kryzys żywnościowy, który pogłębia się z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.