• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

100-lecie Portu Gdynia. Wyjątkowe wydarzenie! [WIDEO]

gm

04.10.2022 23:00
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski 100-lecie Portu Gdynia. Wyjątkowe wydarzenie! [WIDEO]

Partnerzy portalu

100-lecie Portu Gdynia. Wyjątkowe wydarzenie! [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. T. Kamiński

Bardzo uroczystym akcentem obchodów 100-lecia Portu Gdynia była specjalna Gala Jubileuszowa przygotowana właśnie z tej okazji. 27 września w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Wspólnie świętowali zarówno partnerzy biznesowi, przedstawiciele kultury, pracownicy jak i przedstawiciele współpracujących urzędów.

Port Gdynia od 100 lat buduje przyszłość miasta, gospodarki, biznesu i kultury.


27 września 2022 roku, czyli prawie dokładnie 100 lat od dnia, w którym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni, Teatr Muzyczny w Gdyni wypełnił się po brzegi gośćmi, którzy wspólnie z Portem Gdynia celebrowali jego jubileusz. Pośród nich pojawili się m.in. reprezentanci władzy centralnej i samorządowej, pracownicy i przyjaciele Portu Gdynia, jak również goście reprezentujący pełen wachlarz firm i instytucji związanych z gospodarką morską i jubilatem – od rektorów uczelni wyższych, przez reprezentantów służb w galowych mundurach, do władz i pracowników stoczni, firm operujących w porcie, kontrahentów i partnerów.

Galę Jubileuszową 100-lecia Portu Gdynia poprowadził Tomasz Kammel, który w perfekcyjny sposób potrafił nawiązać kontakt z publicznością.

Część oficjalną rozpoczął Piotr Karczewski, doradca prezydenta Andrzeja Dudy i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, który odczytał list gratulacyjny od Głowy państwa.

(…) Dzisiejsza Gdynia kontynuuje wielkie dokonania swoich ojców założycieli, a port niezmiennie pozostaje jedną z najznakomitszych pereł naszego morskiego potencjału. Z powodzeniem pełni on rolę generatora rozwoju gospodarczego kraju. Gdynia należy do ścisłej czołówki portów kontenerowych na Bałtyku i jest największym agroportem na tym obszarze. Ubiegły rok, mimo trudności związanych z pandemią, był kolejnym rokiem wzrostu przeładunków i przyjęć przybywających tu statków handlowych. Bardzo się cieszę z ambitnych inwestycji, które istotnie pomnażają zdolności gdyńskiego portu. Jestem przekonany, że w wielkiej mierze to właśnie tutaj znajduje się klucz do pomyślnej polskiej przyszłości.

Jubileusz swego stulecia Gdynia świętuje w niełatwych czasach. Za naszą wschodnią granicą trwa wojna, brutalnie napadnięta przez rosyjskich agresorów Ukraina heroicznie broni swej wolności i integralności. W dramatycznych okolicznościach przekonujemy się, jak ogromną rolę odgrywają we współczesnym świecie ośrodki infrastruktury morskiej i morskie łańcuchy dostaw. Blokowanie przez Rosję eksportu ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego istotnie przyczynia się do narastania globalnego kryzysu żywnościowego. Stajemy wobec wyzwań nowej rzeczywistości, a sprawy naszego morskiego bezpieczeństwa i rozwoju morskich branż polskiej gospodarki nieodłącznie wpisują się w te wyzwania. Niech ich realizacja służy umacnianiu niepodległości Rzeczypospolitej oraz ekonomicznej konkurencyjności naszego kraju, a także stabilności całego naszego regionu i Europy.

Życzę wszystkim, którzy tworzą sukcesy Portu Gdynia, nowych świetnych osiągnięć. Życzę poczucia patriotycznej dumy z tego, że na miarę wyzwań XXI wieku potrafią Państwo nadawać imponujący, realny kształt aspiracjom Polaków. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom i środowiskom zaangażowanym na rzecz pomnażania morskiego potencjału Ojczyzny.

Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Z kolei list sygnowany przez premiera Mateusza Morawieckiego odczytał sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała, który zabrał także głos we własnym imieniu, wspominając własne zawodowe powiązania z portem.

Marcin Horała podkreślił, że w tych niezwykłych czasach Port Gdynia realizuje niezwykle ważną rolę. – Dowodem tego są te wielkie hałdy węgla, które tutaj widzieliśmy przyjeżdżając. Pomyślmy sobie co by było, gdyby tego portu nie było i nie mielibyśmy takiej możliwości, żeby ten kluczowy surowiec przeładowywać – dodał.

Zauważył też, że w Polsce dwudziestolecia międzywojennego nie zabrakło śmiałości i wizji. – W tamtej Polsce nie było kompleksów, nie było poczucia, że Polska i Polacy są kimś gorszym, są narodem drugiej kategorii – zaznaczył. I podkreślił, że budowa gdyńskiego portu jest dowodem na to, że Polacy mogą realizować wielkie i śmiałe projekty.

Horała zwrócił uwagę, że dziedzictwo budowniczych portu jest też ogromnym wyzwaniem. – Jest miarą tego, co my we współczesnej Polsce możemy i powinniśmy osiągnąć – mówił.

– Port w Gdyni to ogromne dziedzictwo całej sztafety pokoleń, która zaczęła się od ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, inżyniera Tadeusza Wendy oraz budowniczych portu – mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Kolejnym przemawiającym był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Minister wrócił do samych początków Portu Gdynia zaznaczając, że decyzja o budowie portu stała się symbolem odrodzonego państwa.

– Decyzja o budowie portu w Gdyni podjęta przez Sejm u zarania II Rzeczypospolitej stała się wielkim symbolem odrodzonego państwa. Nie było to przedsięwzięcie ani łatwe, ani tanie, ale dzisiaj czas przyznaje rację ludziom odważnym i wizjonerom. Obecnie Port Gdynia to jeden z czterech portów morskich o podstawowym znaczeniu dla naszej gospodarki narodowej – powiedział minister Adamczyk.

Podkreślił, że takie inwestycje jak pogłębienie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych, budowa portu zewnętrznego czy zakończona już budowa publicznego terminalu promowego wzmacniają pozycję gdyńskiego portu i pokazują jego duży potencjał. Również inwestycje na liniach kolejowych sprawiają, że zwiększają się możliwości transportu ładunków. Do nabrzeży dojeżdżają dłuższe i cięższe pociągi.

Jako ostatni głos zabrał gospodarz – prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj, który skorzystał z okazji, by podziękować wszystkim tym, którzy tworzyli oraz w dalszym ciągu tworzą Port Gdynia i jego otoczenie.

– 100 lat to dopiero początek. Port Gdynia od 100 lat buduje przyszłość gospodarki, buduje przyszłość miasta Gdyni, ludzi, biznesu i kreuje kulturę. Niech dokonania budowniczych portu Gdynia będą dla nas wszystkich inspiracja i dowodem, ze nie ma rzeczy niemożliwych – Jacek Sadaj, prezes Portu Gdynia.

Kolejnym punktem programu była prowadzona przez Tomasza Kammela licytacja plakatu autorstwa młodego gdyńskiego artysty Jana Rutki, stworzonego specjalnie z okazji 100-lecia Portu Gdynia. Wszystkie uzyskane ze sprzedaży dzieła fundusze przeznaczone zostały na Dom Hospicyjny Dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”.

W swoje 100-lecie, Port Gdynia zabrał zebranych w „Muzyczną  Podróż” – wyjątkowy rejs, którego kapitanem był maestro Waldemar Malicki.

Orkiestra Waldemara Malickiego poświęciła miesiące prób, aby wspólnie z twórcami Gali stworzyć wydarzenie, które będzie dla gości, wspaniałą,  muzyczną niespodzianką odpowiednią do tak znamienitej uroczystości.

– Zależało nam aby podczas tego wyjątkowego koncertu, pokazać, że zarówno działania Portu Gdynia jak i Orkiestry Koncertowej mają wiele wspólnego – wszyscy potrzebujemy jasnego celu, dobrego lidera, który prowadząc nawet największy projekt, wie, że składa się on z pracy wybitnych osób – Port to ludzie – Aleksander Wicka, Head of Marketing and Communications Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Podczas koncertu było wiele odniesień zarówno do Portu Gdynia jak i powstałego dzięki portowi miasta Gdynia. Ważnym momentem było zaskakujące wykonanie pieśni „Janek Wiśniewski padł” (podczas której widownia powstała z miejsc), następnie wszyscy oddali hołd ofiarom zbrojnej napaści na Ukrainę.

Publiczność zgromadzona w gdyńskim Teatrze Muzycznym długo nie dawała zejść ze sceny artystom. Goście docenili wyjątkową formułę koncertu.

Podczas owacji na stojąco, cała widownia śpiewała z orkiestrą  „Swingowy Hymn Gdyni”, który kiedyś z największymi jazzmanami śpiewała ś.p. Franciszka Cegielska.

Całość zakończyła kolacja podczas której można było osobiście przekazać gratulacje i podziękowania wszystkim zaangażowanym w rozwój Portu Gdynia oraz życzyć sobie kolejnych 100 lat przy urodzinowym torcie.


Fot. T. Kamiński

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.