• <

Wynik wyszukiwania - "100-lecie" - Wiadomości

Prezes Chamera na 100-lecie PZŻ: żeglarstwo to sport, edukacja i patriotyzm

"Żeglarstwo to sport, pasja, edukacja i patriotyzm" – powiedział podczas wernisażu wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. PZŻ został założony 11 maja 1924 roku w Tczewie.
11.05.2024

100 lat polskiego żeglarstwa na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku od niedzieli prezentowana będzie wystawa czasowa poświęcona polskiemu żeglarstwu. Przedstawione na niej zostaną m.in. model jachtu "Zjawa" i płetwy stateczników z "Mazurka"
11.05.2024

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

55 lat temu Leonid Teliga ukończył samotny rejs dookoła Ziemi

55 lat temu - 29 kwietnia 1969 roku - Leonid Teliga ukończył w Casablance samotny rejs dookoła świata na jachcie "Opty". W jego trakcie walczył nie tylko z morzem, ale i nowotworem. Zmarł 11 miesięcy po zamknięciu wokółziemskiej pętli.
29.04.2024

Nowy sezon dla Daru Młodzieży. Statek wypływa w kolejny rejs

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wyruszył w kolejny rejs szkolny. W jego ramach studenci odbędą praktykę morską i zdobędą ważne doświadczenie w zakresie życia i działalności na pełnych wodach. Statek powróci do macierzystego portu 19 maja.
14.03.2024

Stocznia Cesarska Development sponsorem GTW Gedania

Spółka Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o. została sponsorem Gdańskiego Towarzystwa Wioślarskiego "Gedania". Spółka i klub podpisały umowę sponsorską, na mocy której klub otrzyma od Spółki materiały budowlane umożliwiające remont siłowni klubowej oraz zestaw koszulek dla zawodników i zawodniczek na najbliższy sezon.
08.12.2023

Dzień Otwarty Daru Młodzieży – odpalamy najwyższą choinkę w Trójmieście!

W niedzielę, 10 grudnia zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie „Daru Młodzieży”. Fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dostępna będzie w godz. 10.00 – 17.00. Na zakończenie Dnia Otwartego na statku zabłyśnie najwyższa choinka w Trójmieście!
08.12.2023

Portowe puzzle oficjalnie zwodowane. Pierwszy tysiąc jest już układany

W pierwsze naprawdę mroźne listopadowe popołudnie tego roku w Muzeum Miasta Gdyni miało miejsce niecodzienne wydarzenie – wodowanie puzzli Portu Gdynia, których sprzedaż wspiera szczytny cel.
23.11.2023

Święto Niepodległości - powrót Daru Młodzieży do Gdyni

Po półrocznym rejsie do macierzystego portu zawinął Dar Młodzieży. 11 listopada o 14:00, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim odbyło się gorące powitanie Daru Młodzieży.
11.11.2023

Powitajmy wspólnie Dar Młodzieży!

Po prawie półrocznym rejsie fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wraca do macierzystego portu. 11 listopada, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim, vis a vis Akwarium Gdyńskiego odbędzie się powitanie Daru Młodzieży
08.11.2023

Dar Młodzieży dotarł na równik

Cel został osiągnięty, w czwartek, 28 września o godz. 19.10 czasu Greenwich (22.10 w Polsce) Dar Młodzieży przekroczył równik! Dowodzona przez komendanta Rafała Szymańskiego fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni upamiętniła w ten sposób 100-lecie przejścia równika przez pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą – Lwów, żaglowiec Szkoły Morskiej w Tczewie.
01.10.2023

Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik

Słynny polski okręt szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opuścił Wyspy Zielonego Przylądka i zmierza na równoleżnik zero, co zajmie mu blisko trzy tygodnie. W ten sposób żaglowiec ma upamiętnić 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy, polski statek płynący pod biało-czerwoną banderą. czyli również jednostkę szkolną Lwów, która jako statek UMG w latach 1921-1930.
25.09.2023

Dar Młodzieży drugi w regatach The Tall Ships Races Magellan-Elcano

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zajął drugie miejsce na podium podczas międzynarodowych regat The Tall Ship Races Magellan – Elcano. Specjalna edycja tych zawodów odbyła się dla uczczenia 500-lecia pierwszego rejsu dookoła świata, wyprawy Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana de Elcano.
12.09.2023

Drugie miejsce Daru młodzieży po pierwszym etapie The Tall Ship Races Magellan – Elcano

Statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni ukończył pierwszy etap na II miejscu na odcinku Falmouth – A Coruna podczas edycji The Tall Ship Races Magellan - Elcano.
26.08.2023

Dar Młodzieży wyrusza w półroczny rejs

W poniedziałek, 29 maja o godzinie 11.00 Dar Młodzieży odpłynie z nabrzeża Pomorskiego w Gdyni w niemal półroczny rejs. Pokona podczas niego około 12 500 mil morskich.
28.05.2023

Dar Młodzieży wraca do macierzystego portu

W środę, 17 maja po prawie 2 miesięcznym rejsie, do macierzystego portu wraca Dar Młodzieży.
15.05.2023

Chińska flota gromadzi się wokół filipińskiej wyspy. Manila i Waszyngton stawiają siły morskie w gotowości

Straż Wybrzeża Filipin zaobserwowała w pobliżu wyspy Pag-asa gromadzące się duże zgrupowanie chińskich okrętów tej samej formacji oraz marynarki wojennej. Duży pokaz siły wiąże się z ambicjami Chin względem spornych wysp i obszarów na Morzu Południowochińskim.
08.03.2023

Ruszyła rejestracja na targi TransLogistica Poland. Cała branża TSL spotka się w jednym miejscu

Zbliżająca się dziewiąta edycja targów TransLogistica Poland odbędzie się w dniach 7–9 listopada 2022 r. w EXPO XXI Warszawa. Tradycyjnie na jesień, cała branża TSL będzie miała możliwość wymiany poglądów i doświadczeń, integracji i co najważniejsze, nawiązania nowych biznesowych relacji na tym najważniejszym w Polsce wydarzeniu branżowym.
17.10.2022

Port Gdynia i Nauta zbudowały portowe stanowisko dla Centrum Nauki Experyment

Od zeszłego tygodnia młodzi goście odwiedzający Centrum Nauki Experyment w Gdyni mogą sami sprawdzić, na czym polega praca suwnicowego w porcie. Jest to możliwe na nowym stanowisku, które powstało dzięki współpracy Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Stoczni Remontowej Nauta i CN Experyment.
10.10.2022

100-lecie Portu Gdynia. Wyjątkowe wydarzenie! [WIDEO]

Bardzo uroczystym akcentem obchodów 100-lecia Portu Gdynia była specjalna Gala Jubileuszowa przygotowana właśnie z tej okazji. 27 września w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Wspólnie świętowali zarówno partnerzy biznesowi, przedstawiciele kultury, pracownicy jak i przedstawiciele współpracujących urzędów.
04.10.2022

Adamczyk: gdyński port to jeden z czterech portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki

Ministerstwo infrastruktury poinformowało o wtorkowym wystąpieniu, w trakcie uroczystości 100-lecia Portu Gdynia, ministra Andrzeja Adamczyka. Minister podkreślił, że gdyński port jest jednym z czterech portów morskich o podstawowym znaczeniu dla naszej gospodarki.
28.09.2022

100-lecie Portu Gdynia. Wenda i Kwiatkowski upamiętnieni [WIDEO]

Od dziś można popatrzeć na Port Gdynia w towarzystwie jego budowniczych. Z okazji 100-lecia Portu Gdynia na Nabrzeżu Pilotowym odsłonięto ławeczkę upamiętniającą budowniczych portu – inżyniera Tadeusza Wendę i ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wcześniej odsłonięto także specjalną tablicę w Kościele Morskim.
26.09.2022

100-lecie Portu Gdynia na specjalnej monecie [WIDEO]

Jednym z elementów obchodów 100-lecia Portu Gdynia jest emisja specjalnej srebrnej monety. Moneta o nominale 20 zł została wyemitowana przez Narodowy Bank Polski i przedstawia portret Tadeusza Wendy oraz plan portu. Została oficjalnie "zwodowana" żeglarskim zwyczajem przez przedstawicieli Portu Gdynia i NBP w zeszły piątek.
20.09.2022

NBP wprowadza do obiegu monetę kolekcjonerską "100-lecie Portu Gdynia"

NBP wprowadza do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską "100-lecie Portu Gdynia" o nominale 20 zł – podał bank centralny we wtorkowym komunikacie.
13.09.2022

Rozwój polskiej gospodarki morskiej w obliczu 100-lecia Portu Gdynia

Do wtorku (21 czerwca) trwa V Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce. Podczas panelu Portu Gdynia odbyła się debata o wpływie inwestycji morskich na rozwój regionu i gospodarkę kraju.
20.06.2022

[WIDEO] „Orły Wprost” województwa pomorskiego rozdane. Port Gdynia, Radmor i AMW docenione

„Orły Wprost” to nagroda gospodarcza przyznawana przez tygodnik „Wprost” przy współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Nagradzane nią są przedsiębiorstwa, samorządy i osoby wnoszące szczególny wkład w rozwój gospodarki regionu i kraju. W ostatni piątek, 27 maja, w Sali Koncertowej Portu Gdynia przyznano tegoroczne „Orły Wprost” województwa pomorskiego. Pośród wyróżnionych znaleźli się reprezentanci branży morskiej.
30.05.2022

Gdańsk. Wręczyli medale dla zasłużonych marynarzy

Za dwa lata setną rocznicę powstania obchodzić będzie Polski Związek Żeglarski. 100-lecie obchodzi również Polski Klub Morski – jeden z najstarszych polskich klubów żeglarskich mający swoją siedzibę w Gdańsku. Żeglarze z Gdańska i z Pomorza już rozpoczęli obchody tego niezwykle ważnego nie tylko dla nich jubileuszu.
25.05.2022

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa odbędzie się po raz siódmy

Już 22 czerwca przedstawiciele najważniejszych organów państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i politykę gospodarczą, pracownicy wojska oraz służb mundurowych, branżowi eksperci oraz bardzo silna reprezentacja przemysłu, spotkają się podczas VII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w Warszawie w Novotel Airport Warszawa. Portal GospodarkaMorska.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
24.05.2022

VII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2022

Już po raz siódmy Akademia Marynarki Wojennej oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A. organizują pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, jednodniową konferencję poświęconą wyzwaniom z jakimi mierzy się Polska w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa morskiego.
20.05.2022

[WIDEO] Droga Czerwona – rozpoczyna się przygotowanie do budowy kluczowej drogi do Portu Gdynia

W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia podpisany został Program Inwestycji dotyczący tzw. Drogi Czerwonej. To formalne rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy kluczowej z punktu widzenia Portu Gdynia arterii.
17.02.2022

Port Gdynia i miasto oczami artystów. Wyjątkowa wystawa, na dostojne urodziny [WIDEO, ZDJĘCIA]

Urodzinową wystawę „Morze/Miasto/Port” można oglądać do 5 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni. Zobaczymy tam 100 prac na 100-lecie Portu Gdynia. W tym roku minęło również 96 lat od nadania praw miejskich dla Gdyni.
17.02.2022

[WIDEO] 100-lecie Portu Gdynia. Współpraca z młodym gdyńskim artystą

Port Gdynia rozpoczyna świętowanie swojego stulecia i odkrywa karty dotyczące obchodów. Pomoże w tym młody, ale już ceniony gdyński artysta – Jan Rutka.
03.02.2022

Port Gdynia przeładował 27 mln ton w 2021 roku. Teraz kolejne inwestycje i wielkie świętowanie [WIDEO]

W Porcie Gdynia w 2021 roku przeładowano ogółem 26,7 mln ton ładunków, co stanowi wzrost o 8,2 proc. w stosunku do roku 2020. W tym samym okresie liczba zawinięć statków handlowych do portu wzrosła o blisko 15 proc. do 4240. Port Gdynia jest największym agroportem na Bałtyku, zajmuje także trzecie miejsce pod względem przeładunku kontenerów – blisko 1 mln TEU w 2021 roku.
18.01.2022

Obchody 100-lecia Akademii Marynerki Wojennej rozpoczęte

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni świętuje w tym roku setne urodziny. Inaugurację obchodów rozpoczęto uroczystym apelem, akcją krwiodawstwa i na sportowo. Program dalszych obchodów zapowiada się bogato.
12.01.2022

100-lecie morskich badań rybackich i oceanograficznych w MIR

Dziś w Morskim Instytucie Rybackim – Państwowym Instytucie Badawczym w Gdyni rozpoczęły się obchody 100-lecia morskich badań rybackich i oceanograficznych. W wydarzeniu uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.
23.09.2021

Polscy kapitanowie. Spotkanie z Białoczerwoną Banderą. Możliwe tylko w salach Uniwersytetu Morskiego Gdyni

W dniu 7 września odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Było to również spotkanie z polską banderą, pod którą wielu zebranych pływało od chwili ukończenia Szkoły Morskiej aż po czas zejścia na ląd.
17.09.2021

Rau: Polskę i Estonię niepokoi obecność militarna Rosji wzdłuż ukraińskich granic

Polskę i Estonię niepokoi obecność militarna Rosji wzdłuż ukraińskich granic; mimo wycofania wojsk, sprzęt wojskowy pozostał - mówił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau na wtorkowej konferencji po spotkaniu z szefową MSZ Estonii Evą-Marią Liimets.
29.06.2021

Port Gdynia od kuchni i nowy pomnik w mieście. Zobaczyli miejsca niedostępne na co dzień [wideo]

Ponad 80 osób zwiedziło gdyński port w sobotę 29 maja. Wyjątkowym wydarzeniem tego dnia było również odsłonięcie pomnika budowniczego gdyńskiego portu - inż. Tadeusza Wendy. Pretekstem do tego było obchodzone w tym roku 100-lecie rozpoczęcia budowy Portu Tymczasowego.
29.05.2021

29 maja mija 100 lat od rozpoczęcia budowy Portu Gdynia [wideo]

100 lat temu, 29 maja 1921 roku, rozpoczęła się budowa Portu Tymczasowego w Gdyni. Podczas mszy inaugurującej budowę wbito drewniany krzyż, który został ustawiony na morskim brzegu z inicjatywy inż. Tadeusza Wendy na pamiątkę wbicia w dno morskie pierwszego pala pod budowę mola portowego. W związku z wyjątkową rocznicą w sobotę 29 maja na molo Rybackim zostanie odsłonięty pomnik twórcy gdyńskiego portu.
28.05.2021

100-lecie budowy Portu Tymczasowego w Gdyni

29 maja 1921 roku, rozpoczęła się budowa Portu Tymczasowego w Gdyni, upamiętniając to wydarzenie, odbędą się uroczystości związane z przybliżeniem sylwetki budowniczego Portu Gdynia.
25.05.2021

Łeba: Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego będzie obiektem unikatowym w skali kraju [wideo]

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, będzie obiektem unikatowym w skali naszego kraju – powiedział we wtorek w Łebie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
18.05.2021

Oldendorff Carriers realizuje projekt napędu wiatrowego do masowców

Oldendorff Carriers (OC) to firma, która w bieżącym roku obchodzi 100-lecie działalności. Niedawno wraz z Anemoi Marine Technologies (Anemoi), Lloyd's Register (LR) i Shanghai Merchant Ship Design and Research Institute (SDARI), podpisali wspólny projekt rozwojowy (JDP) z w celu opracowania dla masowców napędu wspomaganego.
02.03.2021

Wiek polskich badań morza

Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR) to najstarsza w Polsce placówka badań morza i rybołówstwa. W tym roku obchodzi 100-lecie działalności, która wpłynęła nie tylko na rybołówstwo morskie w kraju, ale i za granicą.
09.01.2021

Przegląd Filmów Morskich

17 grudnia odbędzie się 9. edycja Mini Przeglądu Filmów Morskich w Gdyni. To lubiane przez miłośników morskich opowieści wydarzenie przyjmie formułę online. Wszystkie pokazy są bezpłatne oraz będą dostępne na otwartej platformie internetowej od godziny otwarcia festiwalu do końca następnego dnia.
14.12.2020

Premiera dwóch filmów Gdyńskiej Szkoły Filmowej z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z Bałtykiem

W ramach obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem jutro odbędzie się premiera online dwóch filmów wyprodukowanych przez Gdyńską Szkołę Filmową. Ich autorzy - Aneta Bussold i Sławomir Witek - są absolwentami GSF.
25.11.2020

Wystawa „100-lecie Polskiej Administracji Morskiej” w Szczecinie

Historia Polskiej Administracji Morskiej sięga 1920 roku, kiedy to Rozkazem Ministra Spraw Wojskowych z dnia 2 kwietnia 1920 roku został utworzony Urząd Marynarki Handlowej w Wejherowie. Dziś, w 2020 roku, funkcjonują dwa Urzędy Morskie: w Szczecinie i w Gdyni, a o tym, co wydarzyło się na przestrzeni tych stu lat będzie można dowiedzieć się z wystawy „100-lecie Polskiej Administracji Morskiej", która w piątek, 13 listopada, zostanłą ustawiona na Bulwarze Chrobrego.
14.11.2020

Witek: renoma Uniwersytetu Morskiego ważnym atutem polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa wyższego

Renoma i dokonania Uniwersytetu Morskiego w Gdyni są ważnym atutem polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa wyższego – napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście do uczestników sobotniej inauguracji roku akademickiego 2020/21 na uczelni.
10.10.2020

Chrzest jednostki „Zodiak II” podczas obchodów 100-lecia Administracji Morskiej RP (foto, wideo)

"Po 38 latach zastępujemy jednostkę wysłużoną, najnowocześniejszą, jaka jest dziś dostępna na rynku. Urządzenia, które zamontowaliśmy na tym statku, głównie jeśli chodzi o hydrografię, napędy, manewrowość i nawigację, są najnowocześniejszymi, jakimi dysponuje dziś Europa i świat" - powiedział Marcin Ryngwelski, prezes zarządu spółki Remontowa Shipbuilding, podczas piątkowej ceremonii chrztu i podniesienia bandery na statku „Zodiak II”. Uroczystość wpisała się w obchody jubileuszu 100-lecia Administracji Morskiej RP.
27.09.2020

Przekop Mierzei Wiślanej wchodzi w kolejny etap

Zamykamy pewien etap budowy przekopu Mierzei Wiślanej, przechodzimy do kolejnego - powiedział dzisiaj minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w miejscu przekopu na Mierzei Wiślanej.
26.09.2020

3. Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

W sobotę, 15 sierpnia, w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W dniu upamiętniającym 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w uroczystych ceremoniach organizowanych w Gdyni i Warszawie. Okręty MW RP podniosą wielką galę banderową. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny z okazji Święta WP.
13.08.2020

Żeglarska Parada Świętojańska: wyniki konkursu fotograficznego

20 czerwca odbyła się Żeglarska Parada Świętojańska, która już po raz czwarty uświetniła obchody Dni Morza. Organizatorem wydarzenia był Pomorski Związek Żeglarski, zaś Port Gdynia - Port Żaglowców miał przyjemność być Głównym Partnerem Parady. Z tej okazji, wraz z gdyńskim portem zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny. Dziś publikujemy zwycięskie prace.
07.08.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni - najstarszy polski armator

W tym roku obchodziliśmy 100 – lecie polskiego szkolnictwa morskiego a nie tak dawno również i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uniwersytet Morski w Gdyni, który jest największą polską uczelnią morską, kształcącą obecnie na 4 kierunkach: Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa czynnie brał udział w tych obchodach. Gdyńska uczelnia to nie tylko jednak instytucja dydaktyczno – naukowa z wielkimi tradycjami, ale również zdaje się najstarszy polski armator.
03.08.2020

Chiny przestają stawiać na rozwój oparty na eksporcie i ekspansji na zewnątrz

Po blisko 7-proc. spadku gospodarczym w I kwartale kolejne trzy miesiące roku Chiny zaliczyły odbicie o 3,2 proc. Jednak mimo pozytywnego wyniku wciąż trudno prognozować rezultat całoroczny. Nie podejmują się tego nawet chińskie władze. Kryzys wywołany koronawirusem nakłada się na proces przekształcania społeczeństwa z produkcyjnego w konsumpcyjne i może go spowolnić, ale zdaniem sinologa, dra hab. Bogdana Góralczyka Pekin wyjdzie z tych zawirowań obronną ręką.
23.07.2020

Urodziny twórcy Portu Gdynia w 100-lecie zaślubin Polski z Morzem (wideo)

23 lipca 1863 r w Warszawie urodził się inżynier Tadeusz Wenda, twórca projektu i budowniczy Portu Gdynia. W tym roku szczególnie ważna jest pamięć o twórcach portu ze względu na 100. rocznicę zaślubin Polski z Morzem, 100. rocznicę Szkolnictwa Morskiego w Polsce oraz 100-lecie Administracji Morskiej.
22.07.2020

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

Świętojańska Parada Żeglarska już za nami. Weź udział w konkursie fotograficznym!

W sobotę odbyła się Żeglarska Parada Świętojańska, która już po raz czwarty uświetniła obchody Dni Morza. Organizatorem wydarzenia był Pomorski Związek Żeglarski, zaś Port Gdynia - Port Żaglowców miał przyjemność być Głównym Partnerem Parady.
22.06.2020

Żeglarska Parada Świętojańska 2020

Serdecznie zapraszamy do udziału w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która już po raz czwarty uświetni Święto Morza. Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, zaś Port Gdynia - Port Żaglowców ma przyjemność być Głównym Partnerem Parady.
18.06.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni: szkolnictwo wyższe w stanie zagrożenia epidemicznego (wywiad, wideo)

Od 20 marca, w Polsce obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i na uczelniach zostały wstrzymane co najmniej do Świąt Wielkanocnych. Ówczesny szef resortu nauki Jarosław Gowin podkreślił jednak, że zawieszenie nie oznacza zamknięcia uczelni - zajęcia powinny być kontynuowane w jak najszerszym zakresie online O tym, jak wygląda edukacja morska w dobie koronawirusa opowiedział nam rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - prof. Janusz Zarębski.
06.04.2020

Adam Meller, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. TOP Menedżerem 2019 roku! [wideo]

TOP Menedżer Pomorza od 20 lat organizowany jest przez redakcję Polska the Times "Dziennika Bałtyckiego". Ranking najlepszych z najlepszych na Pomorzu prezentuje pomorskich biznesmenów, wybranych przez kapitułę plebiscytu, którą tworzą autorytety ze świata ekonomii, biznesu i mediów. Prestiżowa nagroda została wręczona menedżerom, których działania w danym roku zostały docenione nie tylko za dobre wyniki finansowe przedsiębiorstwa, ale także za styl i sposób zarządzania, za tworzenie wizerunku firmy oraz za reagowanie na potrzeby
31.03.2020

Władze Helsinek ochronią najcenniejsze budynki przed powodziami

Władze Helsinek zdecydowały o zabezpieczeniu przed zalaniem najważniejszych budynków położonych nad zatoką. Decyzja władz stolicy Finlandii wynika z analizy zmian klimatycznych, wyższego poziomu wód morskich i opadów deszczu.
26.02.2020

Adam Meller: „W setną rocznicę zaślubin Polski z morzem Port Gdynia jest w doskonałej kondycji i po raz kolejny z rzędu odnotowuje rekordowe przeładunki” [wywiad]

O zbliżającym się 100-leciu Portu Gdynia, rekordowych przeładunkach w 2019 roku, wielopłaszczyznowych inwestycjach na niespotykaną dotąd skalę oraz planach na przyszłość rozmawiamy z Adamem Mellerem prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
26.02.2020

Szef BBN: w ciągu miesiąca powstanie nowa strategia bezpieczeństwa narodowego

Spodziewamy się, że w przeciągu miesiąca będziemy mieli przygotowaną do podpisu prezydenta strategię bezpieczeństwa narodowego. Jej ogłoszenie stwarza szansę na powstanie strategii sektorowych, w tym morskiej" – powiedział szef BBN Paweł Soloch podczas Kongresu Bezpieczeństwa Morskiego w Gdyni.
11.02.2020

100 lat temu przed Polską otworzyły się oceany i morza całego świata. Obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem (foto, wideo)

10 lutego 1920 roku, generał Józef Haller wyjechał z Torunia by w Gdańsku spotkać się z pomorską Polonią. Na miejscu na gen. Hallera czekały tłumy Polaków mieszkających w Gdańsku, lokalne władze i nowa administracja województwa pomorskiego. Podczas spotkania na dworcu dwie platynowe obrączki gen. Hallerowi wręczył dr Józef Wybicki. Symbolizowały one zaślubiny Polski z Bałtykiem, dlatego w ich wnętrzu wygrawerowano napis „Gdańsk 10.2.1920 Puck". Jedną z nich gen. Haller wrzucił kilka godzin później w wody Bałtyku podczas uro
10.02.2020

Prezydent: powrót Polski nad morze - jedno z wydarzeń, które ukształtowały Polskę

Powrót Polski nad morze należał do najważniejszych wydarzeń, które Polskę ukształtowały i budowały naszą historię - mówił prezydent Andrzej Duda w Pucku (Pomorskie) w poniedziałek podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
10.02.2020

Wnuczka inż. Tadeusza Wendy: „Moją rodziną jest również rodzina portowa” (wywiad wideo)

- Mija sto lat od momentu, kiedy inżynier Tadeusz Wenda, stojąc przy kościółku na Kępie Oksywskiej wypowiedział pamiętne słowa: "tu będzie miejsce najlepsze". Wizja budowy nowoczesnego, polskiego portu zawładnęła nim ogromnie i rozpoczęły się prace. Była to jego największa praca, największe dzieło. Ale też ostatnie - mówiła Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka inżyniera Wendy. W specjalnym wywiadzie wspomina dziadka, dzieli się spostrzeżeniami związanymi ze 100-leciem zaślubin Polski z morzem i podkreśla szczególną rolę Portu Gdynia w h
10.02.2020

Obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem w Pucku z udziałem prezydenta Dudy (foto)

Odsłonięcie przez prezydenta Andrzeja Dudę w Pucku tablicy upamiętniającej 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem rozpoczęło w poniedziałek obchody tego wydarzenia. O godz. 13 w tamtejszym porcie rybackim odbędzie się akt odnowienia zaślubin Polski z morzem.
10.02.2020

„Z Pomorza zawsze wiał wiatr wolności” - rezolucja upamiętniająca 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem

Na specjalnej sesji pomorskiego sejmiku, 9 lutego 2020 r. radni przyjęli rezolucję upamiętniającą 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Marszałek Mieczysław Struk podkreślał, że „trzeba stawać twarzą ku przyszłości, nie zapominając o historii, która buduje regionalną i narodową tożsamość".
09.02.2020

Sesja sejmiku pomorskiego z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem

Z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w niedzielę w Gdańsku na uroczystej sesji zebrał się sejmik pomorski. W sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego obecni są też samorządowcy z sąsiednich województw: zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
09.02.2020

W poniedziałek w Pucku obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem z udziałem prezydenta Dudy

W Pucku (Pomorskie) odbędą się w poniedziałek obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda, który tego dnia spotka się także z mieszkańcami Władysławowa i Wejherowa.
09.02.2020

Dziś rozpoczęły się gdańskie obchody 100-lecia powrotu Pomorza do Polski

Już w niedzielę 9 lutego w Gdańsku rozpoczną się obchody 100-lecia powrotu Pomorza do Polski. Publikujemy dokładny program.
09.02.2020

Wystawa „Polskie drogi do Bałtyku 1918-1920”

Zdjęcia, dokumenty i mapy przybliżające okres odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku można zobaczyć na wystawie w Warszawie. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska podkreśliła, że wspominając wydarzenia sprzed stu lat, oddajemy hołd wszystkim, którzy zabiegali o dostęp dla Polski do morza. .
08.02.2020

100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z morzem

Projekt „100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z morzem” to inicjatywa marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka ściśle związana z tegorocznym jubileuszem. W ramach projektu 23 pomorskie samorządy zakupią wspólnie 100 łodzi żaglowych, które posłużą mieszkańcom naszego regionu do nauki żeglarstwa.
05.02.2020

Program uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Wystawy, koncerty, patriotyczny festyn oraz rekonstrukcja historycznego wydarzenia - to niektóre punkty obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W głównych uroczystościach, które odbędą się 10 lutego w Pucku weźmie udział prezydent Andrzej Duda.
04.02.2020

Kongres Bezpieczeństwa Morskiego z okazji 100 lat zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim

11 lutego w Hotelu Courtyard Gdynia by Marriott odbędzie się Kongres Bezpieczeństwa Morskiego. Podczas wydarzenia, prelegenci omówią 100 lat wykorzystania morskiej przestrzeni wolności Polski, przeanalizują bieżący stan bezpieczeństwa morskiego państwa a także niezbędne kierunki dalszego rozwoju.
17.01.2020

Sejm usunął pomyłkę w uchwale ws. ustanowienia roku 2020 Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku

W przyjętej na jesieni 2019 roku upamiętniającej 100-lecie historycznych zaślubin Polski z morzem w Pucku uchwale Sejm usunął w czwartek pomyłkę i przywołał - zamiast Macieja Rataja - Stefana Łaszewskiego, wojewodę pomorskiego w latach 1919-1920.
09.01.2020

99. Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni [foto, wideo]

9 grudnia br. rektor Uniwersytetu Morskiego prof. dr hab.inż Janusz Zarębski otworzył uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 99. urodzin Uniwersytetu Morskiego. W obchodach udział wzięli pracownicy naukowi uczelni, politycy, samorządowcy, wojskowi, studenci i inne osoby z zaplecza branży morskiej ściśle współpracy z UM w Gdyni. Uroczystość odbyła się pod patronatem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.
10.12.2019

Minister Gróbarczyk przedstawił priorytety MGMiŻŚ na najbliższe lata

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkał się na śniadaniu prasowym z mediami, gdzie przedstawił priorytety resortu na kolejne lata.
04.12.2019

Wodowanie drugiej wielozadaniowej jednostki dla Urzędów Morskich (foto, wideo)

Dziś w stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano drugi wielozadaniowy statek dla Urzędów Morskich o numerze budowy B 618/2. Jednostka o nazwie Planeta I zastąpi 37-letnią szczecińską Planetę.
29.10.2019

Sejm przyjął uchwałę ws. ustanowienia roku 2020 Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku

100-lecie zaślubin Polski z morzem to doskonała okazja, by dokonać oceny, czy dobrze zagospodarowaliśmy przestrzeń wolności uzyskanej na mocy Traktatu Wersalskiego - głosi przyjęta w środę przez Sejm uchwała ws. ustanowienia roku 2020 "Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku".
16.10.2019

Uniwersytet Morski rozpoczął nowy rok

Studenci i kadra gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego mają za sobą oficjalną inaugurację nowego roku akademickiego. Naukę na uczelni rozpocznie 1500 nowych studentów. Tegoroczne uroczystości miały wyjątkowy charakter, bo uczelnia świętuje swoje 100-lecie, a od 1 października jej struktury wzmocnił Instytut Morski z Gdańska.
05.10.2019

100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem

Specjalny „morski” koncert, gra miejska i patriotyczny festyn na dworcu PKP w Gdańsku, a potem wspólny przejazd specjalnym pociągiem z generałem Józefem Hallerem do Pucka, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające zaślubiny Polski z Bałtykiem – to tylko kilka z wielu atrakcji, jakie czekają nas w lutym przyszłego roku z okazji 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.
23.09.2019

Morawiecki: Polska i Szwecja są dla siebie coraz ważniejszymi partnerami handlowymi

Nasze stosunki dwustronne są bardzo dobre; handel rozwija się znakomicie, jesteśmy dla siebie coraz ważniejszymi partnerami handlowymi - mówił premier Mateusz Morawiecki w Sztokholmie po czwartkowym spotkaniu z szefem szwedzkiego rządu Stefanem Loefvenem.
30.08.2019

100-lecie polskiej flagi państwowej – moneta kolekcjonerska NBP

14 sierpnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł – 100-lecie polskiej flagi państwowej - poinformowało we wtorek biuro prasowe NBP. Monetę wykonano w wyjątkowej technice dwustronnego druku UV - dodano.
14.08.2019

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości dla prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdynia

Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia Adam Meller został odznaczony Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Wyróżnienie przyznał Premier Mateusz Morawiecki za wkład Portu Gdynia w obchody tej rocznicy.
13.06.2019

Wiceminister kultury: Japonia to nasz strategiczny partner

Japonia to strategiczny partner; chcemy prowadzić z nią wymianę kulturalną, muzealniczą, ale i gospodarczą - powiedział w niedzielę w Kioto wiceminister kultury Paweł Lewandowski. W Kraju Kwitnącej Wiśni chcemy pokazywać Polskę nowoczesną i tradycyjną - dodał.
19.05.2019

Most Sobieszewski w Top Inwestycji Komunalnych 2019

Gdański projekt znalazł się wśród najlepszych, nagrodzonych podczas 8. Edycji plebiscytu, towarzyszącej XI Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach. Budowa zwodzonego mostu stanowiła jedną z kluczowych inwestycji infrastrukturalnych w ostatnich latach o wartości ponad 64 mln zł.
17.05.2019

100-lecie Państwowego Instytutu Geologicznego

W siedzibie Instytutu, pochodzącym z lat 20. zabytkowym budynku na warszawskim Mokotowie, odbyły się we wtorek obchody jubileuszu Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB). Do uczestników wydarzenia korespondencję skierował Marek Kuchciński, a list odczytał Christian Młynarek, doradca Marszałka Sejmu. – Świętowany w tym roku jubileusz to doskonała okazja do podkreślenia znaczenia instytucji, która od stu lat pełni trudną do przecenienia rolę w polskiej rzeczywistości. To również sposobność
07.05.2019

Dar Młodzieży z powrotem w Porcie Gdynia

Z pierwszej po Rejsie Niepodległości podróży szkoleniowej w sobotę wraca do Portu Gdynia Dar Młodzieży. Biała fregata spodziewana jest o godz. 10:00 przy Nabrzeżu Pomorskim. Jak podał Uniwersytet Morski w Gdyni, po powrocie żaglowiec przejdzie niezbędny remont.
04.05.2019

„To była przygoda warta wszystkiego”. Uczestnicy Rejsu Niepodległości wspominają wokółziemską podróż Darem Młodzieży (foto, wideo)

To była przygoda warta wszystkiego – wspomina Rejs Niepodległości jego uczestniczka Zuzanna Roś. Podkreśla, że ta wyprawa nauczyła ją przede wszystkim współpracy. Dar Młodzieży po 313 dniach podróży dookoła świata, zorganizowanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, powrócił do Gdyni w miniony czwartek.
05.04.2019

Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości: „To jest fantastyczna młodzież, to jest niesamowity potencjał, którego nie możemy zmarnować” (foto, wideo)

To jest fantastyczna młodzież, to jest niesamowity potencjał, którego nie możemy zmarnować. I zaręczam, że my go wykorzystamy – powiedział portalowi GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podczas gali
02.04.2019

Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości: „To jest fantastyczna młodzież, to jest niesamowity potencjał, którego nie możemy zmarnować” (foto, wideo)

To jest fantastyczna młodzież, to jest niesamowity potencjał, którego nie możemy zmarnować. I zaręczam, że my go wykorzystamy – powiedział portalowi GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podczas gali na zakończenie Rejsu Niepodległości, która w czwartek odbyła się w Gdyni. Dar Młodzieży powrócił do macierzystego portu po 313 dniach podróży dookoła świata, zorganizowanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w niej wzięło ok. 1 00
02.04.2019

Obajtek: uczestnicy rejsu na 100-lecie niepodległości Polski najlepszymi ambasadorami naszego kraju

Uczestnicy rejsu żaglowcem Dar Młodzieży na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę byli najlepszymi ambasadorami naszego kraju, budując międzynarodowe relacje, które będą w przyszłości procentować - ocenił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, głównego sponsora zakończonego we wtorek rejsu.
28.03.2019

Dar Młodzieży wrócił do domu! (foto, wideo)

10 miesięcy podróży, 23 odwiedzone porty i ogromna promocja Polski oraz jej niepodległości. Dar Młodzieży, w asyście czterech jednostek Marynarki Wojennej – okrętów ORP Piorun i ORP Grom oraz dwóch łodzi hybrydowych wraca dziś do domu. Nasi dziennikarze byli obecni na pokładzie katamaranu Rubin, który jako pierwszy powitał fregatę w okolicach Helu i płynął z nią aż do Gdyni.
28.03.2019

Wygraj rejs i jako pierwszy powitaj Dar Młodzieży [KONKURS]

Ponad 10 miesięcy na morzu, 23 odwiedzone porty i przepłynięte 33 tys. mil morskich w rejsie dookoła świata z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dar Młodzieży, najsłynniejszy polski żaglowiec, w czwartek wraca do domu. Z tej okazji mamy zaproszenia na wyjątkowy rejs. Wyruszamy ze Skweru Kościuszki katamaranem Rubin, by w okolicach Helu jako pierwsi powitać fregatę i towarzyszyć jej aż do Gdyni. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.
26.03.2019

Kobiety ze Stoczni Gdańskiej

„Kobiety ze Stoczi Gdańskiej” – spotkanie pod takim tytułem odbędzie się 11 marca w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznje w Gdańsku. Poprowadzi je Anna Miller, animatorka kultury ui aktywistka. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny.
01.03.2019

Załoga AGH Pogorią przepłynęła Morze Śródziemne w 100-lecie uczelni

Prawie 300 mil morskich Morza Śródziemnego przepłynęła załoga Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w 100-lecie tej uczelni. Rejs żaglowcem Pogoria trwał tydzień.
23.02.2019

Dar Młodzieży zawinął na Florydę (foto, wideo)

To już 21. port na trasie Rejsu Niepodległości. Dar Młodzieży w sobotę dotarł na Florydę. Pozostanie tam do poniedziałku.
11.02.2019

Przed nami druga edycja Forum Wizja Rozwoju

Przed nami druga edycja Forum Wizja Rozwoju, które odbędzie się 24-25.06.2019 r. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Podczas Forum zajmiemy się najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką. Będzie to największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce. Udział w konferencji umożliwi wymianę doświadczeń biznesowych oraz poszukiwanie wspólnych projektów gospodarczych.
07.02.2019

Rafalska: Starzenie się społeczeństwa wyzwaniem dla współczesnego rynku pracy

Rosnąca liczba starszych pracowników wymaga odpowiedniego podejścia do polityki zatrudnieniowej. To największe wyzwanie dla polskiego rynku pracy – powiedziała w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podczas uroczystej gali z okazji 100-lecia publicznych służb zatrudnienia.
23.01.2019

W nietypowy sposób uczcili 100-lecie Marynarki Wojennej. Dostępne tylko 100 sztuk

Stowarzyszenie Edukacyjno-Sportowe „Komandor”, skupiające miłośników i byłych oficerów Marynarki Wojennej, postanowiło w nietypowy sposób uczcić 100-lecie Marynarki Wojennej. Za pieniądze zebrane wśród członków stowarzyszenia stworzono wraz z firmą Ball Watch, uznanym światowym producentem specjalistycznych zegarków, limitowaną serię 100 naręcznych chronometrów z okolicznościową odznaką na tarczy i dedykowanym, wypalanym kwasem deklem.
25.12.2018

Wodowanie książki na ORP Błyskawica

Na pokładzie historycznego niszczyciela, okrętu - muzeum ORP Błyskawica, w piątek 21 grudnia, odbyło się uroczyste wodowanie książki pod tytułem Zwalczanie środków napadu powietrznego przez Marynarkę Wojenną.
21.12.2018

Okręty wojenne u stóp Wałów Chrobrego w Szczecinie (foto)

Od piątku Szczecin gości zespół 6 okrętów Marynarek Wojennych. U stóp Wałów Chrobrego pozostaną do 3 grudnia.
02.12.2018

100-lecie utworzenia Marynarki Wojennej (foto, wideo)

Oczekuję decyzji o wzmocnieniu potencjału Marynarki Wojennej; modernizacja jest wymogiem teraźniejszości – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w środę w Gdyni przez jego przedstawiciela podczas obchodów stulecia utworzenia Marynarki Wojennej.
28.11.2018

Nowa wystawa czasowa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

100 lat temu, równolegle z odzyskiwaniem niepodległości przez nasz kraj, rodziła się Polska Marynarka Wojenna. Wówczas, 28.11.1918 r. Marszałek wydał dekret powołujący "Marynarkę Wojenną". Formujące się Państwo Polskie nie miało jeszcze dostępu do morza i dlatego Marynarka Wojenna powstawała na polskim śródlądziu, a pierwszymi akwenami jej działań były rzeki – Wisła, Pina i Prypeć.
23.11.2018

I Love Poland w Plymouth

16 listopada I Love Poland zawita do brytyjskiego Plymouth. To pierwszy port na trasie rejsu dookoła świata w ramach projektu Polskiej Fundacji Narodowej.
15.11.2018

Dźwigamy niepodległość - podświetlenie dźwigu stoczniowego na 100-lecie niepodległości

W przeddzień stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Młode Miasto rozbłysło w biało-czerwonych barwach. To za sprawą stoczniowego dźwigu znajdującego się przy ul. Narzędziowców, który przez 3 dni zyska efektowną iluminację.
11.11.2018

Biało-czerwona flaga na stoczniowej suwnicy w 100-lecie odzyskania niepodległości

Ma około 82 m długości i ponad 7,5 m szerokości. Biało-czerwona flaga, bo o niej mowa, zawisła w sobotę na suwnicy w Stoczni Szczecińskiej. Przypomina o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
04.11.2018

Konkurs „Polska Morska Niepodległa” z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wraz z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk ogłaszają konkurs fotograficzny.
03.11.2018

Rok akademicki 2018/2019 na Uniwersytecie Morskim rozpoczęty (foto, wideo)

Rok akademicki 2018/2019 na Uniwersytecie Morskim w Gdyni rozpoczęty. Uroczysta inauguracja odbyła się w sobotę na Skwerze Kościuszki. Było to historyczne wydarzenie – od 1 września tego roku dotychczasowa Akademia Morska nosi bowiem rangę uniwersytetu.
06.10.2018

Szef MON nagrodził zwycięzców IV Centralnego Zlotu Klas Mundurowych w Żaganiu

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w sobotę w podsumowaniu IV Centralnego Zlotu Klas Mundurowych Żagań 18. Szef MON nagrodził najlepsze klasy i podziękował młodym ludziom za chęć pomocy ojczyźnie i innym ludziom.
06.10.2018

Gowin do środowiska akademickiego: Wszyscy jesteśmy autorami Konstytucji dla Nauki

My wszyscy jesteśmy autorami Konstytucji dla Nauki; potrafiliśmy stworzyć wzór głębokich, wydyskutowanych reform - powiedział w czwartek szef resortu nauki Jarosław Gowin podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
04.10.2018

Sztafeta „Wokół Niepodległej” wciąż na fali. Teraz w Morskim Oddziale SG

Funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej przejęli dziś w nocy pałeczkę ogólnopolskiej sztafety „Wokół Niepodległej”. Teraz przed zawodnikami przeszło 4 doby i blisko 900 km nieprzerwanego biegu, który upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
04.10.2018

Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej (foto, wideo)

Port w Gdyni pozostanie symbolem polskiej gospodarki morskiej – mówił we wtorek w Warszawie Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podczas otwarcia wystawy „Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej”. To zbiór fotografii prezentujących funkcjonowanie portu od początku jego budowy aż do współczesności. Wystawę w gmachu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej można oglądać w dniach 2-18 października oraz 18-30 listopada.
04.10.2018

100-lecie Ligi Morskiej i Rzecznej

W Warszawie w sobotę odbyły się uroczyste obchody 100-lecia utworzenia Ligi Morskiej i Rzecznej.
01.10.2018

Pracownicy polskich sektorów energii uhonorowani w 100-lecie Niepodległości

Jubileusz odzyskania przez Polskę Niepodległości to doskonała okazja do podkreślenia roli osób, które z zaangażowaniem, profesjonalizmem i ogromną wiedzą przekazywaną często z pokolenia na pokolenie, dbają o bezpieczeństwo, rozwój i niezależność naszego kraju. Ich służba związana z wydobyciem, wytwarzaniem i dostarczaniem energii została uhonorowana 27 września podczas uroczystości „Polska energia w 100-lecie Niepodległości”.
28.09.2018

Sztafeta SG z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości

Około 500 funkcjonariuszy Straży Granicznej chce pobić rekord Polski w długości biegu sztafetowego i wyruszy w sobotę z Berżnik w sztafecie "Wokół Niepodległej". Bieg potrwa 18 dni, a długość trasy zbada specjalne urządzenie GPS.
21.09.2018

Funkcjonariusze Straży Granicznej pobiegną wzdłuż granic Polski

W sobotę funkcjonariusze Straży Granicznej rozpoczną osiemnastodniowy bieg "Wokół Niepodległej" wzdłuż granic Polski – poinformował w środę Sztab Komendanta Głównego Straży Granicznej. Dystans wynosi około 3,6 tys. km.
19.09.2018

Duda: Mam nadzieję, że prezydent Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk do Polski

Mam nadzieję, że prezydent USA Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk do Polski - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Trumpem w Waszyngtonie. Z kolei Trump ocenił, że stałe bazy amerykańskie byłyby "przydatne" dla zwiększenia bezpieczeństwa Polski i USA.
19.09.2018

Budowa mostu na Wyspę Sobieszewską na ostatniej prostej!

Niewykluczone, że już za kilka tygodni na nowym moście prowadzącym ze stałego lądu na Wyspę Sobieszewską zatrąbią klaksony. Dobiega bowiem końca jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji, zwłaszcza w tej części miasta. O ile dopisze pogoda, to od najbliższego piątku układane będą na nim ostatnie warstwy nawierzchni. Po zakończeniu tych prac powinna rozpocząć się procedura odbiorowa obiektu.
11.09.2018

Prezydent: Chciałbym, żeby polski przemysł zbrojeniowy rozwijał się coraz dynamiczniej

Polski przemysł zbrojeniowy się rozwija; chciałbym, żeby rozwijał się coraz dynamiczniej, żebyśmy mieli wyposażenie na poziomie światowym - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Zastrzegł, że części zakupów trzeba będzie dokonywać za granicą.
05.09.2018

Błaszczak: Fundusze na obronność także spoza budżetu

MON podjęło prace nad Funduszem Obrony Narodowej, którego środki będą pochodzić spoza budżetu – poinformował we wtorek w Kielcach minister obrony Mariusz Błaszczak.
04.09.2018

Kielce: We wtorek rozpoczyna się 26. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Ponad 600 wystawców z 31 państw będzie prezentowało nowoczesny sprzęt i wyposażenie wojskowe podczas rozpoczynającego się we wtorek w Kielcach 26. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO). Tematem wiodącym imprezy jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
02.09.2018

Obchody jubileuszu 100-lecia Polskiej Broni Przeciwlotniczej

W Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie 30-31 sierpnia odbędą się centralne obchody święta Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Zbrojnych RP.
28.08.2018

Klepacka: Jestem mamą pełną gębą

Zofia Klepacka, która w Sopocie została mistrzynią Europy w windsurfingowej klasie RS:X nie ukrywa, że ogromną rolę w jej sukcesach odgrywają dzieci. „Jestem mamą pełną gębą i kiedy nie ma ich przy mnie, bardzo tęsknię” – powiedziała żeglarka Legii Warszawa.
26.08.2018

Szczerski: liczymy, że w Australii zostanie podpisany list intencyjny ws. zakupu fregat

Wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Australii towarzyszyć będzie delegacja MON; zakładamy, że efektem rozmów będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych, które wzmocnią polską Marynarkę Wojenną - mówił w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
10.08.2018

Główne obchody 8. Nocy Latarń Morskich na środkowym wybrzeżu w tym roku w Gąskach

W tym roku to teren powstałej 140 lat temu latarni morskiej w Gąskach będzie miejscem głównych obchodów 8. Nocy Latarń Morskich na środkowym wybrzeżu. Organizatorem wydarzenia przypadającego na 18 sierpnia jest Stowarzyszenie „Latarnik” z Ustki.
06.08.2018

Dar Młodzieży – ambasador przeszłości i przyszłości

Skandynawia, Niemcy, Francja, Światowe Dni Morza, spotkanie z Papieżem Franciszkiem i słoneczna Teneryfa. To dotychczasowe osiągnięcia załogi Daru Młodzieży, która wyruszyła w rejs dookoła świata, by uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta wyprawa to również okazja do promocji polskiej gospodarki i przedsiębiorczości.
18.07.2018

Premier: Nikt nas nie musi uczyć, czym jest demokracja

Jesteśmy jednym z krajów najbardziej doświadczonych w budowaniu demokracji i nikt nie musi nas uczyć, czym jest demokracja; my doskonale to wiemy - mówił w piątek podczas spotkania z mieszkańcami Olsztyna premier Mateusz Morawiecki.
14.07.2018

Dni Morza w Dziwnowie

Biesiada rybacka, pokazy ratownicze, zabawy, koncert Orkiestry Wojskowej, czy możliwość wejścia na okręty Marynarki Wojennej to niektóre tylko atrakcje zakończonych Dni Morza w Dziwnowie.
12.07.2018

Estonia: Prezydent Duda spotkał się w Tartu z prezydent Kaljulaid

Od spotkania z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid rozpoczęła się w piątek w Tartu oficjalna część wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w tym kraju. Wraz z kilkoma przywódcami państw regionu Duda weźmie udział w obchodach 100-lecia niepodległości Estonii.
22.06.2018

Prezydent Duda rozpoczął wizytę w Estonii

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył w czwartek wieczorem do Estonii. W piątek wezmą udział w obchodach 100-lecia niepodległości tego państwa. Duda będzie też rozmawiał z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.
22.06.2018

Szczęch: Wzrasta liczba cudzoziemców, którzy ubiegają się o zezwolenie na pobyt

Wzrasta liczba cudzoziemców, którzy ubiegają się o zezwolenie na pobyt w Polsce - powiedziała w środę wiceszefowa MSWiA Renata Szczęch. Zwróciła uwagę, że coraz częściej w naszym kraju chcą zamieszkać Hindusi, Wietnamczycy i Chińczycy.
21.06.2018

Bałtycka Sztafeta - podsumowanie

Bałtycka Sztafeta 2018 to 3361,2 km pokonanych w ciągu 62,5 godziny biegu szlakiem latarni morskich polskiego wybrzeża. Jednak przede wszystkim to 31 śmiałków, którzy zdecydowali się w ten sposób uczcić 100-lecie Niepodległej oraz 100-lecie Marynarki Wojennej niosąc symboliczne światło z Krynicy Morskiej do Świnoujścia. Rekordzista przebiegł 261,2 km. Całe przedsięwzięcie zorganizowała Akademia Marynarki Wojennej wraz z Inspektoratem MW Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
20.06.2018

Świeto Morza z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

W związku z obchodami Święta Morza w Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na nowe wystawy w budynku. Otwarcie 22 czerwca o g. 16.00 dla zwiedzających!
19.06.2018

Dar Młodzieży we wtorek zawinie do Bremerhaven. Będzie można go zwiedzać

Dar Młodzieży w drodze ze Szczecina do Bremerhaven. Polska fregata zacumuje w niemieckim porcie we wtorek o 10:00 i pozostanie tam do 21 czerwca. Będzie to piąty przystanek żaglowca na trasie Rejsu Niepodległości.
18.06.2018

Dar Młodzieży w drodze do Bremerhaven. Zobacz pożegnanie w Szczecinie (foto, wideo)

Dar Młodzieży kontynuuje podróż dookoła świata. W piątek polska fregata na zakończenie Światowych Dni Morza wypłynęła ze Szczecina do Bremerhaven. Po raz kolejny w Polsce zobaczymy ją dopiero pod koniec marca przyszłego roku. Żaglowiec na Nabrzeżu Bułgarskim żegnały setki osób.
15.06.2018

100-lecie Marynarki Wojennej i święto 8. FO w weekend w Świnoujściu

Już w najbliższy weekend świnoujscy marynarze zapraszają do wspólnego świętowania. Wraz ze społeczeństwem obchodzić oni będą 100 lecie utworzenia Marynarki Wojennej, swoje święto będzie także miała 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Uroczystości, piknik marynarski oraz pokazy okrętów i sprzętu będzie można oglądać w kilku miejscach. Port Wojenny zostanie „połączony” z Wybrzeżem Władysława IV mostem pontonowym, natomiast w niedzielę prawdziwa gratka dla miłośników marynistyki. Pierwszy raz w historii miasta kanałem portowym przejdzie pa
12.06.2018

Podlaskie: Kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców jednym z wyzwań PIP

Kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców spoza UE to jedno z wyzwań, jakie stoją przed Państwową Inspekcją Pracy - podkreślano w czwartek w Białymstoku na konferencji w urzędzie wojewódzkim.
07.06.2018

Borys: Po raz pierwszy możemy przekroczyć poziom ok. 40 proc. dochodów względem najwyżej rozwiniętych krajów

Po raz pierwszy od kilkuset lat możemy przebić szklany sufit, jeżeli chodzi o poziom rozwoju gospodarczego i przekroczyć granicę ok. 40 proc. dochodów, względem najwyżej rozwiniętych krajów. To się może wydarzyć w najbliższych latach - mówił w czwartek prezes PFR Paweł Borys.
07.06.2018

Prezydent: moim priorytetem jest inspirowanie działań w kierunku zrównoważonego rozwoju Polski

Inspirowanie działań, służących trwałemu zrównoważonemu rozwojowi gospodarczemu, uważam za jeden z priorytetów mojej prezydentury - napisał w liście skierowanym do uczestników "Kongresu 100 lat polskiej gospodarki" prezydent Andrzej Duda.
07.06.2018

Pogoria w Porcie Gdynia

Po rocznej nieobecności i czterdziestu czterech rejsach szkoleniowych do Portu Gdynia powróciła trójmasztowa barkentyna „Pogoria”- pierwszy duży żaglowiec zaprojektowany przez konstruktora statków inż. Zygmunta Chorenia, który zbudowano w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku.
05.06.2018

70 lat Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO)

W dniach 13-15 czerwca br. w Szczecinie odbędą się Światowe Dni Morza (ŚDM). Ta niezwykle prestiżowa impreza, organizowana co roku przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO), odbędzie się w Polsce po raz pierwszy, a dodatkowy splendor tegorocznej edycji przydaje fakt, iż odbędzie się ona w okrągłą 70. rocznicę powstania IMO oraz 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Polskim partnerem IMO w organizacji ŚDM jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Dzięki staraniom ministra Marka Gróbarczyka
04.06.2018

Szczecińskie Spotkanie Gospodarki Morskiej Herring Szczecin 2018 za nami [FOTO, WIDEO]

18 Maja obyło się Szczecińskie Spotkanie Gospodarki Morskiej Herring Szczecin 2018. XXIII już edycja spotkania „Herring Szczecin”, organizowanego przez środowisko morskie Pomorza Zachodniego objęta została patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Pana Marka Gróbarczyka, oraz Prezydenta Szczecina, Pana Piotra Krzystka.
20.05.2018

Dar Młodzieży wypłynął z Gdyni w rejs dookoła świata [FOTO, WIDEO]

Łącznie około 1 000 młodych osób weźmie udział w rejsie dookoła świata na pokładzie Daru Młodzieży. Polska fregata w Rejs Niepodległości wypłynęła z Gdyni w niedzielę. Odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata.
20.05.2018

Za tydzień Dar Młodzieży wyrusza w rejs dookoła świata. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Dar Młodzieży prawie gotowy do drogi. Obecnie polska fregata w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni przechodzi ostatnie prace przygotowawcze przed podróżą dookoła świata. Start Rejsu Niepodległości już 20 maja w samo południe.
12.05.2018

Szef MSZ udaje się w środę z wizytą na Łotwę

Szef MSZ złoży w środę wizytę roboczą na Łotwie. Jacek Czaputowicz spotka się z szefem dyplomacji Łotwy Edgarsem Rinkeviczem, a także - w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Adazi - z łotewskim ministrem obrony Raimondsem Bergmanisem oraz stacjonującymi tam polskimi żołnierzami.
08.05.2018

Dar Młodzieży za trzy tygodnie wyrusza w podróż dookoła świata. Sprawdziliśmy, czy wszystko już gotowe (foto, wideo)

Jeszcze trzy tygodnie i Dar Młodzieży wyruszy w Rejs Niepodległości. W piątek fregata z praktykantami na pokładzie wróciła do Gdyni. Teraz w Stoczni Remontowej Nauta przechodzi ostatnie prace remontowe, by 20 maja wypłynąć w 11-miesięczną podróż dookoła świata.
28.04.2018

Skurkiewicz: Ponad 100 klas mundurowych weźmie udział w pilotażu MON

Przeszło 100 klas mundurowych ze szkół w całej Polsce będzie uczestniczyło od września w pilotażowym programie MON wspierającym tego rodzaju działalność oświatową - poinformował w czwartek w Radomiu wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.
26.04.2018

Dar Młodzieży popłynie w rejs dzięki Polskiej Fundacji Narodowej

Polska Fundacja Narodowa zadeklarowała, że wesprze finansowo Rejs Niepodległości Daru Młodzieży. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w rotacyjnych załogach kilkaset młodych osób z całej Polski odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata.
25.04.2018

Czaputowicz: Dla Polski i Francji celem silna UE bez podziałów

Celem Polski i Francji jest silna Unia Europejska bez podziałów; czasem różnią się nasze wizje sposobów, jak to osiągnąć - powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz w Paryżu po rozmowach z szefem francuskiej dyplomacji Jean-Yves'em Le Drianem.
05.04.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.