• <
urząd_morski_gdynia_2021

Morawiecki: Polska i Szwecja są dla siebie coraz ważniejszymi partnerami handlowymi

pc

30.08.2019 04:14 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Morawiecki: Polska i Szwecja są dla siebie coraz ważniejszymi partnerami handlowymi
Morawiecki: Polska i Szwecja są dla siebie coraz ważniejszymi partnerami handlowymi - GospodarkaMorska.pl

Nasze stosunki dwustronne są bardzo dobre; handel rozwija się znakomicie, jesteśmy dla siebie coraz ważniejszymi partnerami handlowymi - mówił premier Mateusz Morawiecki w Sztokholmie po czwartkowym spotkaniu z szefem szwedzkiego rządu Stefanem Loefvenem.

Morawiecki, który w czwartek przebywa w Sztokholmie z jednodniową wizytą, na wspólnej konferencji zwracał uwagę, że w sierpniu przypada 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Szwecją. "Cieszę się, że nasze stosunki bilateralne są takie dobre. Handel rozwija się znakomicie (...). Jesteśmy dla siebie coraz ważniejszymi partnerami handlowymi" – podkreślił Morawiecki.

Patrząc na wyzwania UE, "jesteśmy właściwie na bardzo podobnych stanowiskach, a tam, gdzie się co nieco różnimy, np. w sprawach wieloletnich ram finansowych, następnego budżetu UE czy w kwestiach klimatycznych, to starałem się wyjaśnić naszą pozycję, nasze stanowisko" - mówił polski premier.

Jak relacjonował, podczas spotkania rozmawiali o tym, jak chronić świat przed "zakusami protekcjonistycznymi", o promowaniu swobody świadczenia usług, co – jak wskazał – może podnieść konkurencyjność całej UE. "Szwecja i Polska są na tej samej długości fali w tym obszarze" – ocenił.

Morawiecki dodał, że Polska i Szwecja mają też podobne poglądy, jeśli chodzi o brexit. Ponadto, jak mówił polski premier, poruszyli temat zdynamizowania wzrostu gospodarczego w UE w nadchodzących latach oraz kwestie dotyczące bezpieczeństwa. W tym kontekście wskazał na Ukrainę oraz Morze Bałtyckie.

"Także, w jaki sposób bronić się przed zagrożeniami hybrydowymi, to było też na naszej agendzie. Bardzo jednakowo myślimy o tych sytuacjach, które potencjalnie mogą nam zagrażać. Wierzymy bardzo mocno w to, że wspólne wysiłki w zakresie bezpieczeństwa są bardzo ważne, żeby zapewnić spokój i pokój w tej części świata" - mówił polski premier.

Natomiast Loefven zwracał uwagę, że Polskę i Szwecję łączy nie tylko Morze Bałtyckie, ale i wspólna historia. "Czasami byliśmy sojusznikami, czasami zaciekłymi wrogami, a czasami mieliśmy wspólnych królów. Przez całą historię Polska była siłą, z którą należy się liczyć, i tak jest również obecnie" - mówił szwedzki premier.

Jak dodał, oba kraje zbudowały wieloletnią strategiczną współpracę i partnerstwo. "Jesteśmy bliskimi partnerami handlowymi, łączą nas również wspólne interesy, jeśli chodzi o zapewnienie pokoju i stabilności w naszej części świata" - powiedział.

Odnosząc się do czwartkowych rozmów, Loefven wskazał, że dotyczyły one różnych wyzwań oraz możliwości. "Mówiliśmy o tym, jak możemy wzmocnić naszą współpracę, jeśli chodzi o kluczowe kwestie, takie jak Partnerstwo Wschodnie, wymiana handlowa, innowacje czy inne istotne obszary" – relacjonował.

Loefven uznał, że istotną kwestią jest też zmniejszenie napięć w regionie Morza Bałtyckiego czy w ramach UE. Wskazywał na konieczność utrzymania jedności UE, jeśli chodzi o stosunki z Rosją.

Premier Szwecji poinformował, że podczas spotkania rozmawiano także m.in. o kwestiach klimatycznych oraz związanych z migracją.

Podczas czwartkowej wizyty w Sztokholmie premier Morawiecki odwiedził też polską ambasadę, gdzie spotkał się z Polonią. Odbyło się również spotkanie z przedstawicielami szwedzkiego biznesu, m.in. z przedstawicielami firm Volvo, Saab, Ericsson.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36475,00 $ tona 0,10% 4 sie
 Cynk 2975,00 $ tona 0,17% 4 sie
 Aluminium 2575,00 $ tona -0,77% 4 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.