• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości dla prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdynia

pc

13.06.2019 04:22 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości dla prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdynia

Partnerzy portalu

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości dla prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdynia - GospodarkaMorska.pl

Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia Adam Meller został odznaczony Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Wyróżnienie przyznał Premier Mateusz Morawiecki za wkład Portu Gdynia w obchody tej rocznicy.

W październiku 2018 roku zorganizowano wystawę pt.: „Port Gdynia – sztandarowa inwestycja Polski Niepodległej”, która była prezentowana w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz w Sejmie RP. To zbiór fotografii prezentujących funkcjonowanie portu od początku jego budowy aż do współczesności.

– Ta wystawa nawiązuje i pokazuje to, co jest korzeniami portu w Gdyni, na 100-lecie niepodległości ten wielki projekt niepodległej Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, gdzie przecież od absolutnego zera, od wioski rybackiej wybudowano największy port na Bałtyku. Przynajmniej dla mnie najważniejsze jest to, żeby ta historia była ciągle żywa, by z niej czerpać inspiracje do wielkich przedsięwzięć gospodarczych i społecznych, które już „za rogiem”, można powiedzieć, w Porcie Gdynia – mówił podczas otwarcia wystawy w Warszawie Marcin Horała, poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Gdyni i Małego Trójmiasta Kaszubskiego.

Honorowymi gośćmi podczas gali otwarcia były wnuczki twórców Portu Gdynia: inż. Tadeusza Wendy i Eugeniusza Kwiatkowskiego. Na wystawie można było zobaczyć przedmioty, których używali na co dzień, pochodzące ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.

Zobacz otwarcie wystawy w Warszawie

Rejs Niepodległości

Ważnym elementem w obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości był także Rejs Niepodległości, czyli wokółziemska podróż Daru Młodzieży, która rozpoczęła i zakończyła się w Porcie Gdynia, który był partnerem tej wyprawy.

– Port Gdynia też ma swój niewielki może, ale swój udział, przede wszystkim dlatego, że Port Gdynia jest portem macierzystym tego statku i my wiążemy z tym miejscem rzeczywiście duże nadzieje. Dar Młodzieży wrósł w nasz port i brakowało nam go trochę przez 10 miesięcy, ale z drugiej strony szanujemy bardzo, że był świetnym ambasadorem Polski zagranicą – mówił Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia, podczas gali na zakończenie Rejsu Niepodległości.

Rejs Niepodległości, organizowany w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczął się 20 maja 2018 r. w Gdyni. Dar Młodzieży podczas podróży dookoła świata odwiedził ponad 20 portów w 18 państwach. W wyprawie w czasie całego rejsu na zmiany udział wzięło ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zobacz powrót Daru Młodzieży do Portu Gdynia

W 2018 r. Port Gdynia pobił historyczny rekord. Przeładowano tam prawie 23,5 mln t ładunków, osiągając ok. 10-procentowy wzrost w porównaniu do 2017 r. Obecnie w Porcie Gdynia realizowane są kluczowe inwestycje: budowa nowego publicznego terminalu promowego i nowej portowej obrotnicy wraz z przebudową nabrzeży, pogłębieniem portowych akwenów i toru podejściowego do 16,5 m głębokości. Do 2026 r. powstać ma Port Zewnętrzny z nowym terminalem kontenerowym.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.