• <
escort_980x120_gif_2020

Pogoria w Porcie Gdynia

ew

05.06.2018 10:49 Źródło: Port Gdynia

Partnerzy portalu

Pogoria w Porcie Gdynia - GospodarkaMorska.pl

Po rocznej nieobecności i czterdziestu czterech rejsach szkoleniowych do Portu Gdynia powróciła trójmasztowa  barkentyna „Pogoria”- pierwszy duży żaglowiec zaprojektowany przez konstruktora statków inż. Zygmunta Chorenia, który zbudowano w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku.

Kilkudziesięciu młodych żeglarzy zostało wyokrętowanych na nabrzeżu Pomorskim przy Skwerze Kościuszki. Teraz 38 -letni żaglowiec czeka zasłużony odpoczynek i generalny remont w gdańskiej Stoczni Remontowej. Młodzi żeglarze na rejach - takim widokiem „Pogoria” przywitała się z Gdynią. Rzecz o tyle niesamowita, że dla części młodzieży, uczestniczącej w rejsie, był to pierwszy kontakt z żeglarstwem. Ten rejs nie był jedynym. Takie szkolenia żeglarskie dla młodzieży odbywały się przez cały rok 2017. Zasiana podczas rejsu miłość do żeglarstwa na pewno pozostanie na długo w zeimanach.

"Pogoria" na morze wróci w połowie lipca br. Z młodzieżową załogą wyruszy w rejs do Norwegii, a następnie w rejon swojego stałego działania, czyli na Morze Śródziemne. W przyszłym roku młodzi załoganci  chcą barkentyną „Pogoria” popłynąć na Światowe Dni Młodzieży 2019 w Panamie. Rejs organizowany w 100-lecie odzyskania niepodległości i 40. rocznicę wyboru na papieża Karola Wojtyły ma promować Polskę. Będzie miał także wymiar ewangelizacyjny.

Warto  przypomnieć, iż Port Gdynia jest portem macierzystym nie tylko „Pogorii”, ale również „Daru Młodzieży” i „Daru Pomorza” oraz „Zawiszy Czarnego” i bliźniaczej jednostki „Pogorii” – „Iskry II”.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.