• <
gryfia_70lat

29 maja mija 100 lat od rozpoczęcia budowy Portu Gdynia [wideo]

28.05.2021 00:07 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski 29 maja mija 100 lat od rozpoczęcia budowy Portu Gdynia [wideo]

Partnerzy portalu

29 maja mija 100 lat od rozpoczęcia budowy Portu Gdynia [wideo] - GospodarkaMorska.pl

100 lat temu, 29 maja 1921 roku, rozpoczęła się budowa Portu Tymczasowego w Gdyni. Podczas mszy inaugurującej budowę wbito drewniany krzyż, który został ustawiony na morskim brzegu z inicjatywy inż. Tadeusza Wendy na pamiątkę wbicia w dno morskie pierwszego pala pod budowę mola portowego. W związku z wyjątkową rocznicą w sobotę 29 maja na molo Rybackim zostanie odsłonięty pomnik twórcy gdyńskiego portu.

Historia zmieniła pierwotną lokalizację Krzyża

Dziś w Gdyni krzyż zwany portowym, rybackim lub krzyżem Wendy stoi przy ul. Waszyngtona. Znajduje się na parkingu autokarowym, w cieniu Sea Towers - najnowszej architektonicznej ikony miasta. Jest jednym z najważniejszych symboli budowy portu i miasta.

W 1922 r., gdy uchwalono ustawę o budowie portu w Gdyni, krzyż na morskim brzegu w sąsiedztwie prac budowlanych był zwiastunem nowej, lepszej przyszłości Gdyni, ale także odradzającej się Polski.

W związku z rozbudową portu krzyż szybko znalazł się w samym środku budowy Mola Węglowego i musiał zostać przeniesiony w inne, dogodne miejsce. Operacji przenosin krzyża podjął się działacz gdyńskiego samorządu i pracownik stoczni pan Rataj wraz z kilkoma kolegami. Tym samym, w 1932 r. krzyż postawiono przy plaży, na granicy morza i lądu, naprzeciwko gmachu Wydziału Techniczno-Budowlanego Urzędu Morskiego (gdzie zatrudniony był aż do przejścia na emeryturę inż. T. Wenda) przy ul. Waszyngtona 38. Ciekawostką jest, że był on regularnie zasypywany przez ruchome piaski. Wydmy, jeszcze w połowie lat 20. XX wieku, były naturalnym elementem gdyńskiego krajobrazu.

W 1939 r., po wkroczeniu Niemców do Gdyni, krzyż został przez nich zwalony i porąbany na kawałki. Na kilka lat zniknął z krajobrazu Gdyni, ale pozostał w świadomości gdynian. Po wojnie pojawił się na nowo. W 1945 r. ufundowali go i postawili w dawnym miejscu rybacy z Kolonii Rybackiej, dlatego mówi się o nim krzyż rybacki.

Port Gdynia na fali wzrostów


Po 100 latach Port Gdynia biję rekordy przeładunków. W 2020 roku jako jedyny polski odnotował wzrost i jednocześnie, historyczny rekord przeładowanych towarów. W 2020 przeładowano łącznie ponad 24 mln ton.

Port Gdynia kontynuuje również tradycje rozpoczętą przez pionierów tej wielkiej inwestycji. Inwestycje realizowane w ostatnich 3 latach opiewają na łączną kwotę około 1 miliarda złotych.

Najnowszym projektem, który właśnie wchodzi w fazę finalizacji jest tzw. publiczny terminal promowy wybudowany kosztem około 290 milionów złotych, z czego około 117 milionów złotych pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

Oprócz tego Port prowadzi się liczne inwestycje, dzięki którym poprawi się dostępność portu i budowanej tzw. Doliny Logistycznej od strony lądu. Mowa tutaj między innymi o projekcie tzw. Drogi Czerwonej, która połączy obszary portowe z najważniejszymi drogami krajowymi i dalszym zapleczem w głębi lądu. Nie bez znaczenia jest również przebudowa węzła kolejowego i torowisk. Dzięki tej inwestycji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe zwiększy się przepustowość transportu kolejowego do portu.

Pośród wielu ważnych inwestycji, planowanych przez Zarząd Portu jest projekt stworzenia w Gdyni portu instalacyjnego dedykowanego przygotowaniom do budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Obecnie rozważanych jest kilka opcji umiejscowienia terminala dedykowanego komponentom morskich elektrowni.

Celem ogromu prac inwestycyjnych jest spowodowanie, że już za kilka lat Gdynia powinna stać się jeszcze bardziej konkurencyjnym i przyjaznym portem, który będzie przyciągał jeszcze większą rzeszę gestorów ładunków gotowych transportować je drogą morską w wielu światowych kierunkach.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.