• <
gryfia_70lat

Nowy dzierżawca Bałtyckiego Terminalu Zbożowego w Gdyni

gm

23.06.2022 23:45
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Nowy dzierżawca Bałtyckiego Terminalu Zbożowego w Gdyni

Partnerzy portalu

Nowy dzierżawca Bałtyckiego Terminalu Zbożowego w Gdyni - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Gdynia/ T. Urbaniak

Jak donosi portal Trójmiasto.pl, Bałtycki Terminal Zbożowy w Porcie Gdynia od 1 lipca zostanie wydzierżawiony przez gdańską spółkę Mondry.

Firma Mondry została zarejestrowana w kwietniu tego roku, prawdopodobnie specjalnie w celu dzierżawy BTZ. Docelowo ma zajmować się, zgodnie z wpisem w KRS, sprzedażą hurtową zboża, nieprzetworzonego tytoniu, nasion i pasz. Nowy dzierżawca ma kontynuować przeładunki zbóż przy Nabrzeżu Norweskim w czasie, kiedy jest to niemożliwe na Nabrzeżu Indyjskim z powodu jego remontu. Spółka Mondry chce też podobno zatrudnić pracowników wcześniej pracujących dla BTZ.

Wskazanym we wpisie w KRS prezesem spółki Mondry jest Pierre Pages, udziały w niej posiadają także firma spedycyjna Artano z kujawsko-pomorskiego oraz spółka Chemirol z siedzibą w Mogilnie operująca w branży rolniczej i chemicznej.

Poprzedni dzierżawca infrastruktury i terenów BTZ rozwiązał z Portem Gdynia umowę w kwietniu tego roku. Powodem był remont Nabrzeża Indyjskiego, z którego BTZ korzystał przy przeładunkach. Tym samym działalność firmy została zakończona z dniem 1 czerwca, a pracę straciło 70 osób.

Nowy dzierżawca BTZ to dobra wiadomość dla samego Portu Gdynia, gdyż zapewnia kontynuację przeładunków produktów rolnych, które stanowią ważną część wszystkich towarów przeładowywanych w porcie. W 2021 roku było to 4,8 miliona ton, w tym jednakże może być więcej ze względu na sytuację w Ukrainie.

– Port Gdynia ma bardzo duże perspektywy jeżeli chodzi o ładunki, które dzisiaj spotykają się z olbrzymią potrzebą – to ładunki związane z płodami rolnymi, choćby zboże, której jest dziś języczkiem u wagi jeżeli chodzi o eksport ładunków z terenów Ukrainy – mówił wcześniej prezes Portu Gdynia Jacek Sadaj.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.