• <
bulk_cargo_port_szczecin

Nowy port nad Morzem Czarnym odciąży Konstancę

Partnerzy portalu

W ramach rozbudowy rumuńskiej infrastruktury portowej i transportowej nad Morzem Czarnym powstanie nowy port – informuje telewizja Digi24. Rozwój infrastruktury ma zwiększyć przepustowość rumuńskiego tranzytu i odciążyć port w Konstancy, przez który transportowane jest m.in. ukraińskie zboże.

Nowy port, który powstanie nad brzegiem kanału Poarta Alba-Midia Navodari, ma mieć powierzchnię 33 tys. m2 i ułatwić dokowanie i rozładunek statków towarowych.

Wybudowane mają zostać drogi dojazdowe, platforma operacyjna o powierzchni 21 tys. m2, a także trzy nabrzeża o długości 120 m – informuje w materiale Digi24.

Rumuńska infrastruktura portowa nad Morzem Czarnym została mocno obciążona po tym, jak z powodu wojny swoje towary zaczęła przez ten kraj przesyłać tranzytem Ukraina.

Obecnie w sumie miesięcznie przez Rumunię udaje się wywieźć tranzytem ok. 2 mln ton produkcji rolnej z Ukrainy. Do tranzytu szlakiem czarnomorskim przez Rumunię eksporterzy używają także tras lądowych – samochodowych i kolejowych. Ogółem przez Rumunię wywieziono od początku pełnoskalowej inwazji ponad 27 mln ton ładunków z ukraińską produkcją rolną.

Władze w Bukareszcie zapowiedziały zwiększenie przepustowości szlaków tranzytowych przez Rumunię do 4 mln ton miesięcznie do końca br. Mają na ten cel otrzymać także wsparcie KE, które przeznaczą na rozbudowę infrastruktury.

Aby zwiększyć wolumen towarów przewożonych śródlądowymi drogami wodnymi, rozbudowany ma być także oddalony o ok. 25 km port Luminita.

Obydwa projekty kosztują ponad 200 milionów lei (ok. 40 mln euro) i są finansowane przez UE - podaje Digi24.

just/ zm/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.