• <

Ukraina otwiera trzeci port

jm

08.08.2022 21:22

Partnerzy portalu

Ukraina otwiera trzeci port - GospodarkaMorska.pl
Fot. Minami Himemiya / Wikipedia

Na mocy porozumienia w sprawie eksportu zboża drogą morską, Ukraina otworzyła trzeci port nad Morzem Czarnym – Piwdenny.

Port Piwdenny, znany także jako Jużne, to największy port Ukrainy. Dziś wypłynął z niego pierwszy od czasu ataku Rosji statek z ukraińskim zbożem – pływający pod flagą liberyjską masowiec Sacura (13 tys. DWT), który transportuje do Włoch 11 tys. ton soi. Ponowne otwarcie portu potwierdziło ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury.

Tym samym z Ukrainy wypłynęło już 10 statków z ładunkiem zbóż. W drogę ruszyło około 220 tys. ton płodów rolnych, ale także m.in. olej słonecznikowy i śruta słonecznikowa.

„Obecnie naszym celem jest zwiększenie przeładunków w portach. W ciągu dwóch tygodniu chcemy osiągnąć wolumen przeładunków na poziomie trzech do pięciu statków dziennie” – poinformowało ministerstwo.

W zeszłym tygodniu do wybrzeży Ukrainy dotarł także pierwszy pusty statek, który przypłynął specjalnie po ładunek zbóż – masowiec Fulmar S. W kolejce czeka już następny – Osprey S.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.