• <

„Cerber”: w Porcie Gdynia ćwiczyły psy służbowe [WIDEO, ZDJĘCIA]

jm

07.03.2022 00:18
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski „Cerber”: w Porcie Gdynia ćwiczyły psy służbowe [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

„Cerber”: w Porcie Gdynia ćwiczyły psy służbowe [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. ZMPG/GospodarkaMorska.pl

W Porcie Gdynia zakończyły się dwutygodniowe ćwiczenia, mające na celu sprawdzenie mechanizmów zarządzania kryzysowego oraz podnoszenie poziomu wyszkolenia zespołów pies-przewodnik różnych służb.

Ćwiczenia o kryptonimie „Cerber” rozpoczęły się 14 lutego. Odbyły się z inicjatywy Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Gdynia Container Terminal, Stena Line oraz Polskiego Związku Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych, który wyszedł z ich pomysłem.


– Ćwiczenia wynikają z konieczności sprawdzenia zarządzania kryzysowego oraz kompleksowej ochrony w Porcie Gdynia – wyjaśnia Kacper Synowiecki, dyrektor ds. bezpieczeństwa i monitoringu w Porcie Gdynia. Jak dodaje, zgodnie z procedurami tego typu działania odbywają się na terenie portu każdego roku, choć przybierają różną postać. – To są duże ćwiczenia. Mamy wiele służb, które biorą w nich udział, oraz trzy obiekty portowe, które są w to zaangażowane – mówi. – Nasze wyobrażenie bezpieczeństwa w porcie polega między innymi na koordynacji działań z różnymi służbami, które są za zarządzanie kryzysowe w naszym rejonie odpowiedzialne.

Podstawowym celem ćwiczeń z zakresu bezpieczeństwa w Porcie Gdynia jest sprawdzenie czasu reakcji, procedur, doskonalenie umiejętności poszczególnych służb. Jak podaje Synowiecki, przynoszą one także ważne wnioski. – We wnioskach z tych ćwiczeń będziemy mieli również negatywną informację, gdzie jesteśmy w stanie się poprawić i gdzie procedury wymagają dopracowania – mówi.

– Jako prezes PZIiPPS pragnę zaznaczyć, że od samego początku spotykamy się z szeroko idąca uprzejmością, życzliwością oraz nieograniczoną pomocą ścisłego Zarządu Portu, jak i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na jego terenie przy organizacji naszego szkolenia. Jest mi niezmiernie z tego powodu miło i napawa optymizmem, że kolejne lata przyniosą realizację wspólnych niezapomnianych projektów, dla których nadrzędną istotą będzie poczucie bezpieczeństwa na terenie portu – powiedział prezes Polskiego Związku Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych, Mariusz Lis.

Ćwiczenia pod kryptonimem „Cerber” były jednymi z ciekawszych szkoleń dotyczących bezpieczeństwa oraz najbardziej nieprzewidywalnymi ze względu na uczestnictwo psów szkolonych do pracy z różnymi służbami. Program podzielony został na 3 grupy tematyczne: poszukiwanie materiałów pirotechnicznych, narkotyków i tytoniu oraz trening z psami gryzącymi.

Na terenie jednostki SAR, terminalu GCT, na statku Stena Spirit oraz w Portowej Straży Pożarnej podłożono materiały w celu przeszkolenia psów poszukujących narkotyki oraz tytoń. Na terminalu promowym Stena Line przeprowadzono działania z Grupą Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto. Podczas działań wykorzystane zostały psy poszukujące ludzi oraz pozoranci.

– W metodyce naszych cyklicznych szkoleń staramy się za każdym razem znaleźć coś nowego, coś ciekawego, z czym psy na co dzień się nie spotykają, ale mogą się spotkać. Mieliśmy np. zajęcia w elektrowni w Bełchatowie, elektrowni wodnej w Cieszynie, na zamku w Nidzicy – wyjaśnia Piotr Taras, członek zarządu PZIiPPS.

Port morski okazał się być również nowym miejscem dla zespołów psów. Jak podkreślał Mariusz Lis, prezes Polskiego Związku Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych, zarówno dla zwierząt, jak i dla przewodników było to zupełnie nowe doświadczenie. Lis stwierdził, że stalowe pokłady statków, ciasne przestrzenie i zupełnie nowe, nieznane psom wcześniej zapachy, stanowiły duże wyzwanie.

W ćwiczeniu wzięli udział przewodnicy psów z różnych służb, m.in. z Urzędu Celnego, Służby Więziennej, Polskiego Czerwonego Krzyża.

Jeden ze scenariuszy ćwiczeń przygotowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., realizowany były zgodnie z wymogami ISPS CODE. Działania przewidywały kompleksową akcję służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz późniejszą akcję ratowniczo-gaśniczą. Zdarzeniem inicjującym było zrzucenie z drona improwizowanego ładunku wybuchowego na terenie Steny Line i GCT. Jednocześnie do akcji ruszyły agencje ochrony ZMPG S.A. oraz zagrożonych terminali w celu ewakuacji pracowników terminali oraz w poszukiwaniu operatora drona, jak również Portowa Straż Pożarna, której zadaniem było opanowanie rozprzestrzeniającego się pożaru. Następnie na teren działań weszły grupy pracujące z psami. Gdy teren został oczyszczony, do pracy przystąpiła Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK, która udzieliła niezbędnej pierwszej pomocy wszystkim rannym.

Innego dnia trenowały ekipy z psami zajmującymi się wyszukiwaniem konkretnych zapachów.

– Gdzieś na jednostce pływającej czy w pomieszczeniach Portowej Straży Pożarnej są ukryte narkotyki bądź papierosy. Zadaniem psa jest wykrycie ich, a przewodnik ma psa kierować, pomagać, w pewnym stopniu sterować jego pracą. Przewodnik musi też odczytać zachowanie psa. Na jego podstawie musi poznać, czy pies coś znalazł – opisywał Piotr Taras.

Ćwiczenia „Cerber” były okazją do zacieśnienia współpracy pomiędzy ZMPG S.A. a terminalami działającymi na jego terenie w kwestiach bezpieczeństwa, ale także z pasjonatami i profesjonalistami w szkoleniach psów służbowych, które spełniają bardzo ważną rolę w dbaniu o bezpieczeństwo obywateli.

– Organizujemy szkolenia dla psów służbowych, przede wszystkim służb mundurowych, czyli policji, wojska, żandarmerii wojskowej, celników, Straży Ochrony Kolei, Służby Więziennej, czasami także Straży Marszałkowskiej czy Służby Ochrony Państwa, także straże miejskie, gminne, leśne... Służb, które z nami współpracują, jest dużo – opisuje Piotr Taras.

Fot. ZMPG

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33875,00 $ tona -0,07% 19 maj
 Cynk 3647,00 $ tona 0,03% 19 maj
 Aluminium 2825,00 $ tona -0,67% 19 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.