• <

Tian Hui w Porcie Gdynia. Zakończył się rekordowy rozładunek elementów turbin wiatrowych

Dodano: 30.09.2019

Aż 115 elementów turbin wiatrowych przywiózł do Gdyni z Chin statek Tian Hui. To rekordowa liczba w historii Portu Gdynia. Rozładunek jednostki zakończył się w nocy z niedzieli na poniedziałek w BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym. Za obsługę agencyjną statku odpowiedzialna była Morska Agencja Gdynia.

– Jednostka Tian Hui została zbudowana w 2018 r., ma 189 m długości, 28 m szerokości i 11 m maksymalnego zanurzenia. Przywiozła do Gdyni ze stoczni Chengxi w Chinach rekordowy transport sekcji masztów wiatrowych. Trafią one na farmy wiatrowe w województwie zachodniopomorskim. Ciekawostką jest to, że jednostka nie użyła standardowej trasy płynąc przez Kanał Sueski, tylko, aby skrócić czas trwania podróży morskiej, wybrała Szlak Północny, prowadzący przez koło podbiegunowe północne. Czas skrócił się o 13 dni – mówi Mariusz Karbowski, agent statku Tian Hui z Morskiej Agencji Gdynia.

Tian Hui zacumował w BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym 26 września rano. Elementy, które przywiózł, to sekcje (segmenty) oraz fundamenty (TBR - tower base ring) wraz z oprzyrządowaniem, służące do montażu kompletnego masztu (wieży), na którym osadza się kolejne elementy, takie jak np.: gondola, rotor, łopaty śmigieł. Trafią na budowę największej farmy wiatrowej w Polsce, która składa się aż z 81 turbin GE. Jak poinformowała na stronie internetowej MAG, aktualnie jeszcze największą farmą w Polsce jest farma wiatrowa „Margonin”, której elementy zostały przeładowane również w Porcie Gdynia na Terminalu GCT w 2009 roku.

Karbowski dodał, że MAG odpowiedzialny był za pełną relację portową dla jednostki Tian Hui i jej ładunku.

– Aranżujemy wyładunek w porcie plus załadunek na transport docelowy, który zawiezie te komponenty na konkretną farmę – mówi Karbowski.

Maciej Krzesiński, dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą Zarządu Morskiego Portu Gdynia, podkreślił, że chociaż ten transport był rekordowy, nie jest to pierwszy taki przeładunek w Porcie Gdynia w ostatnim czasie.

– To tylko świadczy o tym, że rzeczywiście jesteśmy gotowi i bardzo mocno przygotowujemy się do projektów, które będą realizowane nie tylko na lądzie, tak jak w tej chwili ma to miejsce, ale również na Morzu Bałtyckim. Chcemy stworzyć takie przyjazne środowisko do tego, aby ten przeładunek elementów związanych z budową farm wiatrowych na morzu odbywał się właśnie w naszym porcie. Nasze terminale już dzisiaj są właściwie, można powiedzieć, prawie w 100% do tego gotowe, zostały jeszcze do wykonania ewentualnie jakieś drobne prace inwestycyjne – mówi Maciej Krzesiński, dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Kilka dni temu, przed Tian Hui, do Portu Gdynia z elementami turbin wiatrowych zawinął Chipolbrok Pacific. Statek przypłynął 21 września również do BCT – Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego.

Przygotowania Zarządu Morskiego Portu Gdynia do budowy morskich farm wiatrowych potwierdza list intencyjny podpisany w lipcu tego roku pomiędzy ZMPG a miastami Gdynia i Rumia oraz Gminą Kosakowo. Ma on umożliwić stworzenie z wyprzedzeniem jak najkorzystniejszych warunków dla inwestorów bezpośrednio zaangażowanych w budowę morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku. Więcej informacji na ten temat tutaj.

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.