• <

Cape Akritas rekordowym statkiem w Gdyni

jm

29.12.2021 17:10
Strona główna Cape Akritas rekordowym statkiem w Gdyni
Cape Akritas rekordowym statkiem w Gdyni - GospodarkaMorska.pl
Fot. BCT/Linkedin

Kontenerowiec Cape Akritas, który dziś wpłynął do terminalu BCT w Porcie Gdynia, pobił rekord pod względem pojemności i ładowności pośród wpływających do Gdyni jednostek.

Pływający dla MSC pod maltańską banderą Cape Akritas mierzy 330 metrów długości i 48 metrów szerokości. Jego tonaż to 112 836 ton, a nośność 124 869 ton, co przekłada się na pojemność 11 037 TEU. Kontenerowiec przypłynął do Gdyni z Kłajpedy.

W BCT statek był pierwotnie spodziewany 28 grudnia, ale ze względu na niesprzyjające warunki na morzu, Cape Akritas wpłynął do terminalu następnego ranka.

Dotychczasowym rekordzistą pod względem DCT był Cap San Juan (10 600 TEU), który zawinął do BCT przed dwoma laty. Pod względem długości rekordzistami w gdyńskim porcie pozostają Charlotte Maersk, który przypłynął tu w 2019 roku, oraz MSC Ellen, która zawitała do Gdyni we wrześniu 2021. Obie jednostki mierzą 347 metrów.

Port Gdynia zanotuje w tym roku kolejny rekord przeładunków. Wiadomo było o tym już po podsumowaniu 10 miesięcy działania. – Po dziesięciu miesiącach tego roku notujemy 10 proc. wzrost przeładunków – informował wtedy Maciej Bąk, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Szczegółowe statystyki przeładunkowe znane będą w styczniu, aczkolwiek już wcześniej port potwierdził, że największe wzrosty notuje w segmencie ropy naftowej, przeładowywanej w bazie PERN w Dębogórzu.

Dotychczasowy rekord Portu Gdynia, jaki padł w 2020 roku, wynosił ponad 24,6 milionów ton. Był to jednocześnie wzrost o 2,9 proc. wobec roku 2019.

Dziękujemy za wysłane grafiki.