• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W Porcie Świnoujście trwa rozładunek wyrzutni HIMARS i czołgów Abrams dla Wojska Polskiego

22.11.2023 14:50 Źródło: Agencja Uzbrojenia
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski W Porcie Świnoujście trwa rozładunek wyrzutni HIMARS i czołgów Abrams dla Wojska Polskiego

Partnerzy portalu

Fot. Agencja Uzbrojenia

Na podstawie umów zawartych przez Agencję Uzbrojenia do Świnoujścia dotarł transport amerykańskiego uzbrojenia, które będzie stanowić kluczowe wyposażenie dla modernizowanych wojsk lądowych. Ma ono zapewnić kluczowe zdolności obronne, konstruując nowoczesny model odstraszania.

Aktualnie trwa wyładunek techniki wojskowej, na którą składa się 11 wyrzutni M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), 26 czołgów M1A1 Abrams oraz dziewięć wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że technika wojskowa ma jak najszybciej trafić do rąk żołnierzy. Aktualnie przechodzą intensywne szkolenie w zakresie jego obsługi, wykorzystując wcześniejsze partie otrzymanego sprzętu.

Wyrzutnie rakietowe M142 HIMARS zapewnią niezbędne wsparcie ogniowe na rzecz pododdziałów Wojsk Lądowych poprzez wykonywanie głębokich uderzeń ogniowych. System będzie wykorzystywał amunicję rakietową (naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej) zdolną do precyzyjnego rażenia celów na dystansach kilkudziesięciu kilometrów, przy wykorzystaniu amunicji GMLRS oraz w obszarze działań operacyjnych na odległościach do kilkuset kilometrów, za pomocą pocisków rakietowych ATACMS. Od 2022 roku są sukcesywnie realizowane dostawy innych elementów, wchodzących na wyposażenie dywizjonu, m.in. wozów zabezpieczenia technicznego, a także środków bojowych. Zgodnie z zawartym kontraktem, do Sił Zbrojnych RP trafi w sumie 18 wyrzutni bojowych i 2 wyrzutnie do szkolenia M142 HIMARS wraz z zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz ćwiczebnej (LCRRPR), a także pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego.

W lutym 2023 r. Departament Stanu USA zaaprobował potencjalną sprzedaż Polsce blisko 500 zestawów artylerii HIMARS. Wszystkie wyrzutnie rakietowe, zarówno M142 HIMARS, w tym również docelowo te, które są obecnie dostarczane, jak i K239 Chunmoo zostaną zintegrowane z polskim systemem zarządzania walką TOPAZ oraz podwoziami Jelcz.

Umowa zapewnia również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Zgodnie z obowiązującym harmonogramem dostaw wszystkie zamówione dotychczas wyrzutnie M142 HIMARS zostaną dostarczone do końca br. i trafią do 16. Dywizji Zmechanizowanej. Realizowane obecnie dostawy stanowią pierwszy krok w zakresie wyposażania Sił Zbrojnych RP w systemy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych zdolnych razić cele na poziomie operacyjnym, tj. kilkuset kilometrów.

W styczniu br. MON zawarło umowę na dostawę 116 czołgów M1A1 Abrams oraz sprzętu towarzyszącego, w tym 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88 Hercules, mostów szturmowych i wozów dowodzenia. Wartość umowy to ok. 1,4 mld dolarów netto, z czego blisko 200 mln dolarów pokrywa strona amerykańska w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych. USA zgodziły się także sprzedać Polsce amunicję, w tym pociski podkalibrowe z rdzeniem ze zubożonego uranu. Przesłany sprzęt był wcześniej wykorzystywany przez korpus piechoty morskiej USA, który wyremontowano i przysposobiono do przekazania stronie polskiej. Tym samym wypełnią lukę po tym, jak część używanych przez Wojsko Polskie czołgów Leopard i PT-91 przekazano Ukrainie, aby wzmocnić jej siły pancerne w walce z Rosją.

Polscy czołgiści wykorzystają otrzymane pojazdy także w ramach zwiększania umiejętności przed przyjęciem w przyszłym roku czołgów Abrams M1A2 SEPv3 (III generacji), które w liczbie 250 zamówiono w 2022 roku. Zostaną skierowane do 18. Dywizji Zmechanizowanej, wzmacniając tym samym obronę wschodnich obszarów kraju.

Budowa nowych zdolności obronnych obejmuje także zamówienia sprzętu z Korei Południowej. Wśród nich są wspomniane wyrzutnie K239 CHunmoo w liczbie 218 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym, a także zapasem amunicji, obejmującym kilkanaście tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia na dystansie 80 km (Chunmoo 239 mm Missile) i 290 km (Long Range Missile). Producent ma zapewnić także wsparcie techniczne. Terminy dostaw zostały przewidziane na lata 2023-2027. Pozostałe dostawy to efekt umowy wykonawczej z dnia 26 sierpnia 2022 roku, o wartości 3,37 mld dolarów, zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Hyundai Rotem, zgodnie z którą do Sił Zbrojnych RP w latach 2022-2025 trafi w sumie 180 czołgów K2 Black Panther. Do 2026 roku Agencja Uzbrojenia ma otrzymać także 212 południowkoreańskich armatohaubic K9. Wyposażenie to kolejnymi partiami jest transportowane drogą morską do Portu Gdynia.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.