• <
gryfia_70lat

Turcja chce ewakować morzem ciała poległych w Mariupolu

gm

05.04.2022 11:56
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Turcja chce ewakować morzem ciała poległych w Mariupolu

Partnerzy portalu

Turcja chce ewakować morzem ciała poległych w Mariupolu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Andrew Butko / Wikipedia

Porozumieliśmy się z Turcją, która jest gotowa przeprowadzić dzisiaj (wtorek) drogą morską ewakuację osób rannych i ciał poległych ukraińskich żołnierzy z Mariupola. Realizacja tego przedsięwzięcia zależy jednak od zgody Rosji - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wtorkowego briefingu prasowego.

"Nasi obrońcy zostaliby wywiezieni przez Morze Czarne z Berdiańska. Wszystko jest gotowe, cała infrastruktura. (...) Niemniej, oczekujemy na zgodę Władimira Putina. Wszystko zależy od niego. Jeśli operacja nie dojdzie do skutku, to wówczas będziemy jasno i wyraźnie widzieli, że uniemożliwił to osobiście rosyjski przywódca" - relacjonował prezydent Ukrainy, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Turcja pozycjonuje się jako mediator w ukraińsko-rosyjskich negocjacjach. W ostatnich dniach prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan deklarował gotowość Ankary do zorganizowania bezpośrednich negocjacji prezydentów Zełenskiego i Putina. 29 marca, przed spotkaniem delegacji obu krajów w Stambule, Erdogan bezpośrednio zwrócił się do skonfliktowanych stron, wzywając do zawieszenia broni i poszukiwania rozwiązań dyplomatycznych.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.