• <

Dziś jest obchodzony Światowy Dzień Morza

rk

28.09.2023 11:06

Partnerzy portalu

Fot. Tadeusz Urbaniak/Port Gdynia

Tradycyjnie w ostatni czwartek września jest obchodzony dzień uświadamiania o znaczeniu mórz w codziennym życiu. W świętowanie zaangażowała się również branża morska w Polsce.

Światowy Dzień Morza po raz pierwszy odbył się 17 marca 1978 roku, aby uczcić datę wejścia w życie konwencji z 1958 roku, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską (International Maritime Organization, IMO). Celem inicjatorów utworzenia tego wydarzenia jest przypominanie, jak ważne w wielu aspektach życia jest morze, będące nie tylko "wspólnym dobrem" i wynikającej z tego ochrony morskiego środowiska. Tworzy też kluczową gałąź gospodarki, zapewniając źródło dochodu wielu państw, jak i zwykłych ludzi, zatrudnionych w rybołówstwie, sektorze portowym, stoczniowym, a także szeroko pojętym offshore.

Z tej okazji odbywają się różne wydarzenia o charakterze naukowym i popularyzatorskim. Najbardziej charakterystycznym aspektem jest podświetlanie budynków, szczególnie obiektów związanych z branżą morską, na niebiesko. Do takiej formy obchodów przyłączył się m.in. Port Gdańsk, który wieczorem oświetli całościowo na niebiesko budynek kapitanatu. Podziwianie iluminacji będzie możliwe nie tylko od strony lądu, ale i od strony wody, dla statków wpływających głównym wejściem do gdyńskiego portu. Swój kolor po zmroku zmieni również Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie


okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.