• <

Rumunia pomogła wyeksportować w ubiegłym roku 12 mln ton zbóż z Ukrainy

gm

02.02.2023 21:47 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Rumunia pomogła wyeksportować w ubiegłym roku 12 mln ton zbóż z Ukrainy

Partnerzy portalu

Rumunia pomogła wyeksportować w ubiegłym roku 12 mln ton zbóż z Ukrainy - GospodarkaMorska.pl

Z pomocą rumuńskiej infrastruktury udało się z Ukrainiy wyekspediować w 2022 roku ponad 12 mln ton zbóż, pomimo toczącej się wojny. Jednocześnie, jak podały w czwartek organizacje rolnicze, wraz z masowym napływem towarów rolnych z Ukrainy rumuńscy plantatorzy zostali zmuszeni do magazynowania swoich plonów.

W ubiegłym roku Rumunia poprzez swoją infrastrukturę drogową, kolejową, a przede wszystkim port czarnomorski w Konstancy pomogła wyekspediować 12 mln ton zbóż z Ukrainy. Dodatkowo sprowadziła na własny użytek 3 mln ton tych produktów.

W porównaniu do 2021 roku import ukraińskiej kukurydzy był w Rumunii większy o milion ton, pszenicy o 640 tys. ton, a słonecznika o 650 tys. ton.

Cytowany przez bukareszteńskie media dyrektor wykonawczy Rumuńskiego Klubu Rolników (CFR) Florian Ciolacu zaznaczył, że z powodu masowego importu ukraińskich produktów rolnych w ostatnim roku Rumunia zmieniła się z ich eksportera w importera. Dodał, że wojna na Ukrainie i masowy napływ produktów rolnych z tego kraju miał uniemożliwić rumuńskim plantatorom wprowadzenie do obrotu swoich produktów, a także że są one nadal przechowywane, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla rumuńskich rolników.

Bukareszteński portal Agrobiznes przypomniał, że pod koniec stycznia rząd Rumunii wezwał KE do działań służących zrekompensowaniu rolnikom z tego kraju strat spowodowanych zwiększonym importem zbóż z Ukrainy. 

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.